A KIS VÍZICSIBE. Ortygometra parva (Scop) 1769.

Full text search

A KIS VÍZICSIBE.
Ortygometra parva (Scop) 1769.
[Rallus parvus SCOP. – Crex pusilla (nec PALL.) LIGHT. MACG. – Porzana parva DRESS. – Rallus minutus DIXON. – Gallinula pusilla BECHST. – Phalaridium pusillum MEV. – Ortygometra minuta KEYS. & BLAS. – Gallinula minuta BRHM. – Zapornia minuta LEACH. – Crex parva SEEB. – Zapornia parva SHARPE].
Népies nevei: kis vízicsibe: kis nádicsibe.
Jegyei: alig nagyobb, de nyulánkabb, mint a búbos pacsirta; farkalja szürkésfekete, fehér harántcsíkozással; első evezőjének külső széle nem fehér; háta túlnyomóan barnásfekete (az egyes tollak szélei, s nem annyira hegyük, keskenyen olajbarnán szegettek) ritkásan, itt-ott fehéren foltozott; a csőr egészben zöld, hegye világosabb, töve élénk piros; lábai zöldek; szeme vérpiros (öreg ) zöldesszürke (fiatal ).
Leirása. Öreg hím tavaszszal: felül főszíne olajbarna, a fejtető sötétbarnás; a farcsíkja és a válltollak közepe is feketebarna, fehér foltok nélkül; evezők sötét olajbarnák; a fark közepe is ily színű, a tollak szegélye, mint a szárny fedők; a has feketésszürke, oldalai és a czombok tája feketésbarnán és fehéren csíkosak; egyébként egész alsó része palaszürke, legvilágosabb a torok és nyak alsó részén. A tojó felül olyan mint a hím, álla, torka azonban fehér, egész alsó teste pedig – kivéve a has szürkés és fehéres csíkozású részeit, fehéres testszínű. A fiatalok álla, torka, fehér; a begy és mell oldalai barnásan csíkosak, foltosak; a hát mint az öregeknél, csakhogy a fehér foltozás még ritkább; a csőr és lábak barnás hússzínűek s nem oly zöldek, mint az öregekéi. Őszszel az öregek is hasonlítanak a fiatalokhoz.
Mértéke: Sz 17–18. Sz. 10–10,5. F. 4,5–5,4. L. 2,8–3,4. Cs. 1,5–1,8. cm.
Európa mérsékelt és déli vidékein, az 55° é. szél.-en alul fordul elő s átterjed Közép-Ázsiáig. Hazánkban nádas, kákás tavak szélein, lápos helyeken, csuhis, kákás mocsarakban közönséges. Mocsaras ligeteket, erdőket szintén kedvel, mert a vizenyős talajon tenyésző áthatolhatatlan, kuszált sűrűségek életmódjának leginkább megfelelnek. Itt, a magányos, rejtekhelyeket bőven kináló posványokban éli világát s így nagy ritkán kerül szem elé, akkor is legtöbbnyire csak pillanatokra. Gyengeségének tudatában félős madárka, csak a sűrű vízinövény közt bujkálva érzi magát biztonságban; ez a lappangó, rejtett élet védheti csupán meg a ragadozó állatok leselkedése elől. Ha csónakkal a keskeny halászcsapásokon a legvadabb nádas, kákás, rekettyések rengetegébe hatolunk és éber szemmel figyelünk, gyakrabban fogjuk látni, a mint ladikunk előtt villanásszerűen, szinte csak átdobja magát az alig méter széles vizi út fölött, vagy pedig egérszerűen surran be valami ingó láp tisztásáról a buja növényzet közé. Éppen csak hogy felismerhettük, megkülönböztethettük madár voltát – a következő perczben már elnyelte a gazos.
Költözködő madár létére márcz. végén s főleg ápril közepe táján érkezik hozzánk, az országos középnap szerint: április 22 – 23-én. Májusban javában párosodik s a tószéleken, a lápok táján mindenfelől hallatszik «pityergése». Sajátságos hangok, miket az, a ki a tóság életét nem ismeri, előszörre is megjegyez magának s bizonyára fejét csóválja, ha a véletlenül fegyver élre került madárkáról elmondjuk neki: «Ez ám az a madár, a mely úgy szól, mintha tele kulacsból öntenének» . Leggyakrabban hallható szólását pit-pity-pity, pirrriririre formán fejezhetném ki.
Május közepe felé kezdenek fészkelni, e hónap második felében azután javában ülik tojásaikat. Fészköket mindig jól eldugják s különféle helyeken rakják meg, sokszor éppen ott, a hol legkevésbbé sem gondolnánk. Találtam azt régi, kidobott fűzvenyigéből font csíkvarsában, halászkéz csinálta nádrekesztésben, lápra hordott s elfelejtett nádkévékben, de legtöbbnyire (a Velenczei tavon) a hajócsapások szélein, oly helyeken, hol a halászok a csapás oldalain a nádat lehajtogatták s az út tisztításánál a nádszálakat, gyökereket, gyékényt a csapás mellékére kiszórták. Ebben a szemetesben sokszor 2–3 lábnyira a víz színe fölött volt a fészek, mely leggyakrabban száraz nádlevelekből, sásból (Typha angustifolia) készül s a madár termetéhez mérve aránytalanul nagy alkotmány. Május 20-ka körül legtöbb fészekben teljes fészekaljakat, 8–10 darab tojást láttam. A tojások barnássárga alapon sűrűn elmosódó szürkéssárga vagy az alapszínnél kissé sötétebb foltozással szinte márványozottak, néha vörösbarnán, feketésbarnán is pettyesek fröcscsentettek.
Tojásmérték: H. 30–33 mm.; Sz. 21,2–22,5 mm.
A kikelt, fekete pelyhes, fiókák nem maradnak a fészekben, hanem azonnal a nád, lápok sűrűjébe másznak, igazi természetöket éltük első percze már jellemzi. Mikor felcseperedtek, ők is el-el bogarásznak otthonuk tájáról messzebbre-messzebbre, nagy ügyesen ugrálnak, kúsznak a nádszálakon, vízre is telepszenek, kiváncsian próbálgatva: vajjon tudnának-e úszni? látják, hogy megy. Hát ha lebuknának? az is sikerül. Most már nagykorúszámba mennek, mert szüleik képességét körülbelül megközelítették. Több gyakorlattal el is érik azt. Megvedlenek, hogy augusztus végére friss tollazatban készülhessenek a nagy útra, mely szeptemberben elszólítja tőlünk e kedves, eleven kis szárnyasokat. Dél-Európában és Észak-Afrikában telel.
Táplálkozása körülbelül ugyanolyan, mint előbbi fajé s így hasznos volta is kétségtelen.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi