A KIS SIRÁLY. Larus minutus Pall. 1776.

Full text search

A KIS SIRÁLY.
Larus minutus Pall. 1776.
[Larus atricolloides FALK. – Xema minutum BOIE. – Larus nigrotis LESS. – Larus pygmćus BARY. – Hydrocolćus minutus KAUP. – Gavia minuta MACG. – Chroicocephalus minutus EYT.].
Jegyei: léprigó nagyságú, de kissé tömzsibb és hosszabb szárnyú; gyenge csőre rövidebb a csüdnél; a másodrendű evezők végén levő fehér szegések a szárnyon keskeny harántcsíkban folynak össze; az öregek csőre karminbarnás-fekete, a fiataloké inkább sötétbarnás-fekete; az öregek lába rákvörös, a fiataloké hússzínű.
Leirása. Az öregek nyári tollazata: egész fej a nyak közepéig fekete; a nyak, a hát eleje, fark és farcsikja, valamint az egész alsó test fehér, utóbbi az élő példányoknál, főleg a begy táján, rózsás hajnalszínűen árnyalt; a hát közepe, valamint a szárnyak fölül halavány fehérszürkék; az evezők végei fehérek; alul a szárny egészben palaszürkének látszik (kivéve az evezők fehér hegyét). Téli tollazatban az öregek feje fehér, csak a fültájon és tarkón vannak feketeszürkés foltok. A fiatalok őszszel: alul fehérek, a begy oldalain két sötét folt, felül túlnyomóan barnás palaszürkék, különösen a fejtető és hát egyszínű, egyébként a tollak fehér szegései e főszínt megtarkítják s a háton V alakú fehér rajzot alkotnak; a szárny alul egészben fehérnek látszik (nem mint az öregeknél); a szárnyon a másod rendű evezők fehérszürke tükröt alkotnak; a nagy evezők külső széle és hegye úgy a fehér belső zászlónak a tollszármenti része sötét-palaszürke; a szélső farktollak egészen fehérek, a többiek vége azonban többé-kevésbbé feketeszürke, kivált a két középsőé. Tavaszszal a fiatalok háta egyszínű fehérszürke lesz, a szárny azonban olyan még mint őszszel, de a kis szárnyfedők világosabb barnák; a fej fehér és feketetarka, később egészen fekete lesz. Az öregek szeme feketebarna, a fiataloké sötétbarna.
Mértéke: H. 26–28; Sz. 21,3–23,6; F: 8,2–11; L. 2,2–2,7 Cs. 1,9– 2,4 cm.
Európának inkább keleti részeit lakja s kiválóan a délkeleti tavakat. Azonban nagy szárban a Ladoga tónál (60° é. sz.) s kisebb számban Észak-Németországban is költ. Leggyakoribb Közép-Ázsia mocsarain, nemkülönben a Volga torkolatánál. Ez a gyönyörű madár nálunk rendesen átvonul, bár előbb nagy ritkaságnak tartották. De vagy tíz évi megfigyeléseim bebizonyították, hogy úgy a Velenczei tónál, mint a Fertőnél, évenként sokszor százas csapatokban jelenik meg. Tavaszszal április végén s főleg május első felében mutatkozik, egyesek május végeig is kerülnek; őszszel leginkább szeptember első felében láthatók s leginkább csak fiatal madarak. Mióta a figyelem jobban feléje fordult, a Balatonnál is (Lepsény, Lelle) s a Csepelszigetnél lőtték. A Királyhágón túl – már előbb – 1858 május 18. Sztrigy-Szt-Györgyön, 1867 május 8-án Zeyk-falván ejtettek el egy-egy példányt. 1897 aug. végén és szept. elején Temes-Kubinban az «alsó réten» láttam fiatalokat.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi