GELEJI KATONA ISTVÁN.

Full text search

GELEJI KATONA ISTVÁN.
AZ ERDÉLYI reformátusok nagytekintélyű vezére és a XVII. század egyik legkiválóbb hittudósa Praeconium evangelicumában (1638–1640) bocsátotta közre latin nyelven kidolgozott prédikációinak legjavát. Ezek a deák egyházi beszédek nemcsak mint vallástudományi fejtegetések és mint szónoki munkák értékesek, hanem művelődéstörténeti forrásoknak is tekinthetők a kor szellemének nyomozásában. A szerzőnek többek között az volt a célja, hogy hasznos könyvet adjon a falusi lelkipásztorok számára; legyen olyan szöveggyüjteményük, amelyből készülhessenek; ne mindig ugyanazokkal a gondolatokkal untassák a népet egész esztendőn keresztül. Ebből a beszédgyüjteményből minden református prédikátor elég anyagot meríthetett, sőt magát a beszédet is megkaphatta, csak magyar nyelvre kellett fordítani a szöveget s megfelelő egyszerűsítésekkel kellett elmondani a püspök fogalmazását a nép előtt.
Mik a magyarság bűnei Erdélyben és a hozzákapcsolt magyarországi tájakon? A hívők nem nagyon szeretnek templomba járni s nem tartják meg igaz keresztyén lélekkel az ünnepeket. Annál nagyobb kedvük telik az istenkáromlásban: ez a förtelmes szokás az igazi bevett vallás a magyarok közt. Bezzeg, ha valaki a fejedelmet szidalmazza, annak elrángatják a nótáját, de aki Isten ellen kél ki, azt büntetlenül hagyják. Rosszabbak vagyunk erkölcseinkben a törököknél. Ivás és lakmározás, fényűzés és szeretkezés: ez a magyar erkölcs. Az emberek nem azért isznak és esznek, mert szomjasak és éhesek, hanem azért hogy ínyüket csiklandozzák a sok itallal és étellel. Az öltözködésben a nemesek a nagyurakat, a városok lakói a nemeseket utánozzák; sokan az idegen viseleteket majmolják, az új divaton kapkodnak; az asszonyok kenik-fenik magukat – bizonyára nem férjükért, hanem a szeretőjükért – s inkább nem esznek, csakhogy cifrálkodhassanak. Még a temetés is gőg és cicomaság: a tehetősebb emberek vagyont költenek a végső tisztességre, elhunytjaikat gazdagon kiöltöztetik, a temetési menetet díszes felvonulássá változtatják; trombitáltatnak, doboltatnak, búcsúztató verseket mondatnak. Ne a hivalkodás, pipereség, címkórság legyen az ember gondja, hanem az erkölcsös élet. Szidják a törököket, hogy többnejűek, holott nálunk is mennyien élnek baromi szenvedélyeiknek; mennyi feslett életű nő kószál a városokban az emberi lélek örök kárhozatára. Ha azután bajban van a hívő, nem Istenhez fordul, hanem javasokhoz fut, babonaságot űz, segítségül hívja a szenteket, ahelyett hogy tisztes lelkipásztorához menne s Isten szolgájának engedelmeskednék. De legyünk csak ilyen névleges keresztyének: majd elérkezik az Úr büntetése! Végső veszedelemben forgó nemzetünket a mennyei igazságosság elsöpri a föld színéről, a győzelmes ellenség körülvesz bennünket, az öregeket legyilkolják, a fiatalokat rabságba hurcolják, hazánkat pusztasággá teszik.
Tekints a multra, nézd a jelent! Isten a törökkel ostoroz bennünket s legjobban a katolikus bálványozásért haragszik reánk. Vajha valaki megszabadítaná az országot a török zsarnokságtól és a pápista eretnekségtől! A török igát viselnünk kell, mert Isten rendelte megbüntetésünkre és kipróbálásunkra; a pápisták papságát azonban méltán hibáztathatjuk és korholhatjuk, mert a hamisságot szabad szidnunk és gyaláznunk. Nézzétek csak, mit tettek a német királyok a protestánsokkal Magyarországon! Védelmük alatt megjelentek a jezsuiták, igaz hitüktől elcsábították a főurakat, a magyar mágnások és nemesek hitvány anyagi haszonból a pápaság szolgái lettek s ahelyett, hogy a törökök kiűzésén és a végvárak védelmén gondolkodnának, a szegény nyomorult protestáns papok ellen hadakoznak. Íme a kitűnő harcosok, az aranygyapjú szentelt vitézei! Fájdalom, el lehet mondani, hogy az igaz keresztyénségnek nagyobb a szabadsága a török hódoltságban, mint a pápás magyar királyok alatt; bekövetkezett az a szörnyű idő, mikor a török területen szabadabb lelkiismerettel lehet élni, mint a legkatolikusabb királyok által kormányzott Magyarországon.
Geleji Katona István hatalmas prédikációi, csakúgy mint Pázmány Péteréi, igazi emberi és történeti dokumentumok arra nézve, hogy a lángoló hitbuzgalom egyforma lelkiséget teremt a keresztény vallások minden hittérítő papjában. Vannak szelíd és nyájas papi lelkek, a villongás minden fajtájától óvakodó lelkipásztorok, de ahol a vallása tanításainak igazságaitól áthatott pap híveinek lelki üdvösségét félti, ott kérlelhetetlen harcos lesz belőle.
Kiadások. – Geleji Katona István első nevezetesebb latin munkája: De justificatione hominis peccatoris coram Deo. Heidelberg, 1617. (Ezt a hittudományi értekezését Bethlen Gábornak ajánlotta. Előszavában elmondja, hogy a fejedelem Keserüi Dajka János püspök ajánlatára kegyeibe fogadta és a maga költségén külföldön taníttatta őt: legyen áldva jósága! Ime, míg a világ őrjöngve hadakozik, Erdély uralkodója boldoggá teszi országát, bölcsen kormányozza népét, támogatja a vallást. A szent teológiát tanuló ifjak az ő jóságából tanulnak messze idegenben, méhek gyanánt gyüjtik a teuton tudomány kincseit s hazatérve buzgón munkálkodnak az ekklézsiák üdvösségén. Minden igaz keresztény lélek kitárt karokkal esedezik Istenhez a fejedelem szerencsés uralkodásáért.) – Latin prédikációinak gyüjteménye: Praeconium evangelicum. Tomus primus. Gyulafehérvár, 1638. (A kötetnek, az Evangéliumi Hirdetésnek, nagyon hosszú címe van. Az összefoglaló cím elmondja, hogy a közölt egyházi beszédekben az evangéliumok rendszeresen megmagyaráztatnak, a vitás helyek az eretnekek téves magyarázaitól megoltalmaztatnak, a református vallás igazságai a pápisták, unitáriusok, evangélikusok, anabaptisták, zsidózók és más tévelygők ellen megvédelmeztetnek Erdély orthodoxus püspöke és a gyulafehérvári ecclesia elöljárója Geleji Katona István által. A külön kötetcím az első tomus tartalmán kívül arról tájékoztat, hogy Erdélyország orthodoxus magyar püspöke vagy superattendense, egyúttal némely oláh, luteránus szász és unitárius székely egyházközségek felvigyázója, továbbá a gyulafehérvári egyház első lelkipásztora és a hozzácsatolt egyházmegye seniora is. A szerző epigrammája után tisztelőinek üdvözlő költeményei következnek: Alstedius, Piscator, Bisterfeld, Keresztúri Pál és mások latin versei. A nagyalakú vaskos kötetet I. Rákóczi György erdélyi fejedelem nyolcszáz példányban nyomatta ki, ingyen küldte meg a református papoknak s a pénzért eladott kötetek árát a szegényebb papok segítségére fordította.) – Praeconium evangelicum. Tomus secundus. Gyulafehérvár, 1640. (Míg az első kötet az egyházi évkör téli és tavaszi részét foglalja magában, ez a nyári és őszi prédikációkat közli «Geleji Katona Istvánnak, a gyulafehérvári ecclesiában az isteni titkok sáfárának és az Erdélyországban szétszórt többi, főként orthodoxus egyházak püspökének vagy főfelvigyázójának munkája és fáradozása által a nagyságos erdélyi fejedelemnek, Rákóczi György úrnak, betűivel és költségén, az ige megtestesülésének 1640. évében». A második kötet még az elsőnél is terjedelmesebb: ismét vau benne szerzői előbeszéd, üdvözlő versek gyüjteménye; van benne különféle mutatótábla és sajtóhibák jegyzéke. A szerző a maga életrajzát is elmondja s hálás köszönetet mond a fejedelemnek munkája kinyomtatásáért. A két kötet kétszáznál több prédikációt foglal magában.)
Irodalom. – A Geleji Katona Istvánról szóló munkáknak már egybeállított jegyzékéből elsősorban Brassai Károly tanulmánya: Geleji Katona István élete és munkái. Hajdúnánási ref. gimnázium értesítője. 1902. és 1903.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi