Politikai röpiratai

Full text search

Politikai röpiratai
Az ötvenes évek végén, mint tudjuk, a monarchiában nagy változások történtek. A magyar nemzet elégedetlenebb volt mint valaha, s a birodalmat kivülről is veszély fenyegeté. A hazafiak remélni kezdték, hogy a bécsi kormány, belátva eddigi irányának végzetes voltát, más útra tér. Eötvös ismét a politika felé fordúlt s egyaránt féltvén a birodalom nagy hatalmát és hazáját, megírta Die Garantien der Macht und Einheit Oesterreichs című röpiratát (Lipcse 1859), melyben ismét az elégedetlen nemzetiségek kibékítésére utal, a történelmi jog alapján. A munka nagy hatást tett a hozzáértő közönségre, de tanácsára éppen azok nem hallgattak, a kiknek szólt.
Ugyanezen évben Ausztria az olasz csatatéren nagy vereséget szenvedett; elvesztette egyik legszebb tartományát s pénzügyei is megrendűltek. Itthon, nálunk, a három milliónyi protestánssal szemben szenvedett nagy erkölcsi vereséget a bécsi kormány, s a nemzet ellenállási kedve nőtt, bátorítva az elvesztett olasz hadjárat által is, Bécsben pedig éppen ekkor kebelezték be Magyarországot az 1860 március 5-iki pátens által a birodalmi tanácsba, melynek Magyarországból meghítt tagjai közt ott volt Eötvös is. Helyét azonban nem foglalta el, hanem a helyett megírta Die Sonderstellung Ungarns vom Standpunkte der Einheit Deutschlands című röpiratát (Lipcse, 1860. Magyarul Toldy Istvántól), a melyben azt fejtegeti, hogy a monarchiának zavart belügyi kérdéseit a német egység szempontjából kell és lehet megoldani. Az események, öt év múlva, Eötvösnek adtak igazat, annyiban, hogy csakugyan Németország egységének kérdése döntötte el a monarchia belső ügyeinek állapotát s azok közt a mi sorsunkat is, de nem úgy, ahogy Eötvös gondolta.
Azonban ez év őszén egy nagy jelentőségű dolog történt; az uralkodó saját nemes érzéseinek sugallatát követve, szakított eddigi politikájának irányzatával, melynek sikertelenségét látta s új útra tért. Október 20-án jelent meg a híres októberi diploma, egy pár hónap múlva kiegészítve a februári pátenssel (1861 február 26.), mely szakított az eddigi abszolutizmussal s a birodalom mindkét felének alkotmányt adott. A megyék visszaállíttattak s az 1861-iki országgyűlés összehívaték. Ez által meg volt adva a lehetőség, hogy Magyarország törvényes formák közt nyilatkozzék. Eötvöst Budának első kerülete választotta képviselőjévé s ő, igen természetesen, Deák lobogója mellé csatlakozott. Az országgyűlés azonban eredmény nélkül oszlattatott szét s megkezdődött a Schmerling-féle provizórium. Eötvös visszatért íróasztalához; rendezte és kiadta Gondolatait s megírta röpiratát A nemzetiségi kérdésről (1865), melyben a nagy munkájában kifejtett elveket a magyar viszonyokra alkalmazza. Részletesen szól arról, hogyan gondolja ő a nemzetiségi kérdést megoldhatónak Magyarországon, a magyar állam egységének megóvásával. A mű a nemzetiségekre, különösen a szerbekre kedvező benyomást tett, a kiknek nyelvére le is fordították.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi