Struktúra

Full text search

Struktúra »Belső összefüggések autonóm egysége« (Hjemslev). A struktúra eme klasszikus meghatározása tovább pontosítható a struktúra elhatárolása által a rendszertől, ill. a funkciótól. Egy rendszer fölépíthető indifferens szempontok szerint is; egy struktúra soha. A funkció pedig mindig bizonyos effektivitást kíván; ez azonban nem kritériuma a struktúrának. A struktúra posztulálásában két elemnek van döntő szerepe: a significans tényező(k)nek, ill. a significatumnak; e két elem sajátos kapcsolata eredményez egy struktúrát. Ebből kitűnik, hogy miért nem sikerült a strukturalizmusnak eddig általánosan kötelező módszertant kidolgozni: mindkét elem deklarálásában (s így a kettő kapcsolatának meghatározásában is) nagy szerepe van a szubjektumnak.
A struktúra ilyen általános meghatározása lehetővé teszi a fogalom alkalmazását a legkülönbözőbb területekre. Általában ezt az eljárást a történeti kutatások ellenpárjaként tekintik; mégis az, amire nézve struktúrát állapítunk meg, történeti tényező kell legyen, különben az eljárás olcsó játékká süllyed.
A struktúra fogalma így alkalmazható a nyelvekre. A nyelv elemeinek significans (vagy éppen nem significans) és significatum tényezőkre bontása jó lehetőséget nyújt a nyelvi egységnek értelemhordozóként történő kutatásában (szinkronikus szemlélet). Ennek történeti alkalmazása a nyelvfejlődés konstitutív elemeit mutatja ki (diakronikus szemlélet).
A struktúra fogalmának alkalmazása az etnológia területén olyan sajátos kapcsolatokat, belső összefüggéseket mutatott ki egymástól nagy távolságra, eltérő időben élő népcsoportokon belül, amelyek az emberiség egészének jellemzői, így antropológiai jelentőségűek. E kutatások az emberi kommunikáció szimbólumvilágát is magyarázzák.
Az irodalomkritika terén struktúrát az alábbi kritériumok szerint posztulálnak: a) indiciumokat állapítanak meg, azaz az irodalmi egység elemeinek általános jellemzőit gyűjtik össze; b) akciókat posztulálnak, azaz az elemek változásait vizsgálják egy irodalmi egységen belül; c) szekvenciákat keresnek, azaz az elemek és azok változásainak belső kapcsolatát kutatják. Ezek a szempontok föltétlenül kimutatják egy irodalmi mű értelemhordozó elemeit. Az eljárás alkalmazható egy mondatra éppúgy, mint egy terjedelmesebb iratra (levél, könyv) vagy akár iratok gyűjteményére is.
B-i elbeszélések struktúráját (vagy struktúráit) kutatva meg kell jegyeznünk, hogy a többi írásmagyarázati módszerhez képest szokatlanul - s talán éppen ezért hatásosan - mutat rá a teológiai mondanivalóra. Ha pl. valaki megvizsgálja a Kornéliusz-történetet (ApCsel 10,1-11,8), úgy olyan egyszerű indiciumok, mint pl. az események színhelyei, sorba állítva értelemhordozókká lesznek: Cézárea - Joppé -Cézárea - Jeruzsálem. Ez mutatja, hogy Lukács hangsúlyosnak tartja a pogánymissziót, mégis nem úgy véli, hogy az a zsidókeresztyénség rovására történik: azáltal, hogy a történetet Jeruzsálemben fejezi be, hangsúlyt nyer a pogánymisszió és az ősgyülekezet egysége - mindez jól ismert teológiai célkitűzése Lukácsnak. Új teológiai ismeretet kölcsönöz viszont egy másik struktúra fölfedezése. Ha az elbeszélést előremozdító párbeszédek szereplőit tekintjük, úgy a következő sor látható: az angyal szól Kornéliuszhoz (10,3kk), Kornéliusz a szolgáihoz (10,7kk), a szolgák Péterhez (10,17kk), Péter Kornéliuszhoz (10,26kk), Péter a jeruzsálemi gyülekezethez (11,4kk). Ebből pedig kivehető a személyes meggyőződés - hittestvéri kapcsolat - gyülekezeti döntés vonala: a pogánymisszió szemlélete és folyamata.
KaI

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi