Az első magyar hírlap

Full text search

Az első magyar hírlap
A szerkesztő »A magyar hirlelőlevelek iránt való Tudósítás«-ban szerényen keveset igér és a többi közt ez írja: »Ki elgondolhatja, hogy sem oly bőven, sem pedig olyan korán a dolgok hírül nem adathatnak, mint a Német hirdetésekben … a mennyiben a Magyar Hirmondónak tudósításai későbben fognak érkezni, annyival hitelesebbek is lesznek« és »azon kivül némely jeles alkalmatosságokkal mondott rövid és hathatós Magyar beszédeket és elmés verseket örömest be fog leveleibe iktatni«; midőn pedig ezen versek sűrűn érkeztek, így fakadt ki: »néha nagy uraknak tisztességekre rossz verseket is szoktak koholni.« A hírlap nyelvére nézve ekkép nyilatkozott: »A mi a magyarságot illeti, a melylyel a Hirmondó élni fog az, az alföldi Tiszamellyéki, de a Duna-mellyékivel és Erdélyivel elegyedett lészen. Ezt tartja az író leghelyesebbnek.«

Rát Mátyás névaláírása
A hírlap, az akkori legtöbb németországi kezdetleges hírlapok mintájára kis 8-rét fél-íves számokban, a postajáráshoz alkalmazkodva, hetenkint kétszer jelent meg. Rovatai váltakozva ezek voltak: »Külömbféle történetek« »Elegyes hiteles hírek«, »Bizonytalan dolgok«, »Külföldi történetek«, »A tengeren történt avagy történhetett dolgok«, »A hadakozásnak folyamatja« stb.
A Hirmondónak sok küzdelme volt az akkori cenzúrával. Nem adhatott többet, mint a mennyit a bécsi lapoknak megengedtek, mivel pedig híreivel elkésett, nem állta ki azokkal a versenyt. A szerkesztők gyakori változását is az elkedvetlenedés szűlte. Rát a szerkesztési gondoktól szabadúlni óhajtván, a győri evang. egyház meghívását szívesen fogadta s a szerkesztést 1782 végével alistáli és padányi Máttyus Péternek adta át; őt 1784-ben Révai Miklós (kinek 600 frt volt a szerkesztői s írói díja) váltott fel a szerkesztésben; ezt pedig még azon év május 1-én Barcafalvi Szabó Dávid követte; szeptember 25-től Esztelneki Szacsvai Sándor, 1786. május 10-ike után ismét Barcafalvi Szabó Dávid, 1787-től még többen szerkesztették a lapot, mely végre, az előfizetők száma is 318-ról 200-ra csökkenvén, 1788. október 8-án megszűnt. Volt ezen lapnak szépirodalmi melléklete is, mely 1787–88-ban időhöz nem kötött ívekben jelent meg Magyar Musa címmel és kizárólag csekély értékű költeményeket tartalmazott.
A Magyar Hírmondó, korántsem érte el azt a középszerűséget sem, melyet a korabeli idegen hírlapok nyújtottak; külföldi tudósításai száraz krónikaszerű felsorolásai voltak a külföldi eseményeknek és csak elvétve találunk abban hazai tudósításokat; ezek is az időjárára, légtüneményekre, mezei gazdaságra, tisztújításokra, rangemelésekre s kitüntetésekre vonatkoztak; irodalmunkat is csak olykor egyes latin és igen ritkán megjelent magyar könyvek címének fölsorolása képviselte.

A Magyar Kurír címképe.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi