Új év

Full text search

Új év l. Az ősi izráelitáknál az esztendő kezdete ősszel, Tisri hónapban volt. Ez természetszerűen következett a földművelő életmódból és Palesztina éghajlati viszonyaiból. Őszre elvégeztek minden, a földműveléssel kapcsolatos munkát. Végbement a szüret, a betakarítás. A föld és munkása várja a korai esőt, ami megújítja a nyár hőségétől kiaszott természetet, s lehetővé teszi az új munkát (2Móz 23,16; 34,22). Később az asszír-babiloni fennhatóság arra kényszerítette Izráelt, hogy az év kezdetét tavaszra tegye s így alkalmazkodjon a birodalom rendjéhez (2Móz 12,2; 3Móz 23,5). Ezzel kettős évszámítás alakult ki Izráelben: a polgári év tavasszal Niszán (Ábib) hónappal kezdődött, a vallási életben viszont az őszi, Tisri hónapban való évkezdetet érvényesítették (a hivatalos naptár szerint ez a hetedik hónap). A két számítási mód között a kiegyenlítést a fogság utáni papi irányítás végezte el: az őszi évkezdő napot ünneppé, a kürtzengés vagy újhold ünnepévé tette (3Móz 23,24; 4Móz 29,1).
2. A tavaszi évkezdő naphoz az ÓSZ-ben nem tartozik ünnepi jelleg: Niszán (Ábib) hónap első napját nem tekintették ünnepnek.
Az újév-ünnepet az őszi évkezdő nap jelentette. Egy volt a három ünnepből, amelyeken minden férfinak meg kellett jelennie az Úr színe előtt (2Móz 34,22kk). A megjelenés természetesen előírás szerinti áldozatbemutatást jelentett.
Az őszi újév a fogság utáni korban a kürtzengés ünnepévé lett.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi