Kazinczy mint iskolafelügyelő

Full text search

Kazinczy mint iskolafelügyelő
Ilynemű törekvései között a megyei szolgálat szigorú korlátainak ólomsúlyát mindinkább elviselhetetlennek tartja. Egyfelül József császár alkotmánysértő rendeletei, a melyek a megyét mintegy a törvénytelenség eszközévé sűlyesztették s a megyei szolgálatot népszerűtlenné tették; másfelül a világpolgárias míveltség fénye, a mely íróink közt senkit sem vonzott oly melegen, mint éppen Kazinczyt, természetes változást okoztak lelkében. Hazafias felfogása a megyei szolgálatra nézve kegyetlen anakronizmussá lőn; míg emberbaráti szeretete, az egész nemzet mívelődéseért égő lelke éppen József császár alatt találhattak legbővebb táplálékot, ha az iskolaügyi pályára lép. Hiába nevezte ki a főispán Abaújban főjegyzőnek, hiába hívogatta a szabolcsi alispán, Vay József, maga mellé szintén főjegyzőnek: Kazinczy határozott, s gróf Török Lajos tanácsára Pászthory Sándor, udvari előadó, részint írói érdemeiért, részint a felvilágosúltság eszméinek terjesztéseért mint a ki ez idétt lépett a szabadkőmívesek társaságába, őt 1786 november 1-jén iskolafelügyelővé nevezteti ki.
Kazinczy új hivatalához a kötelesség teljesítésének avval a komolyságával látott, melyet a nemzet egyetemére teendő hatásának tudata érlelt meg benne. Hitte, hogy »eszköz lehet egy szebb kornak felhozásában, hogy itt a hon fiainak nevelésköre fog hathatni s vallásbeli különbség nélkül« s így »valóban hasznos hazafivá formálhatja magát«. Hatásköre mintegy az ország éjszak-keleti negyedére terjedt ki. Kerülete tíz vármegyéből (Szepes, Sáros, Zemplén, Ung, Bereg, Gömör, Torna, Abaúj, Borsod, Heves) állott s magában foglalta a Jászságot és Kúnságot is. Fizetése 1789-ig hatszáz forint volt, ekkor ezerötszáz forintra emeltetett.
Azonban a közös iskolák eszméje mind a katholikusok, mind a protestánsok előtt kedvetlen vala, s így képzelhető, mennyi fáradságába kerűlt Kazinczynak az új rendszert, a német nyelv tanulását megkedveltetni, a községi előljárókat, földesurakat, főpapokat a császár akaratának »helyességéről« meggyőzni, velük új szerződéseket kötni, a felekezeti iskolákat közösekké változtatni. S ámbár erélyesen sürgette a német nyelvnek, mint az akkori hivatalos élet közegének tanulását, volt bátorsága kimondani egy ünnepélyes alkalommal, hogy nagyon félreértik a fejedelem szándékát azok, a kik azt hiszik, hogy »a német nyelv terjesztésével, a hazaiak, különösen a magyar nyelv elnyomása vétetik célba«. »Fordítsanak a magyar nyelvre – így szólt vizitátoraihoz, midőn őket hivatalaikba beiktatá – a mennyiben az más tárgyak engedik, különös figyelmet s tudják meg, hogy ennek mívelése által azon nemes nemzet ízlését mívelik, mely arra, hogy nála a tudományok virágozzanak, csak buzdítás híával van.« Működésének legfőbb eredménye, hogy mintegy kétszáz iskolát állított föl, a melyekben mind a nevelés, mind a tanítás módszerét az idők követelményeihez alkalmaztatta. Egész életében büszke volt e működésére, a melylyel Swietennek és Pászthorynak jóakaratát s pártfogását megnyernie sikerűlt. Különösen önérzettel emlegette, hogy »egy pápista papnak arany medaillt, egy másiknak vörös övet adatott Swietennel«, s hogy »tenyerükön hordozták a papok, mert érzették, hogy feje, szíve tiszta«.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi