A Himfy-dalok múzsája

Full text search

A Himfy-dalok múzsája
Régente senki sem gondolt arra a kérdésre, hogy tulajdonkép ki volt a Himfy-dalok múzsája? Mindenki megnyugodott abban, hogy a Kesergő Szerelemben a költő későbbi nejéért epedett és rajongott. Hanem Toldy 1874-ben birtokába jutott Kisfaludy levelének, melyben a klagenfurti grófnéról van szó s ekkor módosította régi nézetét, kijelentvén, hogy Szegedy Róza »hasznos partie«-nak volt kiszemelve s Kisfaludy tulajdonkép a klagenfurti grófné iránt érzett szerelmétől vette Himfyhez a lángot. E kijelentés nyomán terjedelmes irodalom keletkezett. A »kérdés« megoldásához nagyon sok kulcsot készítettek. Némelyek a régi nézet mellett maradtak, mások társmúzsának ismerik el a grófnét, némelyek végül D’Esclaponnak is részt kivánnak juttatni a múzsák e dicsőségében.

Kisfaludy s. kézirata: A Himfy 25. és 19. dala; Takács Józsefhez írt 1797. július 7-iki leveléből. (Eredetije a M. T. Akadémiában.)
Bizonyos, hogy költőnk Goethe szavai szerint »szeretve dicsérte a szerelme«, de úgy senkiért sem epedett és szenvedett, mint a hogy dalaiban leírta. Múzsája volt a szenvedély, a lírai hév, a költői képzelet, melyet költők olvasmánya s élményei is tápláltak. De mennyire átalakúlnak ez élmények Himfyben! Ép oly lehetetlen volna az összes dalokat felosztani az egyes imádottak közt, mint a mily lehetetlen kimutatni azt, hogy azok egészben okvetetlenül csak egy nőre vonatkozhatnak. Kisfaludy azt írja Majláth Jánosnak, ki nejéről kérdezősködött, midőn Lotte mintaképét keresgélték, hogy úgy tett, mint a művész, ki több női szépségből alkotott egy Vénus-szobrot.
Kisfaludy már Draguignanban megírta a Himfy-dalok egy részét s az elveszetteket jó részt emlékezetéből pótolta, de bizonyára ép oly hangon folytatta, mint a hogy elkezdette, s abban a dalban, melyről biztosan tudjuk, hogy a lágyszívű grófné imdásának évében keletkezett, csak úgy panaszkodik az imádott meg nem indítható szivéről, mint Franciaországban tette. Igaz, hogy a grófnét nagyon szerette, heves, erősen érzéki szenvedélylyel. De azért a badacsonyi szüret óta soha sem felejtette el Szegedy Rózát. S ez nem volt számítás. Avagy oly nehéz-e megérteni, hogy a heves vérű fiatal tiszt kisebb-nagyobb szenvedélyességgel szerelmi kalandokra vadász hosszas bolyongása közben s mégis állandó vonzalmat érez egy nő iránt, kivel a legkülönbözőbb okokból egyesűlni kíván? Miért kellene a hasznosság szempontját annyira élére állítanunk? Mintha a nem gazdag, de mégis előkelő származású ifjú más »hasznos partiet« nem is remélhetett volna. Különben Szegedy Róza mindjárt keletkezésök után olvasta azokat, mert Takáts és Görög, a kiknek a költő elküldé verseit, Szegedy Róza kezébe juttatták az érdekes ujdonságokat. És a leány nem volt érzéketlen Kisfaludy ama jóslata iránt, hogy a »könnyű Múzsa« még dicsősége lesz a büszke szépnek. Midőn a költő haza tért, átvette barátaitól a kéziratot, átnézte s elküldötte Taktásnak, ki a kiadás gondjaira vállalkozott. 1801 július végén jelent meg a Kesergő Szerelem; eleinte nem igen kelt, de 1802-ben már kapós volt s a levis Musa dicsősége egyre növekedett. »A munka szokatlan figyelemmel fogadtatott« – írja Kazinczy. – »Nehány ifjaink, kiknek mellyeiket ugyanez az erős indulat hevítette, utána kezdték dadogni a csudálva hallott zengést.«

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi