IV. FEJEZET. A szegedi béke.

Full text search

IV. FEJEZET.
A szegedi béke.
Murád szultán békét kér. Brankovics szerb fejedelem közbenjárása. Hunyadi is a békekötés mellett foglal állást. Béketárgyalások Szegeden. A béke föltételei. Julián bibornok magatartása. A béke megkötése. A velenczei doge levele. A keresztény világ itélete a szegedi békéről. A béke fölmondásának inditó okai. A török nem teljesiti a békefeltételeket. A magyar és lengyel főurak ellentétes álláspontja. Ulászló habozása. Julián befolyása. Ulászló fölmondja a békét.
A mikor Európa népei tekintetüket a keresztény seregek hadi tényeire feszült várakozással irányozták: a helyzetben váratlan fordulat állott be.
Murád szultán, a minden irányban megindult készületek felől értesülvén, a szenvedett vereségek lesujtó hatása alatt, arra szánta el magát, hogy a fenyegető veszélyt bármily áron megvásárlandó fegyverszünettel háritja el. Alkalmas közbenjáróul Brankovics György szerb fejedelem kinálkozott, a ki ingatag politikájában kizárólag a saját érdekétől, országa visszaszerzésének gondolatától vezéreltetett; és a keleti schismaticus egyházhoz tartozván, a nyugati keresztény világ, a magyar állam magas eszményi czéljai irányában teljesen közönyös volt. Mikor a törökök Szerbország nagy részét meghóditották, szorosabban csatlakozott Magyarországhoz, s itt nagy kiterjedésü uradalmakat nyert adományul. De ezektől Ulászló trónralépte idején megfosztatott, mivel a törökökkel való szövetkezés gyanuját vonta magára. Utóbb a király bocsánatát kieszközölte, és az 1443-ik évi hadjáratban egész odaadással vett részt, a minek hasznát is látta, mert országa egy részét visszaszerezte. A többinek visszaszerzését a mostani hadjárattól várta.
Ekkor tette neki a szultán azt a titkos ajánlatot, hogy azon esetre, ha Magyarországgal a békekötést létrehozza, Szerbországnak török uralom alatt álló részét visszaadja, fogságban levő két fiát szabadon bocsátja és más jelentékeny engedményeket is tesz. A szerb fejedelem ezt az üzenetet örömmel fogadta, mert a békekötés kardcsapás nélkül és biztosan nyujthatta neki mindazt, a mit nagy áldozatok árán kellett volna kiküzdenie. Mivel pedig czélt csak úgy érhetett, ha Hunyadi Jánost megnyeri: ő hozzá fordult legelsőben.
Hunyadi, ámbár éppen ő volt az, ki a háboruért leginkább lelkesedett, és sikerének biztositása végett másoknál nagyobb áldozatokat hozott, a békét nem utasította vissza föltétlenül, sőt pártolni is kész volt, ha az országnak biztositja azokat az előnyöket, a miknek kiküzdéseért a háborut tervezte.
Ennek a háborunak két czélja volt; az egyik: a magyar korona elvesztett melléktartományait visszaszerezni, és Magyarországtól a török támadásokat elháritani; a másik: Görögországot felszabaditani és a törököt Ázsiába visszaszoritani. Ezen utóbbi föladat megoldása csakis a keresztény hatalmak hathatós közreműködése mellett volt várható. De erre a reménység, mely annyiszor hiúnak bizonyult, most ismét eltünt.
Ulászló király épen ekkor tájt Albánia hős fejedelmét, Castriota Györgyöt, a hadjáratban való részvételre szólitván föl, az elkeseredés hangján panaszolja elhagyattatását. „Mintha – úgymond – a mi rendeltetésünk csakis az volna, hogy áldozatul vessük magunkat oda, és ezzel a vészt másoktól elháritsuk. Vállalkozásunkban egyedül Eugén, Róma szent főpapja és Fülöp, Burgundia fejedelme támogatnak.”*
Ezt a levelet Dlugoss fölvette történelmi munkájába.

Jó-Fülöp burgundi herczeg.
Egykorú festmény M. Delaherche gyűjteményében. A Hachette et Cie párisi kiadó-czég reproductioja után.
És az a segitség, a mit a pápa és Burgundia fejedelme nyujthattak, a feladat nagyságával arányban nem állott. Július elején a királyi udvarnál úgy tudták, hogy a velenczei arzenálban a pápa és a burgundi fejedelem részéről megrendelt tizenkét gálya felszerelése még nincs befejezve; és igy kétes volt, vajjon még ez a jelentéktelen hajóhad is idején fog-e érkezni rendeltetése helyére. Ilyen körülmények között a nagy terveket le kellett szállitani; arról a gondolatról, hogy az ozmánok európai birodalmára a keresztény világ halálos csapást mérjen, le kellett mondani.
Azonban még akkor is, ha a tengeri actio elmarad, az első czél elérésére a legnagyobb valószinüséggel lehetett számitani. Csakhogy a hűbéres fejedelmek, és legelső sorban Brankovics György közreműködés mellőzhetetlen volt. Ha a szerb fejedelem, a törököktől megnyerve, tétlen marad, vagy épen hozzájok csatlakozik: a magyar sereg a legnagyobb veszedelembe jut. Már pedig kétségtelennek látszott, hogy Brankovics, ha most közbenjárása a magyar udvarnál elutasittatik, az ellenséghez pártol át.
Hunyadi János előtt tehát, mikor vele Brankovics a szultán ajánlatát közlé, két út állott nyitva: vagy kardcsapás nélkül elnyeri mindazt, a mit a háború a legkedvezőbb kimenetel esetén igért, és a nagy tervek valósitását akkorra halasztja el, a mikor az biztosabban lesz várható; vagy pedig a háborut meginditván, annak a veszélynek teszi ki magát, hogy szerencsétlen kimenetele esetén a nagy tervek hosszú időre kivihetetlenekké válnak, a biztos előnyök, sőt talán az eddigi vivmányok is elvesznek. Ettől a koczkáztatástól Hunyadi hazafiui lelke visszariadt; ambitiója pedig kielégitést talált abban a diadalainál nem kisebb értékü eredményben, hogy a szultán a békét, melyet még hét esztendő előtt csak adófizetés árán volt hajlandó megadni, most nagy áron megvásárolni ajánlkozott.
Ezek a tekintetek Hunyadit arra birták, hogy a törökök békeajánlatait el ne utasitsa, és a királynak a szultán követei elfogadását javasolja. Mindazáltal, hogy a békealkudozások meghiusulása esetén a hadjáratot haladék nélkül meg lehessen inditani, az volt a tanácsa, hogy a király a sereg élén Szegedre vonuljon, és a tárgyalások ott a táborban folyjanak.
A király úgy tett. Serege élén, Julián bibornoktól, a magyar és lengyel uraktól kisérve, július közepe táján Szegedre vonult, a hol Brankovics György is megjelent.* A török követek, a kiknek vezetője a szultán kanczellárja, egy renegát görög volt, csakhamar megérkeztek. Előadták, hogy uralkodójuk a „magyar királynak kedveskedni és országával akár ideiglenesen, akár örök békességet kötni kivánván,” Szerbországot, a területén elfoglalt várakkal és Albániának azt a részét, a mit Brankovics birt volt, visszaadja; a magyar foglyokat és Brankovics fiait szabadon bocsátja, százezer aranyat készpénzben lefizet, és a magyar királynak, valahányszor kivánja, huszonötezer fegyverest rendelkezésére bocsát.*
Wawrin burgundi hajóhadparancsnok krónikájában azt olvassuk, hogy Julián a tavaszszal Rómába utazott és csak a szegedi török békekötés után érkezett vissza. De Wawrin tévesen vont informálva. Dlugoss, a ki az eseményekről biztos és alapos tudósitásokat nyerhetett, határozottan mondja, hogy Julián a királyt Szegedre kisérte.
A török követektől hozott békeajánlatok leghitelesebb előadását a lengyel rendeknek 1444 augusztus 26-án Ulászlóhoz intézett levelében találjuk, a melyben Ulászló királynak hozzájuk intézett levelét resumálják. Monumenta Poloniae. II. 141.
Ezeket a föltételeket a király hivei „hihetetlenül előnyösöknek” itélték.* De éppen ezért természetszerüen az az aggodalom merült fel, hogy azok hátterében csel és ármány lappang, és a szultán csak azt akarja elérni, hogy a magyar király és szövetségesei a háborura alkalmas évszakot föl ne használják. Ezen lehetőséggel szemben Ulászló tanácsosai kikötötték, hogy a törökök a visszabocsátandó várak átadását nyolcz nap alatt foganatositsák. Igy el lehetett érni azt, hogy azon esetre, ha a várak átadásának halogatásával a törökök álnoksága napvilágra jő, a háborút a magyarok még idejekorán megindithatják. A török követek ehhez a föltételhez is hozzájárultak. Igy azután, július közepén, a béke tiz esztendőre megköttetett, s megtartására Ulászló esküvel kötelezte magát.*
Ezt a kifejezést az imént idézett levélben találjuk.
Sajnos, a békekötés okirata nem maradt fönn.

Brankovics György pecsétje.
Csúcsával felfelé fordított pajzs, jobbról balra vonuló rostélyozott harántgerendával két mezőre osztva, mindkét mezőben egy-egy liliom; a pajzs csúcsára sisak támaszkodik, oroszlánkarmokban és liliomokban végződő takaróval; oromdíszét két tülök között jobbra lépő oroszlán képezi. Körirata: = György, Krisztus urunkban hivő, Krisztusszerető ura a szerbeknek és a Duna mellékének.) A bécsi állami levéltár eredeti példányáról rajzolta Fahrnbauer J. G.
Julián ezen tárgyalásoknak tanuja volt. A békekötés ellen, a mely az áprilisi országgyülésen elvállalt és esküvel erősitett kötelezettségekkel ellentétben állott, felszólalni el nem mulasztotta.* De kellő erélylyel nem lépett föl, hivatalos állása és személyes tekintélye súlyát a mérlegbe nem vetette. Az egyház büntetéseivel, de még elutazásával sem fenyegetődzött. Ily módon kétségkivül a felelősség azért, hogy a király az ő kezeibe letett esküt megszegte, őt is terheli.
Ezt Dlugoss is kiemeli.
Azonban helyzetét nagy mértékben megnehezitette az a bizonytalanság: vajjon az olasz-burgundi hajóhad a Hellespontus felé utnak indult-e vagy sem?
Ápril havában a király a kötelezettséget a háború meginditására abban a föltevésben, sőt valószinüleg azzal a nyiltan kikötött föltétellel vállalta el, hogy hadi munkálatait a hajóhad támogatni fogja. Ha tehát a magyarok a török békeajánlatokat elutasitják, a háborut meginditják, a Fekete-tengerig érnek, de a hajóhadat ott nem találván, catastrophát vonnák magokra; ezért a felelősség súlya Julián bibornokra és a szent-székre nehezedett volna. Egyébként is a háborut, a melyben Hunyadira és Brankovicsra a legfontosabb szerep várakozott, az ő ellenkezésök daczára is kierőszakolni; a nemzetet a háborura, mely az erők teljes megfeszitését, a lelkesedésnek legmagasabbra fokozását igényelte, kényszeritő eszközökkel szoritani: vakmerő eljárás lett volna, a mely a szerencsétlen kimenetelt biztosan maga után vonja. Igy tehát a pápai követ a béke visszautasitását követelni nem bátorkodott.
De Julián magatartására valószinüleg más természetü okok is befolytak. Minden oda mutat, hogy a törökök ajánlatait őszintéknek nem tartotta és meg volt arról győződve, hogy az igért várakat átadni nem fogják. És azon esetre, ha nehány hét mulva a törökök álnok terve kiderül, azt várhatta, hogy a nemzet lelkesedése új lángot vet, melyet a felháborodás indulata is éleszteni fog.
Alig távoztak a török követek, Julián bibornok a velenczei dogé julius 4-én kelt levelét kapta meg, azzal a tudósitással, hogy a pápai hajóhad nyolcz gályája, Condolmieri bibornok-főparancsnok alatt elvitorlázott, a burgundi fejedelem négy és a köztársaság nyolcz gályája pedig rövid idő mulva követni fogja.*
A levél a velenczei állami levéltárban.
Ez a jelentés Ulászlóra és a Szegeden egybegyült urakra szükségképen mély benyomást tett. A mig a magyar király szövetségesei actióba nem léptek, és a mig az elmult évek szomorú tapasztalatai alapján indokolt aggodalom merülhetett föl az iránt, vajjon igéreteik teljesitésére ez alkalommal komoly szándékuk van-e, addig Ulászló és tanácsosai abban a felfogásban lehettek, hogy béke és háború között szabadon választhatnak.

I. Ulászló pecsétje.
Négyelt pajzs I. mezejében a magyar pólyák, a 2. mezőben a lengyel sas, a 3-ikban Szent-György lovas alakja, a 4-ikben a kettős kereszt. Körirata: * wladislaus * dei gracia * hungarie * poloni(e) * dalmatie * croacie * (e)tc(etera) * rex. A bécsi állami levéltár eredeti példányáról rajzolta Fahrubauer J. G.
De a mikor bevégzett tények előtt állottak, a mikor a magyar király szövetségesei az ő esküjében bizva, nagy pénzáldozatokkal hajóhadukat a török ellen valóban útnak inditották, ezzel alattvalóik életét és saját hirnevüket koczkára tették: nem merülhetett föl kétség, hogy őket cserben hagyniok nem szabad.
Ha a magyarok ezt teszik, a szentszék és a keresztény hatalmak segitségére többé nem számithatnak; és el lehettek volna rá készülve, hogy a keresztény világ Magyarországot egy sorba helyezi a görög birodalommal, melyet rövidlátó, önző, megbizhatatlan politikája az enyészet örvénye felé sodort.
Hogy a keresztény világ miképen itélt a szegedi békekötésről, azt éppen a görög birodalom uralkodójának levele hiven illusztrálja. A szultán ugyanis a békekötés felől Palaiologos János görög császárt is értesitette, a ki hihetetlennek tartván, hogy a magyar király szövetségeseitől elpártolt, hogy bizonyos hirt kapjon, gyors futárt küldött hozzá. „Nagy mértékben álmélkodunk, – irja neki – hogy miután fenséged nagy neve előtt a törökök úgy megsemmisültek, a mint a hó a napsugár melegére elolvad, a köd a szél fuvallatára szétfoszlik, a viasz a tűzben elolvad, miután fenséged leveleiben a háború meginditását igérte: most álnok igéreteknek fülét megnyitotta. Ilyen jeles és közhirre jutott vállalkozástól visszalépni, azokat kik fenséged sürgetéseire fegyvert fogtak, veszedelembe ejteni: még a legalsóbb rendü ember is bűnnek tartaná!”*
Az 1444 július 30-ikán kelt levelet Dlugoss fölvette munkájába.
E szerint a nemzeti becsület sugallatai a szegedi békekötés fölbontását ajánlották. Es ezeknek meghallgatását nyomós okokkal lehetett támogatni. A király és tanácsosai, mikor július közepén a törökkel békét kötöttek, jóhiszemüleg abból indulhattak ki, hogy áprilisi esküjök és kötelezettségük érvényét vesztette, mert szövetségeseik igéretüket be nem váltották, de most meggyőződtek arról, hogy csalódtak, és hogy a királynak július közepén a szövetséget felbontottnak tekinteni, ezzel ellentétben álló más szerződést kötni joga nem volt; a miből az következett, hogy a törökkel kötött szerződést érvénytelennek kellett tekinteni.
E mellett maguk a törökök is jogczimet nyujtottak arra, hogy a velük kötött békét a magyarok felbonthassák.
Ugyanis, ámbár a leglényegesebb föltétel végrehajtását, a szerbországi várak átadását a szultán biztosai megkezdették, és több fontos várat tényleg kiüritettek, csakhamar abban maradt az átadás folytatása, a szerb despota fiai szabadságukat nem nyerték vissza, sőt a török csapatok betörése és kalandozása magyar területen megújult.*
Ezt a király maga irja 1444 szeptember 22-én egy lengyel főpaphoz intézett levelében, mely a korniki gróf Zamojszky-könyvtár egyik codexéből imént látott napvilágot. (Történelmi Tár, 1895. 400.) Dlugoss az ő történeti munkájában azt irja, hogy a békekötés után husz nap lefolyása alatt a szerbországi várak átadásáról a királyi táborba tudósitás nem érkezett, és ez a tény adott okot a béke felbontására. A királyi levél kétségkivül nagyobb hitelességre tarthat idényt.
Ezekben a tényekben annak a bizonyitékát lehetett fölismerni, hogy a szultánnak a békekötéssel nem volt más czélja, mint az, hogy a magyar király a hadjáratra alkalmas időpontot elmulassza.
Ilyen körülmények között Julián bibornok befolyásának és ékesszólásának egész hatalmát értékesitette, hogy a királyt és a magyar urakat a szultánnal kötött béke felbontására birja; és ezt a békekötést a szent-szék nevében ünnepélyesen megsemmisítette, érvénytelennek nyilvánitotta.*
Dlugoss elbeszélése. Az oklevél, a mit erről talán kiállitott, nem maradt fönn. A király alább idézendő okirataiban és leveleiben a legátus nyilatkozatáról emlitést nem tesz.
Szegeden, mikor augusztus legelső napjaiban felmerült az a nagy jelentőségü kérdés, vajjon a török békekötés fentartandó-e avagy a török ellen a háború meginditandó, a lengyel urak mindnyájan a török békekötés fentartását javasolták a királynak.* Ellenben a magyar urak: az egri, váradi, csanádi és boszniai püspökök, Hunyadi János, Hédervári Lőrincz nádor, Rozgonyi György országbiró, Pálóczi Simon főlovászmester, Ország Mihály főkincstárnok, Czudar Simon főpinczemester, és hét főispán* egyhangúlag a háború mellett nyilatkoztak. Hunyadi Jánosra, hogy álláspontját megváltoztassa, egykorú történetirók elbeszélése szerint a pápai követ azzal az igérettel is hatott volna, hogy a török kiüzetése után Bolgárországot, mint önálló fejedelemséget, fogja kapni.*
Ezt Ulászló király anyja 1445 tavaszán a magyarországi rendekhez irt (alább idézendő) levelében emliti.
Ez a tizenhét főpap és úr látta el pecsétjével az augusztus 4-iki, alább idézendő királyi okiratot. Miután az okiratban neveik mellett nem áll az a szokásos kifejezés „ceterique prelati, barones, proceres”, föl kell tennünk, hogy többen a szegedi királyi tanácsban nem voltak jelen. Hogy nem nagyobb gyülésben; hanem csak a főpapok és zászlós urak tanácsában hozatott a határozat, a jelzett okirat szövege kétségtelenné teszi.
Ezt Bonfin beszéli el, a ki munkájának azt a részét, a mely a várnai csata előzményeit tartalmazza, Mátyás udvarában irta s igy a jelezett részletet ott hallotta.
Egyébiránt a magyar urak abban a véleményben voltak, hogy mostani megállapodásuk nem egyéb, mint a tavaszon tartott országgyülés végzésének megújitása és foganatositása, és hogy ezzel a török békekötéssel elkövetett hibát teszik jóvá.*
Ez a felfogás feltünő czélzatossággal előtérbe helyeztetik az augusztus 4-iki okiratban.
A király a pápai követ és a magyar tanácsosok sürgető szava előtt meghajolt. De bár vallásos buzgósága, hősies szelleme és dicsőségvágya a török elleni harcz folytatására ösztönözte, úgy látszik, csak nehéz belső küzdelem után határozta el magát a török béke felbontására. Ezt, valamint azt is, hogy az ő elhatározására a törökök részéről a békeföltételek teljesitésének elmulasztása volt döntő befolyással, világosan kiolvashatjuk egyik lengyel főpaphoz irt leveléből: „Vajha – úgymond – a törökök a velünk kötött békességet megtartották és minket arra, hogy ellenük háborút inditsunk, ne kényszeritettek volna. Ők azonban, ámbár a béke föltételeit nagyobb részben, erős és jelentékeny várak átadásával, végrehajtották a többi kötelezettségeket, úgy mint a szerb despota fiainak szabadon bocsátását és bizonyos várak átadását teljesiteni elmulasztották; sőt a mi területünkre betörve, azt pusztitani meg nem szünnek. Ennek következtében szükségképen magunkat, egész országunkkal együtt arra kellett elszánnunk, hogy, a mennyiben az összes föltételeket nem teljesitik, ellenük háborut inditsunk.”*
A korniki codex idézett levelében.
Julián bibornok nem elégedett meg a király és a magyar tanácsosok határozatával. Szükségesnek látta, hogy azt a bizalmatlanságot, a mit a török békekötés a keresztény hatalmaknál támasztott, ünnepélyes manifestatióval oszlassa el. Felszólitására Ulászló augusztus 4-én, a magyar főpapok és urak szine előtt az evangéliumra esküt tett, a melyben magát nemcsak általánosságban a török ellen háború viselésére és az országgyülési határozat végrehajtására kötelezte, hanem a hadjárat meginditásának határnapját és végső czélját is kitüzte; és erről okiratot állitott ki oly czéllal, hogy az szövetségeseinek megküldessék
Ebben az okiratban a király a tavaszi országgyülésen hozott végzést ismertetvén, igy folytatja: „Ámbár senki sem teheti fel rólunk, hogy ünnepélyes esküvel erősitett és közhirré tett elhatározasunkat végrehajtani nem akarnók, mivel Murád szultán követeinek a mi udvarunknál megjelenése és előterjesztett békeajánlatai némelyeknél kétséget támasztottak a felől, vajjon a Budán esküvel erősitett határozatot csakugyan végre akarjuk-e hajtani, mindennemü kétség, aggodalom és bizonytalanság megszüntetése végett, főképen pedig azért, hogy akaratunk őszinteségéről és szilárdságáról a római szentszék főtisztelendő alkanczellárját (a pápai hajóhad főparancsnokát), és Julián bibornok-legátust, ugyszintén a burgundi fejedelem és a velenczei köztársaság gályáinak nagyságos kapitányait meggyőzzük: a környezetünkben levő főpapok és zászlós urak... tanácsát meghallgatva, királyi szavunkra és becsületünkre, keresztény hitünkre és a szent evangéliumra... fogadjuk és igérjük, hogy Budán hozott határozatunkat és tett igéretünket teljesiteni kivánjuk; tehát szeptember hó első napján seregünket Orsova mellett a Dunán át török területre szállitjuk, és mindennemü csel és ürügy kizárásával Ruméliába, Görögországba és a törökök kezeiben levő más tengermelléki országokba nyomulunk, és a törököknek még a jelen év folyamán a tengeren túl (Ázsiába) visszaszoritása végett mindent, a mi hatalmunkban áll, megteszünk; továbbá kijelentjük, hogy minket semmiféle egyezség, megállapodás vagy fegyverszünet, a mit a török császárral vagy követeivel akár kötöttünk, akár kötni fogunk, habár esküvel erősitettük vagy erősitenők meg, nem akadályozhat, mert azt jelen eskünk, igéretünk és fogadalmunk érvénytelenné teszi; úgy hogy jelen igéretünket és eskünket megszegnünk vagy megsértenünk, végrehajtását felfüggesztenünk vagy elhalasztanunk nem lehetséges.”
A király környezetében levő négy főpap közül három: Rozgonyi Simon egri, Dominis János váradi és Herczeg Rafael boszniai püspökök, a tizenhárom világi főur közül csak az egyetlen Hunyadi János vállalkoztak arra, hogy bandériumaikkal a királyt kisérni fogják, a mire magukat szintén esküvel kötelezték, míg a többiek megelégedtek azzal, hogy „tanácsuk és hozzájárulásuk” megörökitésére a királyi oklevél alá pecséteiket helyezték.*
Ezt az okiratot Dlugoss fölvette történeti munkájába. De közlése hibás. Az okirat eredeti példánya nem maradt fönn. Legrégibb, majdnem egykoru az a másolat, a mi a velenczei államkönyvbe (Commemoriali. XIII. 160.) föl van véve.
Az okirat hiteles példányait Julián a pápai, burgundi és velenczei gályák parancsnokainak török álruhába öltözött és török nyelvben jártas hirnökök által megküldötte. Egyikök csakugyan eljutott rendeltetése helyére, és megvitte a hirt, hogy a magyar király a hadjáratot meginditja.*
Wawrin krónikája. Kropf, id. h. 686. 688.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi