EGYHÁZI BESZÉDEK.

Full text search

EGYHÁZI BESZÉDEK.
A SZERZETESEK a maguk erős szónoki lendületével a XIV. században még erősebben háttérbe szorították a világi papságot. Jól tudtak beszélni a nép nyelvén, ezért a hívek hozzájuk tódultak s csak kényszerűségből jártak a plébániai templomokba. Nem lehet csodálni, ha a világi papság keserűséggel szemlélte a barátok sikereit s akadályokat gördített hitszónoki munkásságuk elé. Olykor még a római szentszéknek is közbe kellett lépnie, hogy megvédje a szerzeteseket. Megtörtént az is, hogy a világi papok egyházi kiközösítéssel fenyegették azokat a hívőket, akik a domonkosrendiek prédikációira jártak. 1303-ban a pápai követ, 1315-ben pedig az esztergomi érsek kelt erélyesen a domonkosrendiek védelmére; 1317-ben viszont a római pápa intézett leiratot a pécsi püspökhöz, elítélően szólt a világi papság akadékoskodásáról s meghagyta, hogy az ágostonrendi szerzeteseket senki se merje háborgatni igehirdetésükben.
A XIV. századi latin prédikációk tájékozást nyujtanak a magyar szentbeszédekre nézve is. Az egyházi szónokok kezén itthon és a külföldön meglehetősen egyforma feldolgozású szövegek gyüjteményei forogtak: a nemesség és a nép számára ezeket tolmácsolták magyar nyelven. Ezekben a prédikációkban kevés a dogmatikus elem, annál több az erkölcsi oktatás, szentírási részlet, keresztény hittudósokból való idézet, legenda és példa. A szónok elsősorban a tisztességes életre oktatta hallgatóságát s inkább csak kényszerűségből foglalkozott az egyház hittudományi tanításainak fejtegetésével. Szívesen magyarázta a Szentírás szövegét, bőven foglalkozott a szentek életével, de az elmélkedés már kevésbbé volt kedvére. A képzettebb prédikáló természetesen szem előtt tartotta az akkori egyházi retorikák tanácsait is. A jó prédikációnak ötféle eredményt kellett elérnie: a gonoszok korholását, a jók erősítését, a tudatlanok tanítását, a szomorkodók vigasztalását, a lanyhák buzdítását. A szónoklat elmondásához hangos beszéd kívántatott, hogy a szónokot mindenki meghallja és valamennyi hívő rettegjen.
A pálosok ebben az időben még tartózkodtak a prédikálástól, a kartauziak pedig szabályzatuk szerint még egymás közt sem beszélhettek; annál lelkesebben terjesztették Isten igéjét a domonkosrendiek és a ferencrendiek. Szívesen beszéltek a néphez a bencések, ciszterciek, premontreiek és ágostonosok is. Új szerzetesrend gyanánt a karmeliták csatlakoztak hozzájuk: a XII. században élő Szent Bertold tanítványai. Közülük Budai Antal 1392-ben mártírhalált szenvedett, mikor délvidéki hittérítő és prédikáló útján a törökök kezébe került. A főpapok sorában különösen Miklós pécsi püspök prédikált sikerrel, úgyhogy VI. Kelemen pápa 1346-ban elismerő iratot intézett hozzá s megengedte, hogy hallgatóinak száznapi búcsút oszthasson.
Irodalom. – Mihalovics Ede: A katolikus prédikáció története Magyarországon. Két kötet. Budapest, 1900–1901. – Kudora János: A magyar katolikus egyházi beszéd irodalmának ezeréves története. Budapest, 1902. – Rézbányay József: Az egyházi szónoklat egyetemes története. Három kötet. Esztergom és Pécs, 1904–1908. – Békefi Remig: A népoktatás története Magyarországon 1540-ig. Budapest, 1906. – U. az: A káptalani iskolák története Magyarországon 1540-ig. Budapest, 1910.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi