MALOMKŐ-, FENŐKŐ- ÉS KÖSZÖRŰKŐ-KÉSZÍTÉS

Full text search

631MALOMKŐ-, FENŐKŐ- ÉS KÖSZÖRŰKŐ-KÉSZÍTÉS
Külön foglalkozássá fejlődött a malomkő, a fenőkő és a köszörűkő készítése.
Malomkőnek a lyukacsos kvarcit- vagy trahittartalmú, kemény vulkanikus kőzetek alkalmasak. Hazánkban a sárospataki megyeri malomkőbánya volt a leghíresebb, Erdélyben pedig Csicsóújfalun vágták a legjobb minőségű malomkövet (Román 1963; Kós 1980: 291–308). A sárospataki kőbánya művelését román kori faragványok tanúsítják, a csicsói malomkőfejtés első említése 1552-ből ismeretes. Patakon 17. századi összeírások 16 kőbányászt, Csicsóújfalun 1715-ben 15, 1750-ben 26 malomkőfaragót említenek, tehát a malomkőfejtéssel és -faragással viszonylag kisszámú specialista foglalkozott. A sárospataki megyeri bánya 1870 tájáig működött, mivel az idő tájban áttértek a francia módszerű, kisebb darabokból cementtel összeragasztott malomkövek használatára, ami fölöslegessé tette az egy tömbből hasított malomköveket, Csicsóújfalun viszont az 1950-es években is készítettek malomkövet.
A Mátra vidékét és a Felföld középső részét Gyöngyössolymos látta el malomkővel. A helyi hagyomány szerint olaszok honosították meg a mesterséget, a díszkőfaragással együtt. A solymosi malomkőről az első levéltári adat 1753-ból való, de föltételezhető, hogy kézimalomhoz szolgáló köveket már sokkal előbb is faragtak (Nagy Gy. 1964: 116–117).
Sárospatakon a kvarcitot néhol 9–11 méter vastag talaj- és töredezett kőréteg fedi, ezért az új malomkőbánya nyitása, a fedőréteg eltávolítása hosszú időt, olykor kétesztendei munkát igényelt. A törmeléktől megtisztított kőzeten cirkalommal megrajzolták a malomkő kerületét, a tömbből csákánnyal kifaragták a követ, majd a kész kő alsó pereme alá körül ékeket vertek és a tömbről lehasították. A nagyobb malomkövek 120–160 cm, a kisebbek 50–110 cm átmérőjűek voltak, vastagságuk 25–40 cm. A kisebb méretűeket kézimalmokon alkalmazták.
Egy malomkő kivágása a pataki kőbányásznak 6-9 napjába telt, így évi termelése körülbelül 40 malomköre tehető. A 17. századi bányászlétszám ismeretében Román János a megyeri bánya egykori évi termelését maximum 400 malomkőre becsüli. Ennél kisebb volt a csicsói malomkőfejtők termelékenysége: ott egy kő fejtése és faragása 2-3 heti munkát igényelt, és egy kőfejtő évente általában 5-8 követ állított elő, mivel földműveléssel is foglalkozott (Kós 1980: 300). Sárospatakon a 18. századra üzemszerű bányaművelés alakult ki, és elkülönült a vállalkozó bányagazdák és a bányászlegények rétege. A kőbánya jövedelméből egyharmad-egyharmad rész illette a földesurat, a bányagazdákat és a bányászlegényeket. A harmados művelés, majd a 19. század közepétől a bérmunkára való áttérés magyarázza a pataki malomkőbányászatnak az erdélyinél nagyobb termelékenységét. A jó minőségű sárospataki malomkő hírnevéhez az is hozzájárult, hogy vízi úton – a Bodrogon és a Tiszán – a szekerezésnél könnyebben és olcsóbban szállíthatták sok nagyalföldi településre.
A köszörűkő és a fenőkő (kaszakő) fontos közszükségleti cikk, s a tömeges gyári előállításuk előtt a keresletet egyes kőfaragó központok specialistái elégítették ki. A Veszprém megyei Rezi és a Zala megyei Csesztreg faluban számosan a köszörűkő, a háromszéki Kézdipolyánban a fenőkő faragására szakosodtak (Molnár I. 1971; Hála 1983a). Rezin századunk első felében 60-80 ember foglalkozott rendszeresen köszörűkő-készítéssel. Mindkét termék apró szemcsés homokkőből készült, és a kőfejtést a leírt módon és szerszámokkal végezték. A kézdipolyániak rendszerint ősszel termelték ki egész esztendei anyagszükségletüket – 4-8 köbméter kárpáti homokkövet –, s azután télen a lakásban, tavasztól őszig a szabad ég alatt fenőkövet faragtak és 632súroltak (csiszoltak), a családtagok közreműködésével. Egy fénköves naponta átlag 50-60 darab fenőkövet, egy rezi kőfaragó 8-10 darab köszörűkövet tudott elkészíteni. Portékáikat századunk első felében is főleg maguk értékesítették, több megyényi körzetben járták a hetivásárokat, de a rezi köszörűkövet közvetítő kereskedők, bazárosok is árusították. A közelmúltban (1966) Kézdipolyánon tíz kőfaragó készített fenőkövet, Rezin viszont már csak két specialista faragta a köszörűkövet.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi