Magyar Márs

Full text search

Magyar Márs
Zrinyinek 1651-ben megjelent epochális műve adta meg neki az ösztönt a költészet művelésére. Azt hitte, hogy ő is képes olyan nagy, fenséges költői mű megírására, mint Zrinyi, akivel személyes ismeretségben állott, – s megírta és 1653-ban kiadta nagy elbeszélő költeményét Magyar Márs avagy Mohács mezején történt veszedelemnek emlékezete cím alatt. Ő maga azt állítja róla, hogy »mulatságból írta azokért, kik magyar rithmusban gyönyörködnek«, tényleg azonban azt hitte, hogy nevét teszi általa halhatatlanná, s hogy kedves dolgot cselekszik vele honfitársainak. Azonban keserűen csalódott, mert művét nem méltatták figyelemre. Zrinyit sem értették meg, annál kevésbbé Listiust, a kinek mint embernek sem volt valami kedvező híre, s így minden hatás nélkül maradt.
Nem is csoda, mert már maga a tárgy is olyan, melyből egy Listiusnál jóval hatalmasabb költői tehetség sem tudott volna époszt teremteni. E mellett Listiusból hiányzott az, a mi őt költővé tette volna. Sem érezni, sem teremteni nem tud, művének nincs alapeszméje, nincs háttere, nincsenek hősei, a kik éreznek és tesznek; száraz krónikát ad, valamivel jobb nyelven mint Zrinyi, de minden más tekintetben messze mögötte maradva.
A Clades Mochachiana tárgya a mohácsi vész, melyet tizenhárom részben dolgoz fel. Hosszasan kezdi, kitér Hannibalra, beszél a tudományról és vitézségről, leírja bőven a rómaiak diadalmenetét, dicséri Cyrust, Xerxest, Nagy Sándort, majd áttér a török császárra s elmondja annak genealogiáját, elősorolván őseit s azok vitézi tetteit. Szulejman azon elvből indúlva ki, hogy »a mint az égben egy isten van, úgy a földön is egy úrnak kell lenni«, – elhatározza, hogy meghódítja Magyarországot. Íme az éposz megindulásának költői motivuma! Ezután következik Lajos király genealogiája, az ország belső állapota, a főurak közül soknak leirása, a török seregnek Mohács alá vonulása s maga az ütközet.
Nincs ebben más, mint száraz történeti adatok halmaza – versekben. Krónikájában annyira pedáns, hogy hűségesen hivatkozik még a vonatkozásoknál is a forrásra, a mely után dolgozik. Így lépten-nyomon emlegeti Bonfint, Pliniust, Plutarchost, Vergilt, Martialist, Ovidiust, Horatiust, Senecát, – sőt idéz a szentirásból is. Csupa terjengősség, bőbeszédűség, idézés jellemzi munkáját. Nyelve elég tiszta, itt-ott latin szavakkal kevert, verselése elég könnyed, sokszor azonban az értelem esik áldozatul a rímnek.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi