SZÓJEGYZÉKEK.

Full text search

SZÓJEGYZÉKEK.
A TIZENÖTÖDIK század első negyedéből, Zsigmond király uralkodásának korából, a magyar szótárirodalomnak több emléke maradt fenn. – A Soproni szójegyzék 217 latin szó magyar értelmezését adja. Szókincsét tekintve, szoros kapcsolatban áll a Besztercei Szójegyzékkel és a Schlägli Szójegyzékkel. Mind a három Szójegyzék közös eredetre mutat. – A Besztercei szójegyzék 1316 magyar szót foglal magában. Másolója a feketeszínű latin szók fölé írta a vörösbetűs magyar szókat, úgyhogy a kézirat egy glosszárium benyomását teszi. A szók nem betűrendben, hanem fogalmi körök szerint csoportosulnak. Huszonnégy szócsoportja: a világ, harcosok, földek, vizek, hajók, halak, füvek, házak, ruhák, díszek, posztók, ércek, szekerek, kutyák, szőlők, gyümölcsök, fák, lovak, barmok, vadállatok, férgek, madarak, asztali eszközök, konyhai eszközök. Bár nem összefüggő szövegű nyelvemlék, művelődéstörténeti és nyelvtudományi értéke nagy. – Beosztásra nézve nagyjából megegyezik vele: a Schlägli szójegyzék. Ez a szótár 2140 magyar szót őrzött meg. Értékes nyelvi anyaga föltárja a középkori magyar ember egész ismeretkörét. Szövege megbízhatóbb, mint a Besztercei Szójegyzéké. Azonkívül vannak szócsoportjai, melyek nem fordulnak elő a Besztercei Szójegyzékben: Isten és a világegyetem, időjárás, testrészek, lelki és testi tulajdonságok, egyházi és világi méltóságok, hangszerek és játékszerek, betegségek, mesterműszók, igék, melléknevek és számnevek. – Az 1418 és 1422 közé eső évekből maradt fenn: János deák magyar nyelvmestere. Rotenburgi János deák a huszita zavargások idején a csehországi Nikolsburgból menekült Budára, itt magyarul kezdett tanulni s kéziratos latin tankönyvébe feljegyezte a hétköznapi használatban legszükségesebb magyar szavakat és mondásokat. A német ember fülével hallott, németes helyesírással írt, de feljegyzései így is értékesek. Kifejezései között számos szemérmetlen szólás van: a nyelvemlék ebben a tekintetben legrégibb forrása a magyar nyelvkincs trágár szótári adatainak.
Kiadások. – A Soproni szójegyzék egy 1459-ből származó vagyonbecslési összeírás fedeléből került elő. Nyelve és írása a XV. század első negyedére vall. Első ismertetője, Házi Jenő, 1923-ban fedezte fel a soproni városi levéltárban. – A Beszercei szójegyzék a M. T. Akadémia tulajdona. 15 lapra terjed. Tótországi György másolta a XV. század első negyedében. Kéziratát Berger Albert gimnáziumi tanár fedezte fel Beszterce-Naszód megye levéltárában 1891-ben. – A Sthlägli szójegyzék is a XV. század első negyedéből való. Vielhaber Gottfried premontrei könyvtárnok fedezte fel a Felső-Ausztriai schlägli premontrei könyvtár rendezése alkalmával 1890-ben. – A János deák magyar nyelvmesterét megőrző kódexet 1118-ban kezdték írni, a latin szövegnek Rotenburgi János egyik folytatója volt. A kódex a Salzburg mellett fekvő mondseei bencés apátság könyvtárából került a bécsi Nemzeti Könyvtárba. Magyar szövegrészére, János deák feljegyzéseire, a nyelvemlék felfedezője, Jakubovich Emil, hívta fel a figyelmet 1924-ben.
Irodalom. – Finály Henrik: A besztercei szószedet. Budapest, 1892. (A M. T. Akadémia költségén közzétett fényképmásolat.) – Szamota István: A schlägli magyar szójegyzék. Budapest, 1894. (A M. T. Akadémia megbízásából közzétett kiadvány.) – Zolnai Gyula: Nyelvemlékeink a könyvnyomtatás koráig. Budapest, 1894. (Itt megvan egyúttal a két szójegyzék magyarázóinak megemlítése; ezek: Asbóth Oszkár, Kalmár Elek, Melich János, Pór Antal, Simonyi Zsigmond, Szinnyei József, Tagányi Károly.) – Melich János A magyar szótárirodalom. Nyelvtudományi Közlemények. 1905. évf. – Sági István; A magyar szótárak és nyelvtanok könyvészete. Magyar Könyvszemle. 1920–1921. évf. – Jakubovich Emil: Új magyar nyelvemlékek. Magyar Nyelv. 1924. évf. – Házi Jenő: A soproni magyar-latin szójegyzék. U. o. 1924. évf. – Jakubovich Emil és Pais Dezső: Ómagyar olvasókönyv. Pécs, 1929.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi