Szabadosok

Full text search

Szabadosok Az ókorban így hívták a felszabadított rabszolgákat. Rómában már korán megkülönböztették a felszabadítottat (libertus) és annak a már szabadnak született fiát (libertinus). Különösen a császárkorban játszottak nagy szerepet, amikor a császárok egyes felszabadítottakat különös kegyben és magas kitüntetésekben részesítették, s így azok a politikába is gyakran beleszóltak.
Az ApCsel 6,9 szerint a rómaiak által felszabadított zsidó származású rabszolgáknak a ciréneiekhez és az alexandriaiakhoz hasonlóan (vagy talán velük közösen?) külön zsinagógájuk volt Jeruzsálemben. Ezek valószínűleg azoknak a zsidóknak a leszármazottai lehettek, akiket Kr. e. 63-ban, Jeruzsálem elfoglalása után Pompeius hadifogolyként vitt Rómába. Felszabadításuk után egy részük bizonyára visszatért Jeruzsálembe. Mivel távollétük alatt atyáik nyelvét már elfelejtették, zsinagógai istentiszteletük alkalmával az ÓSZ görög fordítását, a Septuagintát használták, görögül prédikáltak és görögül imádkoztak. Őket is ott találjuk István vértanú ellenfelei között.
A hellenista római világban ez a felszabadítás rendszerint váltságdíj ellenében történt, amit vagy maga a rabszolga, vagy helyette egy istenség (akinek megtakarított pénzét apránként odaadta) fizette ki, akinek azután a tulajdona és védence lett. Az 1Kor 7,22-ben Pál ezt a képet viszi át Krisztusra.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi