Mátyás és a humanisták

Full text search

Mátyás és a humanisták
E szellemben növekedett a lánglelkű MÁTYÁS; hiszen a Hunyadi-család nevelője a lengyel származású latin költő: Szanoki György (Georg Sanocensis) lett, kiről Callimachus Buonacorsi a legnagyobb elismeréssel szól, midőn Ulászlónak magyar királylyá történt választásáról ír. E kitünő férfiú életrajz-írója kiemeli, hogy e kör embereit »oly különböző nemzetek között s a nemes tudományok iránt ugyanaz az érzés köté össze«.
Mátyás haditetteinek, békében tündöklő erényeinek dicsősége besugárzott Olaszországba. A divatos dicsbeszédek túlzásainak leszállítása mellett is e nagy király nemes alakja újabb fényt nyer a Fraknói Vilmos és Ábel Jenő által közzétett újabb közleményekből. Carbo Lajos ferrarai híres tanár és költő, Janus Pannonius legjobb barátjának és a pécsi püspöki széken utódjának Ernestusnak tanítója, Mátyás király tetteiről írt párbeszédében a Hunyadi-monda egyes részei újabb vonásokkal fordúlnak elő. A Szibinyáni Jankra emlékeztető Janco névről azt mondja, hogy Hunyadit így a törökök hívták: e névvel rémítgették a rossz gyermekeket. – Alexander Cortesius Mátyás hadi erényeiről írva, a holló s címer meséjét új változatban adja elő s elragadtatással mondja, hogy Mátyás a múzsáknak oly kényelmes, oly szelid lakóhelyet nyitott, hogy azok elhanyagolva az aon hegyeket és Permessus folyó habjait, a király lakóházába költöztek. – Naldi Naldus firencei költő pedig Ugoletti Tádéval, a Corvina rendezőjével, beszélgetvén Mátyás tudományszeretetéről, úgy föllelkesűl, hogy Mátyás könyvtáráról terjedelmes dicskölteményt ír. E költeményben olvassuk, hogy a Corvin János nevelője, Ugoletti Tádé, növendékét a görög nyelvre is oktatta: tehát a humanisták szellemében növelte. Carbo Lajos szintén írt egy nagyobb költeményt Mátyásról, melyből a már fentebb említett párbeszédben egy oly helyet idéz, mely nemzetünk történelmi hivatását, hogy védpaizsa legyen Európának, ép azokkal a szavakkal fejezi ki, melyekkel azóta annyi nagy emberünk. – Ugolino de Vieri (Verinus) Mátyás király diadala és bámulatra méltó élete hősversekben című költeményében Szilágyi Erzsébetről azt irja, hogy áldott állapotában álmot lát. Álmában egy paizsot és egy lándsát szül. E paizs feltartóztatja a barbárok betörését és a lándsától reszket Germánia.

Vitéz János
Rólunk zengett az európai latin költők lantja, de zengett görög nyelven is a mi dicsőségünk és gyászunk. Így ugyane Carbo említi, hogy Hunyadi János csatáit, különösen a várnai csatát, görög prózában és versben örökíti meg.
E humanista mozgalom áthatja a tudomány különböző köreit. Hat a bölcsészetre, hat a theologiára. A bölcsészetben Aristoteles tekintélye csökken: Plato eszmetana, végtelen aspirációi jobban megfeleltek e nagy és szabadságra törő szellemek reformtörekvéseinek. Marsilus Ficinus Platót lefordítja, a Vendégséget Janus Pannoniusnak úgy ajánlja, hogy őt platonikusnak nevezi. A platonizmus a bölcsészetben oly forrongást jelentett, mint egy pár száz év múlva a cartesianizmus. És önérzettel elmondhatjuk, hogy mind a két mozgalom közvetlenül hatott hazánk nagy szellemeire. Platonicus Janus Pannonius és cartesianus Apácai Cseri János. De hatott a theologiára is.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi