A NAGY BUKÓ. Mergus merganser L. 1758.

Full text search

A NAGY BUKÓ.
Mergus merganser L. 1758.
[Mergus rubricapilla BRÜNN. – Mergus ćthiops Scorp. – Merganser castor BP. – Merganser gulo LEACH. – Mergus orientalis, squamatus GOULD. – Merganser rayi LEACH. – Mergus rancedula BONN. – Merganser merganser (SHARPE)].
Népies nevei: buvárrécze; zöldfejű buvár (); nagy deres (Hegykő, Fertő); gönczőgéger, fürészorrú récze (Velencze); muszkarécze.
Jegyei: házi récze nagyságú; szárnytükre fehér; a fejtollazat a felső kávára tompa szögben végződve nyulik előre; a csőr és belső lábujj egyenlő hosszú. (Fejének képe: I. köt. VIII. tábla.)
Leirása. Gácsér dísztollazatban: fej, bóbita, a felső nyak közepéig, és hát előrésze úgy a vállak, érczfényű feketészöldek; a hát fark felé eső része palaszürke; farcsíkja és a has oldalai szürkésen, feketésen tarkázottak; szárnyfedők, másod- és harmadrendű evezők fehérek, ezek közül a három első, külső felén, fekete szegésű; a nagy evezők (első rendűek) feketeszürkék; a szárny hajlása felül fekete; az alsótest és nyak (életben) hajnalpirosan fehér, mely szín halál után mindinkább fehér lesz s elveszti rózsás árnyalatát; a fark palaszürke; csőr és lábak élénk vörösek, szem dióbarna. – A tojó kisebb a gácsérnál, feje és bóbitája rozsdabarnás rókaszínű, torka fehér; felső teste úgy a fark is világos palaszürke; alsó testének közepe fehér, némi sárgás árnyalattal, az oldalakon szürkésen és világosabban habozott; a szárnytükör fehér, némi elmosódott keresztcsikkal; csőr és lábak kevésbbé élénk vörösek. Fiatalok a tojóhoz hasonlítanak, de bóbitájuk kisebb, lábaik sárgásvörösek.
Mértéke: H. 60–70; Sz. 26,3–29,8; F. 9,5–12; L. 4,2–4,5; Cs. 5,4–6,3 cm.
Európa és Ázsia hidegebb öveiben, különösen a Sarkkör vidékein otthonos.* Európában a 70° északi szélességtől le ez 54° északi szélesség közt legszámosabban költ. Legdélibb költőhelyei a Németországhoz tartozó Keleti-tenger partvidékén találhatók. Ritka kivételként Svájczban, a Boden-tavon, s egy más esetben még délebbre, Banjaluka mellett Boszniában is, fészkére bukkantak. Mint határozottan északi madár, nálunk csakis a késő őszi és téli hónapokban jelenik meg s ilyenkor tavainkon, a jégment tisztásokon, nagyobb folyóinkon, folyamainkon, sokszor nagy csapatokban látható. A Dunát, Tiszát novemberben s még inkább deczemberben, januárban, februárban, márczius első felében – csak szabad víz legyen rajtuk – mindenkor benépesítik a «búvárkacsák» élénk, mozgékony csapatai. Ilyenkor nemcsak a folyammenti helységek közvetlen szomszédságában látjuk őket, néha százakra rugó mennyiségben, hanem szinte betolakodnak a nagyobb városokba is, bizonyos szemtelenséggel ugyan, de soha sem feledkezve meg saját biztonságukról sem. A mi szép fővárosunk Duna része sem kivétel. Ott bukdácsolnak madaraink a Csepelszigettől a Margitszigetig terjedő folyamdarabon is, a partokon, Lánczhidon és a Margithidon sétáló közönség szemei előtt, a zajló, serczegő, morajló jégtáblák közt. Valóságosan ők teszik Budapest téli madáréletének egyik legjellemzőbb képét. A fővárosi ember ismeri őket, el-elnézegeti téli szárnyas vendégeit s bizalmaskodik velük. Nem ritkaság, hogy a Lánczhidról itt is, ott is, nap-nap után látjuk, a mint a járókelők kenyérdarabkákat, élelmet szórnak le a víz tükrén úszkálóknak, s a még nagyobb számban hozzájuk csatlakozott kerczeréczék (Fuligula clangula) szintén télre itt vendégeskedő csapatainak. Ez a vegyes társaság hajnaltól estig – kivéve egy kis déli szunnyadást – folyton sürög-forog a vizen és vízben. Testöket jól besülyesztve, fejöket behúzva hol ide-oda úszkálnak, szinte hasítva a víztükröt, a mint azt dübörgő gőzhajó szántja, hol zajtalanul, de villámgyorsan, elbuknak a víz alá, 1–2 perczig a mélységben úsznak odább, s vagy 60–100 lépésnyire buknak föl ujból. Egy részök mindig víz alatt, a másik részök a vizen van, de a folyton el- és felbukó madarak azt a benyomást keltik a szemlélőben, mintha a csapat örökös hullámzásban volna. A mozgalmas kép azonban még élénkebb, ha a vizen jégtáblák úsznak alá, vagyis ha a folyó java zajlásban van. Rendkívüli ügyességgel térnek ki a jövő-menő jégdarabok elől, rendszerint bukással, csak ha megszorulnak vagy maguk is egy jó darabot lekerültek a folyón, kapnak szárnyra s alacsonyan, kacsaszerűen sebesen, de mégis némi megerőltetéssel is, sajátszerű suhogással szállnak a víz fölött nyiltabb helyekre, vagy oda, hol bővebb táplálékot reménylenek. Pihenésre vagy valami szigetre vagy jégtáblára telepesznek, itt tollászkodnak, szunyókálnak, hogy friss erővel ujból folytassák a munkát.
Észak-Amerikában a Mergus americanus, Közép-Ázsiában a Mergus comatus hetyettesiti.
Mikor vizeinket elborítja a jég, azaz «beállnak», délebbre vonulnak, oda, hol még nyilt folyókra akadnak; de olvadáskor ismét visszatérnek hozzánk s csak tavaszfakadáskor húzódnak mindinkább vissza északabbra, költőhelyeikhez, úgy a mint azoktól őszszel fokozatosan, a hidegség és tél délre terjedésével hozzánk jutottak.
Nálunk való fészkeléséről nincsen tudomásunk. Hazájában költéskor olyanféle helyeken tartózkodik, mint nálunk a tökésrécze, t. i. mocsaras, berkes, ligetes helyeken, kisebb – tengerparthoz közel eső – tavakon, tócsákon, melyek partjain facsoportok nőttek; néha azonban meglehetős távol a vizektől. Földön, faodukban, elhagyott ragadozó-madár- és szarka- vagy varjufészkekben veti meg tanyáját. Utóbbi madaraktól sokszor erőszakkal hódítja el a fészket. Kelet-Finnmarkenben jártamkor Vadsőn hallottam, hogy sok helyen fészkelő ládikákat akasztanak ki számára. A bukó ugyanis, ha lerakott tojásait elszedjük, tovább tojik mint a tyúk; ezt az ott lakó – többnyire szegény lapp, finn – halásznépség saját hasznára fordítja s ő benne látja konyhájának tojásszállítóját, hiányozván neki a kotkodácsoló tyúknéni. Magának a madárnak husát nem igen mondják jó pecsenyének, mert halzsirízű s legföljebb lappoknak, finneknek való s nem mérsékelt égövi gyomornak. Tápláléka első sorban hal, különösen az apraja, noha – mint CSATÓ JÁNOS irja – több elejtett s felbonczolt példány torkában akkora halakat is talált, melyek nem fértek beléje, úgy hogy farkuk kilátszott szájnyilásukból. A halak mellett csak szükségből nyúl kisebb vizi férgekhez vagy vízbe került hulladékhoz. Mindenképen káros tehát a halgazdaság szempontjából s nálunk is pusztítandó, mert bár nem költ itt, de hónapokig és nagy számban tanyázik vizeinken s falánkságával bizony meglehetős rablást visz véghez halaink közt.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi