E főiskolák közmívelődési jelentősége

Full text search

E főiskolák közmívelődési jelentősége
Ha a nagyszombati főiskola és a kassai akadémia csonka egyetemek: akkor a protestánsok gyulafehérvári és sárospataki kollégiumai (s ide kell számítanunk a debreceni és eperjesi, pozsonyi és soproni főiskolákat is) akadémiai rangú intézetek, melyek élénk tudományos szellemökkel, a külföldi egyetemekről behozott és a korszellemnek megfelelő bölcseleti és tudományos irányzataikkal egy-egy kis egyetem helyét pótolták. Hiszen míg Nagy-Szombatban scholastikai tételeket vitatnak, addig Gyulafehérvárt és Sárospatakon Descartes és Baco szellemétől áthatva, fejtegetik a filozofiai és theologoai kérdéseket; sőt Comenius a pataki főiskolát az európai magasabb tudományos míveltség rendszeréhez köti. N.-Szombatban – szintúgy mint Gyulafehérvárt és Sárospatakon – a theologia lévén a főstudium, a vitázásra helyezték a fősúlyt, s azt oly komolyan vették, hogy pl. Sámbár egy alkalommal csak azzal a feltétellel bocsátkozott vitába, hogy a legyőzött fél fejét veszítse. Ám e mellett Gyulafehérvárt mathézist és természettudományokat is tanítanak, de úgy, hogy a fizika mellett helyet foglalt a magia, s az astronomia mellett az astrologia. Maguk a külföldről bejött tudósok is büszkék voltak rá, ha titokzatos tudományuk címén őket a közönség »ördöngös«, »táltos«, s többféle nevekkel ruházta fel. A protestáns főiskolák munkáját szerencsésen egészítették ki a külföldi (német, angol, holland, stb.) egyetemeknek évenkint több mint százhúsz magyar ifjúra szóló alapítványai, melyek meg nem szűntek fiainkra csalogatók s a magyar tudományosságra termékenyítők lenni.
A protestáns főiskolák, mint a reformáció szülöttei, egyidősek a szellem érzelmi és erkölcsi emancipációjával, s mint olyanok, egyfelől a hit, a lelkiismeret és politikai szabadság, másfelől a nemzeti érzület védvárai. Míg a Pázmány főiskolája és a jezsuitakézen lévő többi kollégiumok szivósan ragaszkodtak a latin nyelvhez, s nevelték ez ellatinosodott s később elnémetesedett főuri nemzedéket: azalatt a protestáns főiskolákban Apácai, Comenius és társaik fenhangon hirdetik a nemzeti nyelv elidegeníthetetlen jogait, sürgetik a magyar nyelvű tankönyvek írását s a tudománynak magyar nyelven megszólalását. Természetes tehát, ha egy-egy főiskolánk (pl. a pataki kollégium) sorsa nem egy ízben volt a nemzet, sőt az európai diplomácia figyelmének is tárgya. Ennélfogva, de annálfogva is, mert a nemzet és nép legjobbjainak áldozatkészsége tartotta fenn őket: e főiskolák a nemzet szívével állottak szakadatlan összeköttetésben, s abból merítették erkölcsi erejük legjavát. Hatásukra nézve ez intézetek régi lámpák, melyek mindig megbirták az ismeretek új olaját.
A XVI. és XVII. században a katholicizmus és protestantizmus úgy állottak egymással szemközt, mint küzdő felek. Azóta megismerték és becsűlni tanúlták egymást, s mint ahogy Homér hősei a csata végeztével kicserélték fegyveröket: a katholikus iskolázás is eltanúlta azt a munkát, melyek a protestáns iskolák akkor kezdettek meg, mikor a magyar nyelv jogáért küzdést némelyek véteknek, mások nevetséges kicsinységnek tartották.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi