A TÖBBI SZERZETESREND ISKOLAI DRÁMÁJA.

Full text search

A TÖBBI SZERZETESREND ISKOLAI DRÁMÁJA.
ISKOLAI drámaírás munkájából Szent Ferenc minorita szerzetesfiai is kivették a részüket. A Kézdivásárhely mellett fekvő Kanta falu gimnáziumának minoritarendi tanárai az 1750-es évektől kezdve magyarnyelvű színdarabot adattak elő tanítványaikkal a diákság és a szülők okulására. Meséiket részint a Szentírásból és a szentek életéből, részint a görög-római világból és az újabb korból, részint a mindennapi életből merítették. Nehézkes tollú drámaírók voltak, hosszadalmas párbeszédeket róttak egymás mellé, a prózát és verset felváltva használták.
A Szent Benedek-rend tagjai a XVIII. század második felében fogtak hozzá a katolikus középiskolai tanulóifjúság nyilvános tanításához, addig csak a maguk rendi növendékeit oktatták s mindössze a pozsonymegyei modori bencés latin iskolában neveltek néhány osztályra való világi diákságot. Tanító-szerzetesrenddé való átalakulásuk épen olyan későn történt; mint a ciszterciek és a premontreiek szerzetéé. Mikor Mária Terézia királynő feloszlatta a Jézus-társaságot, 1773-tól kezdve a bencések számára is megnyilt az iskolaügyi munkásság tere. Első tanári korszakuk rossz előjelek között indult meg, mert II. József császár 1786-ban bezáratta a szentbenedekrendi kolostorokat, a bencések világi papokká lettek, rendjüket csak I. Ferenc király állította vissza 1802-ben. Addig azonban, míg birtokukban volt a modori latin iskola és a Mária Terézia királynőtől számukra átengedett komáromi jezsuita gimnázium, a XVIII. században is buzgón tanítottak s az iskolai drámát is szívesen művelték.
Az 1770-es évektől kezdve Modorban is, Komáromban is több iskolai drámát játszottak magyar nyelven a bencés diákok. A közönség önkéntes adományait hálásan fogadták, előadásaik jövedelmét a szegények segítésére fordították. Mikor a komáromi benedekrendi gimnázium 1786-ban királyi katolikus gimnáziummá alakult, az iskolai színjátszás hagyománya akkor is megmaradt. 1792-ben farsang három napján különösen sikerült komédiával mulattatták a magyar, német és tót deákok az érdeklődőket, amint erről a bécsi Magyar Hírmondó örömmel tudósította az ország olvasóközönségét. Egy öreg fösvény volt a vígjáték hőse: valószínűleg Simai Kristóf egyik darabját adták elő a komáromi diákok.
A kézdivásárhelyi minoritarendi szerzetestanárok egy külön erre a célra rendelt könyvbe írták be iskolai színjátékaikat. Ebben a kódexben huszonkét drámájuk maradt az utókorra. (1752–1779.) A kézdivásárhelyi iskolai drámák szerzői: Ágotha Demeter, Bende László, Jancsó Ferenc, Kertsó Cirjék, Kovács Boldizsár, Miklósi Ambrus, Priznek Rókus, Schenauer György, Szabó Konrád és több névtelen székely minorita miséspap.
Kiadások. – Szabó Dániel kiadása: Két minorita iskolai dráma. Irodalomtörténeti Közlemények. 1918. évf. (Két kézdivásárhelyi vígjáték szövege.)
Irodalom. – Kovács Bernardin: Kéziratos iskolai drámák a XVIII. századból. Kézdivásárhelyi kat. gimnázium értesítője. 1906. – A pannonhalmi Szent Benedek-rend története. V. köt. Budapest, 1907. – Alszeghy Zsolt: Magyar drámai emlékek a középkortól Bessenyeiig. Budapest, 1914. – Timár Kálmán: A bencés iskoladráma. Irodalomtörténet. 1929. évf.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi