Krécsy Béla,

Full text search

Krécsy Béla,
főreáliskolai tanár, K. Károly 1848–49. honvéd-huszár főhadnagy, jelenleg nyug. takarékpénztári igazgató és csúzi s puszaszentmihályi Csúzy Borbála fia, szül. 1858. decz. 7. Székesfejérvárt, hol a hat osztályú reáliskolát végezte 1875-ben; azután a budapesti kir. műegyetem, a tudom. egyetem és a bécsi cs. kir. polytechnikum hallgatója volt. 1879-ben a székesfejérvári állami főreáliskolán ideiglenes kisegítő tanárként működött és az intézetnek az 1879. székesfejérvári országos kiállításra készített chemiai kiállításáért közreműködői ezüst érmet nyert. 1881-ben tanári vizsgát tett a chemiából és természetrajzból. 1881–1882-ben a budapesti egyetem vegytani intézetében Lengyel Béla tanár mellett ösztöndíjas tanársegéd volt. 1882-ben a kecskeméti állami főreáliskolához neveztetett ki tanárnak. 1891. szept. miniszteri engedélylyel szabadságolva Amerikába ment az Egyesült-Államok tanügyi viszonyainak tanulmányozására; meglátogatta New-York, New-Yersey, Pennsylvania, Virginia, Massachusetts, Connecticut, Maryland, Illinois, Columbia és Canada iskolát. 1893. aug. tért vissza hazájába s utazása közben mintegy 70 írott ivnyi kilencz jelentést küldött be tanulmányairól a közoktatási miniszteriumnak; egyszersmind a földrajzi és természetrajzi oktatás czéljaira mintegy kétezer eredeti fölvételből álló fényképgyűjteményt hozott magával, melyért az 1894. debreczeni országos tanszerkiállításon oklevelet kapott. Az 1893–96. tanévekben a győri állami főreáliskolánál tanárkodott. 1896-ban a budapesti VI. kerületi főreáliskolához a chemia tanárának neveztetett ki. Mindegyik tanintézetet, melynél szolgált, chemiai laboratoriumokkal szerelte fel. Mint chemikus Kecskemét és Félegyháza városok megbizásából chemiailag megvizsgált a városok kutvizeit és talaját; vizsgálatainak eredményeit az illető helyi lapokban tette közzé.
Természettudományt, különösen chemiai, tanügyi czikkeket és útleírásokat közölt 1876-tól a székesfejérvári lapokban neve alatt vagy K. B. jegy alatt; az ottani reáliskola fentartása érdekében írt czikkei a -y-jegygyel jelentek meg. Czikkei a Természettudományi közlönyben (1880. A mesterséges gyémánt, A denevérguanóról, a szaliczilsavnak borban, mustban, növéyi nedvekben való kimutatása, a Kúmisz vagy tejbor és Flammarion, Holdemann, Klinkerfues, Wähner után fordításai); Vegytani Lapok, Földrajzi Közlemények,Nemzeti Nőnevelés, Középiskolai Tanáregylet Közlönye, Ellenőr, Egyetértés, Nemzet cz. lapokban és a Vasárnapi Ujságban (1880. A drágakövek mesterséges előállítása, 1894. Kossuthnak 1850. három daguerreotyp képe, melyeket Amerikában fedezett fel, 1896. A magyar tanulók országos tornaversenye); a M. Paedagogiában (1897. Az amerikai Egyesült-Államok országos iskolafelügyelete); írt még a kecskeméti, székesfejérvári és győri helyi lapokba; továbbá a győri s budapesti VI. ker. reáliskola Értesítőbe.
Munkái:
1. A chemiai elemek periodusos törvényeiről és azoknak természetes rendszeréről. Kolozsvár, 1884. (Különnyomat a Vegytani Lapokból.)
2. A nőoktatás az amerikai Egyesült-Államokban. Bpest, 1896. (Különny. a Nemzeti Nőnevelésből.)
Felolvasásokat tartott Kecskeméten: Fiume és természeti viszonyai, A Kecskemét város ivóvizei; Győrött: Amerikai tapasztalatok; Budapeten a szabad lyceumban: Amerikai városok (1899); a budapesti tanári körben: Amerikai tanügyi tapaztalatairól.
Lasz Samu, A győri főreáliskola Monographiája 199. l. és önéletrajzi adatok.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi