A kióvi csata

Full text search

A kióvi csata
Debreczeni éposza XVI énekre volt tervezve, de csak XIV ének van belőle kidolgozva, a két utolsó töredék. Nyelvében és szerkezetében félreismerhetetlenül magán viseli a Zalán futása rendkívűli hatását. Éppen oly mély elégiai felindulás vesz rajta erőt az expozicióban, mint Vörösmartyn; tudja, hogy emléke nemsokára kihal, de míg él, örömmel mulat a régi nagyság képeivel, hogy lerója hona iránti háláját, noha őseitől nem örökölt mást, mint »tetteik éneklése hatalmát:«
Nem kér lantom örök hírt, csak ti figyeljetek arra,
Oh! kevesek, kiket Árpád forró vére hevítvén,
Még ős nemzeti lélekkel tündöklötök a föld
Oltalmára…
Így fog a tárgyaláshoz. Uldár, a kabarok fejedelme, ráveszi Oleg kióvi fejedelmet, hogy akadályozza meg a magyarok átkelését Kióvnál. Pérun, az oroszok védistene, azonban megharagszik Olegre, az oroszok vereséget szenvednek, és Szabolcs behatol Kióvba, ösztönözvén a magyarokat az általános tusára. Mindamellett békét kötnek, de Uldár azt megszegni törekszik s a boszú istenét rábírja, hogy Árpád képében támadja meg az oroszokat éjjel. Így aztán megújul a harcz és foly változó szerencsével, számos epizódon keresztül. Szabolcsot az oroszok elfogják, de belészeret Thamira, Oleg leánya, s meg is menti avval a föltétellel, hogy atyját szükség esetén védeni fogja. Szabolcs csakugyan megvédi Oleget egy másik csata alkalmával, miért is őt mint hazaárulót száműzik. Ekkor álmában Hadúr megjelenik előtte s tudtára adja, hogy Etele kardja megvan Odin kezében, de Odin csak annak adja azt át, a ki Pérun védisten szobrának ezüst fejét eléje viszi. Szabolcs, még midőn Kióvba először behatolt, magához vette az ezüst szoborfőt s így most ennek a segítségével csakugyan hozzá jut Etele kardjához. Új harc fejlődik ki, a melyben Árpád s a legtöbb magyar vezér megsebesűl, a mi Árpádot nagyon leveri, annyira, hogy Mithrászhoz és Ormuzdhoz már haláláért könyörög. Ormuzd Árpád lelkét magával ragadja az égbe, megmutatja neki Pannonia és Dácia vidékeit, a melyeket a magyarok meg fognak hódítani; majd a Mindentehető (ez a legfőbb isten) elé vezeti, a hol feltárúlnak előtte a múlt, jelen és jövő képei. Ebből Árpád új reményt nyer s csüggedő híveit újra föllelkesíti. Majd az Etele kardját is megkapja Szabolcstól s evvel Uldárt elejti, Kióvot beveszi, hová a magyarok elvonúlnak, s így szabad az út Pannonia felé.
Jóllehet ez az éposz is osztozik a magyar klasszikai époszok főhibájában, hogy nincs egységes cselekvénye, mind a mellett világosan mutatja Debreczeninek nem közönséges tehetségét. Nylevében ő is a régi és új nyelvet iparkodott egybeolvasztani, törekvése azonban csak félig sikerűl: sok helyen darabos és csiszolatlan, de elég gazdag, erővel teljes és festői. Az orosz és perzsa mithologia kapcsolata kétségtelenül zavarossá teszi a cselekvény folyamát, noha tárgyát a költő eredeti felfogása a kióvi csata fontosságáról s Etele kardjának csodás erejéről valódi époszi magaslatra törekedett emelni.
A klasszikai alakú éposz a harmincas évekkel elérte fejlődésének csúcspontját. A költői nyelvet művészivé és magyarossá tette s addig nem is sejtett bájait tárta föl a nemzet előtt, a mi egyik legfőbb fontossága. Az irodalmi érdek szilárdította a magyarság hitét, s a különféle politikai és társadalmi osztályok lassankint a hazafiságnak ama szent érzésében váltak egygyé, a melyet Vörösmarty s époszíró társai zengtek. A szónokias hang, mely először ez époszokban fejledezett művészivé, nemsokára általánosan uralkodóvá lett a lírában s epikai dalban; de maga az éposz krónikás elbeszéléssé sűlyedt, nyilvánvaló jeléül, hogy csak új elemek fölvétele fejlesztheti epikánkat igazibb művésziségre.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi