Teológia

Full text search

Teológia A teológia g. eredetű szó, a theos és a logia összetételéből származik. Benne Istennek és az emberi beszédnek a kapcsolatáról van szó. A g. gondolkodás is használta, az istenekről szóló mítoszokat, ill. azok értelmezését jelentette.
Az ÚSZ-ben nem fordul elő, először a 2. szd.-ban találkozunk vele az APOLOGÉTÁK írásaiban. Itt nyeri el keresztyén értelmét: az élő Istenről és az Ő kijelentéséről, Jézus Krisztusról szóló hitvallás. Az ókorban és a középkorban a teológia spekulatív jellegére esik a hangsúly, a cél a hit és a tudás harmonizálása, az értelmet kereső hit összeforrasztja a filozófiát és a teológiát. A reformáció a teológia értelmezésében is változást hoz. A teológia egészét a Krisztusban adott váltság eseményére ( KRISZTOLÓGIA; SZÓTÉRIOLÓGIA) koncentrálja. A reformációt követő korszakban újra megindul a teológiai rendszeralkotás. Polgárjogot nyer a kijelentés hangsúlyozása mellett az ún. természeti teológia, s egyre nagyobb hangsúly kerül a természetes erkölcsi képességre. A 18. szd. végétől kezdve a protestáns teológiában kettős értelmű fejlődés figyelhető meg. Egyfelől specializálódás megy végbe, kialakulnak az egyes teológiai szaktárgyak, másfelől a teológiai gondolkodás arra törekszik, hogy mondanivalóját a kortárs tudományokkal és szellemi áramlatokkal folytatott párbeszédben, olykor polémiában fejtse ki.
A teológiai szaktárgyakat jellegük szerint hármas csoportba lehet osztani (történeti, rendszeres, gyakorlati). Történeti szaktárgyak: ó- és újszövetségi bibliai tudományok, egyháztörténet, dogmatörténet. Rendszeres tudományok: dogmatika (hittan), etika (erkölcstan), vallásfilozófia. Gyakorlati tudományok: homiletika (az igehirdetés elmélete és gyakorlata), liturgika (az istentisztelet alkotóelemeivel foglalkozó tudomány), poimenika (lelkigondozás), kateketika (hitoktatás). A teológia mondanivalójának kifejtéséhez, s a kijelentés üzenetének megértéséhez és megszólaltatásához felhasználja mindazokat a tudományokat, amelyek e cél elérésében segíthetik (pl. szociológia, pszichológia, nyelvészet).
Mivel a teológia a hit kritikai reflexiója, ezért a teológia művelésének legitim kerete az egyház közössége. A teológia segíti az egyházat a Krisztus-ismeret megtalálásában, megőrzésében és továbbadásában. Feladata, hogy kidolgozza és meghatározza a helyes bibliamagyarázás elveit, őrködjön azok megtartásán és cáfolja meg a helytelen értelmezéseket. Feladata, hogy őrködjék az egyház tanításának tisztasága felett, valamint segítse állandóan az egyházat a felelős keresztyén cselekvés evangéliumi normáinak megtalálásában.
Feladata a korszerű igehirdetés, lelkigondozás, hitoktatás elveinek és gyakorlatának kidolgozása. A teológia és az egyház kölcsönösen egymásra van utalva. Az egyháztól független teológia öncélú szellemi fényűzéssé válik, a teológiát elhanyagoló egyház szellemi, lelki sorvadásra van ítélve, vagy lényegétől idegen ideológiák befolyása alá kerül.
BG

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi