A MUNKÁLATOK IDEJE, TERMÉKEK ÉS NEVEK

Full text search

A MUNKÁLATOK IDEJE, TERMÉKEK ÉS NEVEK
A kaszálások száma és időzítése. Részben a természeti adottságoktól, részben pedig a gazdálkodás hagyományaitól, szokásaitól függött, hogy évente hányszor kaszálták a rétet. Egész Európában régi hagyomány volt az évi egyszeri kaszálás. A római korban, de a 9. századi Galliában is a júliust tartották a rétkaszálás idejének. Július hónaphoz kapcsolta a rétkaszálást a nagyszombati kalendárium 1579-ben. Galgóczy Károly szerint a 19. század közepén az ország rétjeinek legfeljebb egynegyede volt sarjútermelő, a többin a sarjúkaszálást lehetetlenné tette a György-napig tartó tavaszi legeltetés, majd a takarást követő korai „rétszabadítás” szokása (Galgóczy K. 1855: 271). Az Alföldön az aszály és az árvizek mellett a legeltetést említik a kétszeri kaszálás legfőbb akadályának. Sarjúvágásra a vizes réteken is csak akkor került sor, ha az árvíz az „anyaszénát” tönkretette.
A 17. század óta mind több jele van a kétszeri kaszálás kívánalmának. Ahol bevezették, ott az évi első kaszálást májusra-júniusra időzítették, a sarjúkaszálást pedig augusztus végére. Sok vidéken a „kétasszony-nap” között, azaz a Nagyboldogasz-szony- (augusztus 15.) és a Kisasszony-nap (szeptember 8.) között szoktak a sarjútakarással végezni (Paládi-Kovács A. 1979b: 150–153).
Nyugat-Dunántúl csapadékos vidékein régi hagyománya volt a háromszori kaszálásnak. Plánder írja a göcsejiekről: „... olly buja kaszálójok van, hogy egyévi háromszori kaszálás után, egy napi kaszálón, négy és öt szekér szénát és sarjút gyűjtenek” (Plánder F. 1970: 22). Háromszori kaszálás volt szokásban a vasi Hegyháton és a Felső-Őrségben is, de ott azt tartották, hogy a harmadik füvet sokszor csak a „kemence vállán” lehet megszárítani.
Anyaszéna és sarjú. Az első, második és harmadik kaszálású réti takarmány mennyisége és minősége igen eltérő. A sarjúszéna az elsőnél apróbb, vékonyabb szálú, s a tömege és súlya is kisebb. Takarmányozási értékük szintén különböző. Érthető, hogy a népnyelv és az állattartó gazda megkülönbözteti őket.
Az első kaszálású takarmány nevei közül a , a széna és a merő szó emelhető ki. Ősi név a . Önállóan ritkán, összetételekben annál gyakrabban használatos (aggfű, anyafű, eleje fű). Erdélyben, különösen a Székelyföldön a szénafű szóösszetétel használatos; a Dunántúlon az aggszéna, előszéna; az Alföldön az anyaszéna; az északi népterületen a széna szó használatos, de jelző nélkül. Merő, merőszéna szavunk a Kisalföldön, főképp a Csallóköz, a Szigetköz és a komáromi síkság területén hallható. Valószínűleg inkább a vízből kimerésével kapcsolatos, mint a széna eladásával, mérésével. Gondolni lehet a merő, merejű szó elhomályosult régi jelentéseire is (elöl vagy csupa, tiszta).
A második kaszálású fű neve Gyimesben sarfű, sarnyú, Zalában, Vasban sari, saré. Nyitra, Bars, Hont területén összefüggő sávban ismert név a sereng, sering, selleng, mely alighanem az egykori sar ige magas hangrendű párjára, a ser igetőre vezethető vissza. (Ebből alakult serdül szavunk is.)
A harmadik kaszálású fű fattyúsarjú, unokasarjú néven ismeretes a Dunántúl egyes tájain. Láthatólag az emberi generációk megnevezéseit vette kölcsön a népnyelv 255a „gyepnemzedékek” egy gyökérről származó, időben egymást követő sarjadékainak megkülönböztetésére.
A takarmányok gyűjtőneve. Széna és sarjú szavunk az egész nyelvterületen ismert. Legalább a 16. század óta használatosak olyan belső képzésű, s ezeknél szélesebb értelmű szavak is, mint az élés, eleség és a takarmány. Az élés és eleség ’takarmány’ jelentésben főként a Kisalföldön és a Székelyföldön használatos. A takarmány gyűjtőnév és köznyelvi szó, bekerült az irodalmi nyelvbe, s a nyelvterület túlnyomó részén elterjedt. Moldvában azonban máig a gyütevész szó a megfelelője.
Magyarországon nem ismerik, de Erdélyben köznyelvi szinten élt a kóst, koszt szó, ami jelenthetett szénát és általában véve takarmányt is. A baromkost 1633 óta adatolható. Voltaképpen az ’élelem, étel’ jelentésű koszt szó jelentésváltozata, s az erdélyi magyar nyelvjárásokba a szomszédos szászoktól került.
Szálastakarmányok kevésbé ismert, mára elavult tájnyelvi megnevezése a szülés, szüllés és a szüleség. A szüleség Nyugat-Dunántúlon, a szülés, szüllés a Kisalföld északi részein és az északi népterületen volt használatos ’széna’, illetve ’szálastakarmány’ értelemben (Paládi-Kovács A. 1979a: 158–160). Első írásos említései a 17. századból ismeretesek. Az aggfű, aggszéna, anyafű, anyaszéna, fattyúfű, unokasarjú szavainkban megmutatkozó tárgyszemlélet alapján feltehető, hogy a szüllés és a szüleség szó egykor az első kaszálású szülefű, szüleszéna megnevezésére szolgált (Paládi-Kovács A. 1970b: 90–93).
A szénamunkálatok neve. Több munkafázist kifejező szavunk a szénacsinálás. Magába foglalja a kaszálás, szárítás, gyűjtés, boglyázás mozzanatait. Mintegy tükrözi a széna hűvös, csapadékos éghajlaton történő szárításával járó fokozott munkaráfordítást. Elterjedt kifejezés Erdélyben és a régi Partiumban, ahol a szárítás több munkával jár, mint az Alföldön. A 19. században tréfásan székely szüret néven is említik. Ez a találó hasonlat kifejezi a réti munkálatokat, a szénabetakarítás jelentőségét a székely gazdaságban, s utal a munkavégzés közösségi jellegére is.
A takarás és a gyűjtés szó jelentése szűkebb. Előbbi Zalában, Vasban, a Székelyföldön és az északi népterület keleti felében használatos, azaz a nyelvterület peremvidékein. Az Alföld legnagyobb részén a kalászosok aratását, begyűjtését nevezték takarásnak az 1960-as évekig. Már Györffy István felvetette, hogy egykor az Alföldön is a szénacsinálást jelölték ezzel a szóval, de a gabona kaszás aratásának, kötetlen kezelésének elterjedésével ez utóbbira vitték át. A sarló – kasza eszközváltás a Dél-Alföldön a 15–16. században kezdődött, s vele párhuzamosan haladt a takarás szó jelentésbővülése, jelentésváltozása is (Györffy I. é. n. /1934/d: 215; Tálasi I. 1971: 302–304). Ezért a szénamunkálatok megnevezése a kaszálás és gyűjtés szóval történik a 17–18. század óta. Erdély és az Alföld határvidékein a szénahajtás, Erdélyben a szénaverés kifejezés jellemző. Szűkebb értelemben használatos a Kisalföldön a lábicskolás, a veretés és a hárítás szó. Utóbbi a gereblyével végzett munkát, a két előbbi a széna kötegelésével kapcsolatos műveletet, a gyűjtés és tömörítés mozzanatát nevezi meg. A szárítással kapcsolatos műszó a bezgetés, börzögetés, bolygatás, a rend elhintése, szétverése, a széna felpallása, a rend forgatása, stb. Összehordása gyakran rudasolás, csúsztatás vagy vontatózás révén történik.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi