Tituszhoz írt levél

Full text search

Tituszhoz írt levél Az ún. PÁSZTORI LEVELEK egyike, a páli levelek gyűjteményében a jelenlegi sorrendben utolsó előtti tagja. A két Timóteusnak írt levéllel együtt olyan történeti helyzetet tanúsítanak, melyeket az apostolnak általunk eddig ismert történetében, életében nem tudunk elhelyezni, legfeljebb a római fogság utáni időszakra gondolhatunk.
A címzett Titusz Pál pogánykeresztyén munkatársa, több nehéz küldetés elvégzője Korinthusban, aki már az apostoli zsinaton is jelen volt az apostollal (Gal 2,1kk). A levél szerint Titusz ebben az időben a krétai egyház vezetője (a hagyomány szerint püspök).
A levél tartalma:
Az 1,1-4 bevezetés, majd az 1,5-16 Titusz feladatait vázolja Krétán: presbiterek, püspök kiválasztását, az eretnekek elleni harcot. A 2,1-10 erkölcsi intelmeket tartalmaz, részben a páli levelekből ismert »házitáblák« módján. A 2,11-15 üdvtörténeti kitekintéssel megalapozott intelem. A 3. rész további intelmeket tartalmaz; az elöljárók iránti engedelmességről, az újjászületés hatásáról, az eretnekek elleni harc módozatairól. A 3,12-15 néhány befejező utasítást tartalmaz.
A levél jellemzése:
Nyelvezete elég alaposan eltér a többi páli levéltől, s bár mindegyiknek vannak egyedi sajátosságai, ezúttal nagyon feltűnő különbségről van szó (ezek nagyjából ugyanígy jellemzik az 1-2Tim levelet is). Ugyanis gyakori páli szavak és kifejezések hiányoznak a levél nyelvéből, nagyon sok a csak itt található kifejezés, és a legnagyobb eltérés az, hogy összehasonlítva a többi páli levéllel, több fogalmat mással cserél fel.
A tévtanítók jellegét nagyon nehéz meghatározni. Egyrészt gnosztikusoknak tűnnek (akik azt vallják, hogy ismerik az Istent, 1,16), másrészt zsidó ellenfelekre gondolhatunk, mert az 1,14 szerint zsidó mondák, a 3,9 szerint ostoba vitatkozások, nemzetségtáblázatok, törvényeskedő harcok fordulnak elő. Ezek azonban nem azonosak a Kor és Gal levélből megismert judaistákkal - sokkal inkább a gnosztikusoknak valamilyen, erősen zsidó befolyásra keletkezett csoportjára gondolhatunk. Ez egyben a levél keletkezésének időpontját is sejteti: az alakuló gnoszticizmus kora, a Kr. u. 1. szd. vége, 2. szd. eleje felel meg ennek a képnek.
Az egyház képe érdekes különbséget mutat a többi páli levéllel összevetve. Az ott megismert tisztségviselők közül csak a presbiter és püspök kerül említésre, sem karizmatikusok, sem egyéb szolgálatok név szerint nevezve nincsenek. Külön érdekessége, hogy presbiterek többes számban szerepelnek, míg a püspök egyes számban. Ez is a páli egyházi rend megváltozására utal, tehát több évtizedes különbségre.
A levél teológiája és a kívánt kegyesség szintén sajátos. Alapja a tanítással egyező igaz beszéd és az egészséges tanítás (1,9). Isten kegyelme megjelent minden ember üdvösségére, és ez nevel józan, igazságos, kegyes életre, jócselekedetekre való törekvésre (2,11.14; 3,1). »Az újjászületés és megújulás fürdője a Szentlélek által« csak itt fordul elő (3,5).
A szerzőség kérdése:
A levél stiláris és tartalmi sajátosságai felvetik a szerzőség kérdését is. Morcion a levelet nem említi kánonjában, a p46-os kézirat vége hiányzik, abban nincsen benne - bizonyosan csak a 2. szd. végéről tudunk róla. A 19. szd. óta születnek elméletek a szerzőségről, melyeket sokáig a »titkár-elmélet« uralt, míg ma emellett sokan képviselik a pseudonym levél elméletét is - mely nem hamisítást jelent, hanem Pál tekintélyének érvényesítését a halála utáni évtizedekben. Ez az elmélet a levél keletkezését nem köti Pál éltének eseményeihez.
HP

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi