BALASSA BÁLINT DRÁMAI TÖREDÉKE.

Full text search

BALASSA BÁLINT DRÁMAI TÖREDÉKE.
BALASSA Bálint drámát is írt, de ennek csak töredékei maradtak korunkra. Ebben a töredékben, a Credulus és Juliában, Credulus, a szerelmes ifjú, hiába eseng ideálja vonzalmáért, Julia könyörtelenül visszautasítja. A magyar irodalomban ez az első kísérlet szerelmi dráma írására. Balassa Bálint a maga életének egyik eseményét öntötte drámai alakba s egyik echós versét is beleszőtte a prózában írt párbeszédek közé. A töredék valószínűleg valamelyik XVI. századi olasz pásztorjáték átdolgozása. Jeleneteiben a két főhős mellett több más személy is fellép, így különösen Sylvanus. A III. scena 3. actusában – a jelenetnek a párbeszédek élére helyezett rövid tartalmi összefoglalása szerint – «Sylvanus az erdei tündér vad Echo asszonnyal énekelve beszélgetvén Juliához való szerelméről, feleleteket veszen Echotul»; a III. scena 4. actusában «Credulus feddőzik Sylvanussal, hogy Juliát tűle elcsalta, de ő először tagadja, osztán végre azt mondja, hogy ő nem erőlködött azon, hanem az reméntelen alkalmatosság vagy szerencse szerzötte köztök az szerelmet.»
Kiadások. – Balassa Bálint valószínűleg 1588 táján adta ki drámáját. A négy levélből álló nyomtatványtöredéket a Magyar Nemzeti Múzeum könyvtára őrzi. – Először Erdélyi Pál hívta fel rá a figyelmet: Balassa Bálint. Budapest, 1899. (Hasonmás.) – U. az: Balassa Bálint komédiája. Magyar Könyvszemle. 1900. évf. (Hasonmás.) – Dézsi Lajos: Balassa Bálint minden munkái. II. köt. Budapest, 1923. (Szövegkiadás.)
Irodalom. – Erdélyi Pál: Balassa Bálint. Budapest, 1899. (A töredék ismertetése és Balassa Bálint szerzőségének igazolása.) – Eckhardt Sándor: Balassi Bálint irodalmi mintái. (A szövegben előforduló több rövidített személynév teljes alakjának megfejtése.) – Alszeghy Zsolt: Magyar drámai emlékek a középkortól Bessenyeiig. Budapest, 1914. (A töredéknek nincs jelentősebb szerepe a magyar dráma fejlődésében.) – Dézsi Lajos: Balassa Bálint minden munkái. II. köt. Budapest, 1923. (Utalás arra, hogy a töredék valamely olasz pásztordrámának vagy pásztorregénynek átdolgozása.) – Waldapfel József: Balassi költeményeinek kronológiája. Irodalomtörténeti Közlemények. 1926. évf. (Valószinüsége ellenére sem egészen bizonyos, hogy a töredéknek Balassa Bálint a szerzője.)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi