V. Számlálás

Full text search

V. Számlálás
A „számláló” szövegek a magyar ráolvasások egyik legnépesebb csoportját képezik. Hiedelemelvű szövegek is: a „valamilyen baj kiszámolása, leszámolása” elv megnyilvánulásai. Használóik általában nem szövegnek tekintik, nem is a ráolvasás szokásos terminusaival, hanem „leszámol”, „kiolvassa” (a férget a sebből), „kilenctől visszafelé számol” stb. elnevezésekkel illetik.
A leszámolás, kiszámolás elve, illetve a konkrét funkció azokban a csökkenő számsorokban fejeződik ki közvetlenül, amelyek olyan számnál kezdődnek, ahány „leszámolandó” objektum van: pl. megszámolják hány szemölcsük van, és ha 14, akkor 14-től 1-ig számolnak. Ezek a fajta szövegek a magyar nyelvterület egészén ismertek voltak; különböző „megszámolható” bajok, elsősorban állatok légybeköpte sebének „férgei” és szemölcs gyógyítására. A számsor kötöttsége – a leszámolható dolgok megszámolásához képest – szövegszervezők jelenlétét jelenti: ha 99-től 1-ig számolnak, nem a férgeket számolják meg, hanem egy hagyományos szöveget mondanak el. A kötött számsorokban bizonyos grammatikai-stiláris többletelemek is megjelenhetnek, amelyek a szövegszintű hagyományozódást biztosítják, altípusokat hoznak létre.
A számláló ráolvasásnak mint a mágia eszközének egyik alapelve az ismétlés: a számsor kijelentésének sorozata, a „jelenlegi állapotra” utaló állító vagy tagadó kijelentésekkel fokozatokban közelít az óhajtott végeredményhez, a ’valami nincs’ kijelentéshez. 655Az egyre kisebb számok felsorolása az analógiás mágia eszköze is. A visszafelé mondott csökkenő számsor tulajdonképpeni jelentése: ’úgy múljon el valami, ahogy a számok csökkennek’: ez a jelentés világosabb, amikor a csökkenő számsor hasonlatba van foglalva, vagy epikus ráolvasássá bővül, S-tagjaként ’úgy múljon el a baj is’ (ahogy a számok csökkennek) jelentésű mondattal. A számlálás tehát a kérő/parancsoló, illetve kijelentő ráolvasások szerkezeti és jelentésbeli sajátságait egyesítheti.
a) „Zsebró” gyógyítása: Kis fadarabokra kilenc rongybabát készítettek. Mindegyikkel megkerekítették a sebet, számolva:
Sem kilenc, sem nyolc,… sem egy.
A babákat a keresztútra lökték, a legelőre hajtandó csürhe elé. Aki felveszi, arra ragad a betegség.
                              (Mátészalka, Szabolcs m. Gunda gy.; KLTE Néprajzi Intézetének Archívuma 0111)
b) Férges disznó gyógyítása: Háromszor napkelte előtt szőrt tépnek a disznó hátáról, és sárral felragasztják arra az ajtóra, ahol az állat kijár. Közben mondják:
Ebben a disznóban pondré van kilenc,
nem kilenc, csak nyolc,…

nem egy, egy sem.
(Tiszajenő, Szolnok m.; Magyar Néphit Topográfia 18. kérdőíve)
A meghatározott számtól (általában 9, ritkábban 3, 7, 10, 100) visszafelé számlálás általánosan elterjedt a legkülönbözőbb konkrét funkcióban. A 10-től 1-ig számolás helyi elterjedést mutat (Háromszék, Moldva), ugyanígy az abaúji „szem kilenc, szem nyolc…” forma. Néha S-jellegű kívánságokkal vagy elküldő formulákkal társul. Kevesebb adat van a b) képviselte ellentétes módosító szavakkal bővített visszafelé számlálásra. Leggyakoribbak a „nem… hanem” és „nem… ha” változatok. A „nem… de” szerkezet Borsod megyében elterjedt. Általában „nyű” (ritkábban patkány) „kiolvasására” használják. A b) szöveg tartalmazta – a konkrét szituációra utaló – tényközlő bevezetőhöz hasonlók mindenfajta kötött számláló szöveghez társulhatnak.
Az a) szöveg képviselte visszafelé számolás „sem”, „se nem” vagy „nem” tagadószó ismétlésével általában 9–1-ig, ritkábban 7–1-ig, főleg az említett két hagyományos célra, ritkábban bármilyen egyéb baj gyógyítására volt használatos. A nyelvterület keleti részén számkettőzéses forma ismert.
Ezekben az esetekben – amikor a csökkenő számsor módosítószókkal „9 nem 9” vagy „9 nem 9 hanem 8” stb. sorozattá bővül – a kijelentő ráolvasások állító-tagadó szerkezete még világosabb. Másrészt a kérő/parancsoló ráolvasásokban közvetlenül kifejeződő ’valamivel/valakivel történjék valami’ jelentés lesz világosabbá, amikor a számok felsorolása a csökkenésre utaló igékkel („maradjon”, „legyen” stb.) egészül ki.
656c) Széltályog gyógyítása: A gyógyító asszony háromszor mondja:
Tályogos asszonyok hetvenheten járnak,
a hétről maradjon hatra,
a hatról ötre,…
s az egyről semmire.
Ha a beteg gyerek, „neveletlen/nevetlen” ujjával keríti visszafelé a hasát. Marhának vagy juhnak férfisapkával puffogtatja a hasát.
(Gyimesközéplok, Csík m.; Kallós 1966: 153)
A c) szöveg a számlálás speciális, Csíkban és Moldvában elterjedt, „tályogra”, „gelkára”, „csumára” alkalmazott altípusát képviseli. A bevezetők a betegség 7, 9 vagy 77 asszonyi alakként való megszemélyesítését tartalmazzák; olykor csak „hetvenhétféle betegséget” említenek (pl. „hetvenhétféle széltályog, hétből maradjon hatra…” stb.). Ezzel gyakran társul az itt epikus szövegek záradékaként is ismert, elmúlást kívánó formula (pl. „Úgy elmúljék, mind a füst a szélbe, s a só a vízbe”).
Néhány szöveg (Bács-Bodrog és Pest m.) a betegség csökkenésének óhaját Jákob juhainak, illetve fiainak számcsökkenésével fejezi ki. Két (1635 körül feljegyzett) számlálást tartalmazó epikus ráolvasás a „nyíves” szent Jób és „szent János turjában” lévő kilenc nyű gyógyítására utal. Jób, illetve Szent Iván személye „szent Jóbhoz”, a „pondrók patrónusához” intézett fohászban is megjelenik (Barna G. 1974).
Egy, a számlálással rokonelvű ráolvasás-csoportban (Kolozs m. és Moldva) a betegség elmúltának óhaját csökkenő nagyságú tárgyak felsorolása fejezi ki, hasonlatba foglalva (Diószegi 1955). Mindezek mellett előre, vagy előre és visszafelé való számlálás is ismert, leggyakrabban állatsebbe „esett” pondró kipusztítására.
A számláló ráolvasások közismertek voltak, de gyógyító specialisták (pl. állatok baja esetén pásztorok) is használták (Herman 1914: 583; Barna G. 1974: 198). Általános európai elterjedtségük régi és régóta sokrétű gyakorlatra vall. Ezt igazolja a legrégibb (4. századi latin) szövegemlék magas absztrakciós szintje is („kilenc mirigy nővér, nyolc mirigy nővér … kilencen legyenek mirigyesek, nyolcan legyenek mirigyesek … egy mirigyes se legyen”; Heim 1892: 490). Egész Európában ismertek voltak a férgeket kiolvasó szövegek. A közelmúltban inkább azokon a területeken maradtak fenn, ahol a népi állatorvoslás pásztorok kezén volt (a pásztorkodás archaikusabb szintjével összefüggésben; délszláv, szlovák, román területeken). Elterjedtek voltak a szemölcs-leszámolás különböző fajtái, továbbá sömör, kelés, himlő, pattanás és egyéb „leszámolható” dolgok megszámolása (pl. az igézet-gyógyító szenesvíz készítésekor a 9 szén megszámolása, Kelet-, Délkelet-Európában). A visszafelé – ritkábban előre – számolás 7–1 vagy 9–1 között általánosan elterjedt (különböző grammatikai-statisztikai formák helyi elterjedésével). A 7 és 9 mellett a svédeknél 20-tól, 10-től, 12-től 1-ig számolás is ismert, és szórványosan – főleg Kelet-Európában – egyéb kezdőszámok is előfordulnak, általában epikus bevezetőhöz kapcsolódva (valamilyen speciális okkal; pl. orosz, láz elleni ráolvasás 85-től kezdődő számolással, Heródes 85 lányára utaló epikummal; Mansikka 1909: 96). A kötött formákkal már nemcsak „számolnak”, hanem „nem leszámolható” bajokat is gyógyítanak. Utóbbiak közül Közép- és Nyugat-Európában a láz, Délkelet-Európában az „igézet” a leggyakoribb.
A bibliai alakok, betegségek védőszentjeinek a számlálás „szereplőivé” tétele inkább 657(nálunk is fellelhető) közép-, nyugat-európai sajátságnak látszik. „Szent Jób nyűvei”-nek kiszámolására feltehetően egy Közép- és Nyugat-Európában elterjedt, Jób szenvedéseire utaló epikus ráolvasás, a „Jobsegen” (Spamer 1958: 76–94) adta az indítékot, mint erre Barna Gábor is utalt (1974: 201). Szórványosan Közép-Európa több helyén is megjelenik számláló ráolvasókban Jób személye, vagy Jób „férgei”. Jóbon kívül e szerepben előfordul Szent Péter, Krisztus, Szent Borbála és Szent Balázs – adataink szerint leggyakrabban cseh, német, szlovén, olasz területeken. – A betegségeknek a magyar (erdélyi–moldvai) szövegekéhez hasonló megszemélyesítése inkább, de nem kizárólagosan, kelet-európai jellegzetesség: A betegség lányai, esetleg fiai, testvérei, vagy maga a betegség mint 9, ritkábban 7 nővér – cseh, lengyel, szerb, bolgár, újgörög, orosz, továbbá svéd, dán és olasz szövegekben (többnyire férgek vonatkozásában) jelenik meg. E térbeli differenciálódás valószínűleg időbeli különbségek vetülete. A szentek és bibliai személyek, akiknek 9 vagy 7 férgük, vagy egyéb betegségük van, ehhez a fajta – ókori keleti démonelképzelésekre visszavezethető – megszemélyesítéshez képest nyilvánvalóan másodlagosak. Mindenesetre a magyar nyelvű számláló ráolvasásokban bizonyos tekintetben Kelet- és Nyugat-Európa gyakorlata találkozik.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi