A SZÓLÓ VERBUNK SAJÁTOSSÁGAI

Full text search

365A SZÓLÓ VERBUNK SAJÁTOSSÁGAI
Összevetve a paraszti tánchagyományban élő verbunkot a korábbi réteget képviselő férfitáncokkal, az ugrós és legényes szólóban járt változataival, úgy valóban a történeti források által is említett mérsékeltebb mozgás ötlik elsőként a szemünkbe. Míg az ugrós-legényes típuscsaládba tartozó férfitáncokban a nyolcados lüktetésű, aprózott mozgások uralkodnak, addig a verbunk összképét a nagyobb ívelésű, negyedes lüktetésű mozgáskincs határozza meg. Egyértelműen ilyen benyomást szerezhetünk a két tánctípus ritmikai struktúráját bemutató l. ábra alapján, mely a verbunk egy-egy sárközi (Decs), alföldi (Túrkeve) és felső-Tisza-vidéki (Bundásbokor) változatát veti egybe az ugyanarról a területről (Sárpilis, Tápé, Kiskálló) származó ugróssal (a táncfolyamatokat lásd Martin 1970–1972; Pesovár E.–Lányi 1974).
A táncok ritmikai struktúráját bemutató képletek alapján nem csak az alaplüktetés eltérő karakteréről alkothatunk képet, hanem a táncfolyamat komponálásában érvényesülő egyéb elvről is. Ilyen elv, hogy míg a régi stílusú férfitáncokban az uralkodó ritmikai struktúrának megfelelően az jelenti a kísérőzene sodrával való szembeszegülést, hogy a nyolcados lüktetésből negyedes mozgásra vált a tánc, addig a verbunkban ennek a fordítottja kelti ezt az ellentétet. A mozgásoknak a zene ütemeiben és soraiban feltüntetett ritmusképlete alapján is megállapíthatjuk, hogy ezek a feszültséget teremtő fordulatok a zenei kadenciákkal esnek egybe, illetve ezek köré csoportosulnak. A sárpilisi ugrósban a 2., 3. és 4. zenei sor végén jelenik meg a zárlat ritmikailag is felismerhető formája, a decsi verbunkban pedig a 3. és 4. sor végén. A tápéi ugrós a 4. zenei sor végén, a túrkevei verbunk pedig a 6. sor végén váltja a ritmust. A kiskállói ugrós 4. sora bővül ki negyedes lüktetésűvé, a bundásbokori csapásban pedig a 2. és 4. sorban érvényesül az alaplüktetéssel szembeszegülő komponálási elv, mégpedig zárlatot előkészítő formulaként.
E néhány példa alapján is érzékeltethettük tehát, hogy a domináló lüktetésből az ellenkezőbe váltó ritmikai játéknak hangsúlyozó, a tánc tagolásában oly fontos kadenciákat (Martin–Pesovár E. 1960) kiemelő szerepe van. Emellett egyes esetekben további, szerkezetileg hangsúlyos helyeket, a kezdő-, zárlat-előkészítő formulákat is erőteljesebbé teszik a ritmikai váltások.
A verbunk felépítésének ez a formai sajátossága elveiben megegyezik tehát a korábbi történeti rétegbe tartozó férfitáncokkal, de átértékelve, újraértelmezve él tovább az új stílusban.
A verbunk ritmikai struktúrájából értelemszerűen következik, hogy a tánc uralkodó motívumai is zömükben negyedes lüktetésűek. Új stílusú férfitáncunk e jellemző vonását szemlélteti a 2. ábra, melyen a rábaközi ugrós egyik változatának, a szanyi dusnak (Pesovár E.–Lányi 1974) és az ököritófülpösi magyar verbunknak a motívumait mutatjuk be (Martin–Pesovár E. 1960).
A dus uralkodó motívumainak (1–14. sz. motívum) nyolcados lüktetésével szemben a magyar verbunk gerincmotívumai közül a legjellemzőbbek nemcsak negyedes lüktetésűek, hanem négynegyedes terjedelműek (2–4. sz. motívum). Példánk tehát azt a sajátosságát is szemlélteti a verbunknak, amely szerint a táncot alkotó kisebb szerves egységek megformálásában is érvényesül a bővülés tendenciája. Ezt a komponálási elvet tükrözi a markáns szerkezetű négynegyedes motívumok (1., 2., 4., 6., 9. sz. motívum) mellett az a jelenség is, hogy az egytagú motívumsejtekből felépülő motívumrangú egységek, 366valamint a kéttagú motívumok füzérei is nagyobb terjedelműre bővült alakulatokba rendeződnek. Ilyen szerepet játszik az ököritófülpösi példánkban a bokázó (3., 3a és 4. sz. motívum), továbbá a hátravágó (7. sz. motívum) a sarkazóval (5. sz. motívum) párosulva.
Ilyen jellegű, lazább és változó terjedelmű motívum-összetételek vagy akár sorrá bővülő egységek további lehetőségét mutatja be a 3. ábra. E példák közül a tyukodi „csárdás egyedül”-ből kiemelt részlet (l. sz. motívum) a hegyező füzérszerű megjelenését illusztrálja, mely a bundásbokori csapásban már kezdő- (2. sz. motívum) és kezdő-záró formulával egyaránt kiegészült szerves egységként jelenik meg (3. sz. motívum). A székely verbunk, a sárpilisi verbunk és a bundásbokori csapás oldalozó bokázója (4., 5., 6. sz. motívum) ugyancsak a záró-, illetve kezdő- és záróformulával határolt, egysejtű motívumból létrejött változó terjedelmű egységet szemlélteti. A csapás és decsi verbunk hátravágói (7., 8. sz. motívum) alapján pedig e rugalmasan viselkedő egységnek a ritmikai variálódásáról alkothatunk képet. A változó terjedelmű egységet létrehozó kéttagú alapmotívum életét pedig a decsi verbunk sarkazó-hegyező füzérei (9., 10., 11. sz. motívum) érzékeltetik. Számos hasonló példával szemlélteti e komponálási elvet a mellékelt táncfolyamat is, a nagyecsedi Bujáki Gergely magyar verbunkváltozata (lásd Táncírástár, 16. sz. tánc).
A közölt magyar verbunk ilyen jellegű elemzése előtt azonban még utalunk arra, hogy a táncfolyamat ritmikai struktúrája is tükrözi az előzőekben elmondottakat, hiszen a negyedes lüktetésű motívumok mintegy kétharmadát alkotják a táncfolyamatnak. Motívumkincse viszont elsősorban az előzőkben vázolt lazább egységek sokrétű alkalmazásával jelzi a motívumbővítés tendenciáját.
Motívumértelmezésünket a táncírás mellett feltüntetett ismétlődő és visszatérő arab számok jelzik, melyek jelen esetben (a könnyebb érthetőség kedvéért) egy-egy motívumcsalád sokrétű változatait foglalják egységbe. A motívum-összetételeket, -kiegészüléseket a táncírás mellett nem jelöltük, ezekre a szerkezeti képleten (4. ábra) használt ív utal.
A táncfolyamat és a szerkezeti képlet alapján megfigyelhetjük, hogy a motívumbővülésben és motívum-összetételben a 2., 3., 5., 6. és 7. számmal jelzett motívumcsalád változatainak van fontos szerepük. Ezek változataikkal (pl. 66666 6a; 3a–3b), vagy a motívumalkotásban záróformulaként használt 4. sz. motívummal kiegészülve alkotnak 371egységet (pl. 5–4; 7–4). S különösen szép példája a már motívumsorrá bővülő nagyívű komponálásnak az, ahogy a 7. sz. motívumot követi annak ritmikai változata (7a), s a folyamatot lezárja a 4. sz. motívum.
Jelmagyarázat az 1–4. sz. ábrához
A zenei egységek grafikus ábrázolásában az ütemeket érzékeltetik a vízszintes vonal alatti rovátkák, a zenei sorokat pedig a vonal alá írott arab számok (1. 2. stb.). A kisebb egységek (motívumok) terjedelmét jelzik a 4. sz. ábrán a vízszintes vonal feletti rovátkák, s az ezekben levő arab számok (1 2 3 stb.) a motívum vagy motívumcsalád folyószámai.
Az egyes motívumok szerkezeti funkcióját a következőképp jelöltük:
Kezdőmotívum:
Gerincmotívum:
Zárlat-előkészítő motívum:
Álzárlat:
Zárómotívum:

3671. ábra. A verbunk és az ugrós ritmikai felépítésének összehasonlító bemutatása

3682. ábra. A szanyi dus és az ököritófülpösi magyar verbunk motívumainak összehasonlító bemutatása

3693. ábra. Lazább és változó terjedelmű motívum-összetételek

3704. ábra. a nagyecsedi magyar verbunk szerkezeti képlete
Verbunktáncaink e komponálási elve, azaz a kisebb egységek (motívumok, motívumösszetételek) fellazulása, bővülése és változó terjedelme egyúttal a táncot alkotó nagyobb egységekre, a motívumsorokra is érvényes. Szembeállítva ezt a komponálási elvet a régi rétegbe tartozó férfitáncainkkal, utalnunk kell arra, hogy ezek közül nem csak a legényes sajátossága a sűrűn és tömören szerkesztett, azonos terjedelmű sorokból felépülő táncfolyamat, hanem az ugrósok fejlettebb típusai alapján is ez a tendencia rajzolódik elénk. Így az eddig elmondottakat kiegészíthetjük azzal, hogy a verbunk soralkotására is az oldottabb, nagyobb ívű, rapszodikusabb komponálás a jellemző.
A verbunk szerkesztési elveinek általános érvényű tendenciája tehát a korábbi hagyomány zártabb világának szétfeszítése, a zenére, motívumokra és soralkotásra egyaránt jellemző kiszélesedés (augmentálódás).
Közölt táncunkban, a nagyecsedi magyar verbunkban is a soralkotásnak ezeket az elveit figyelhetjük meg, amint az a motívumsorokat, zárlatokat, a kezdő- és zárlat-előkészítő motívumokat feltüntető szerkezeti képletünk alapján kitűnik.
A változó terjedelmű soralkotás elve és szabadsága különösen szembeötlő az első dallamban (D1). Az I. motívumsor 4 1/2 ütem, a II: 3 1/2 ütem, a III: 4 1/2 ütem, a IV: 4 ütem, az V: 8 ütem, a VI: 4 ütem terjedelmű. Tovább fokozza ezt a heteropódiát az álzárlatok használata (az I. és IV. sor végén), a zenei kadenciákat is átívelő motívumsoralkotás (az V. sorban), s az előző zenei egység végére eső sorkezdés (a III. motívumsorban). A nem egybevágó zenei és koreográfiai egységek s az eltolódások egyúttal a labilitás érzetét keltik, s ezt oldják fel azok a sorok, melyekben a zenei kadenciával egybeeső határozottabb zárlatot alkalmaz a táncos.
A sorok terjedelmének e rapszodikus váltogatásával szemben kiegyensúlyozottabb a második dallamra (D2) járt folyamat, mely két 4 ütem terjedelmű, majd két nagyívű, 8 ütem terjedelmű egységre tagolódik. A harmadik dallamban (D3) viszont ismét rapszodikusabb a szerkesztés, amint ezt a különböző terjedelmű motívumsorok tükrözik.
Ugyanígy az alkotói szabadságról, a változatos és fordulatokban gazdag komponálásról tanúskodik az egyes sorok felépítése is. Az egysíkúan szerkesztett, tehát ugyanannak a motívumnak a sorozatos ismétléséből álló (I., II., V., VIII., IX. stb.) nagyobb egységeket a már tömörebben komponált motívumsorok váltják (III., VI., VII., XI.). S ugyancsak szabadon változik a kezdőformulák, a zárlat-előkészítő motívumok alkalmazása, illetve elhagyása, a zárlatok minősége, valamint a kisebb és nagyobb terjedelmű motívumok részvétele a soralkotásban.
Verbunktáncaink e néhány bemutatott szerkezeti sajátossága arról tanúskodik tehát, hogy az új stílus férfitáncában következetesen érvényesülnek a megváltozott táncos ízlés esztétikai normái. A régi rétegbe tartozó férfitáncok sodrásával, a kisebb és nagyobb szerkezeti egységek egyenletes lüktetésével, a megformálás szabályait következetesen, sőt vaslogikával érvényesítő komponálási elvekkel szemben a verbunkban a mozgáskincs és a szerkezeti egységek kibővültek, s a szerkesztés rapszodikus elvei érvényesülnek.
A táncalkotásnak ez a játékos fordulatokkal, lírai elemekkel átszőtt formája azonban nem egyenlő a szabályokat nem ismerő korlátlan szabadossággal, hiszen benne lüktetnek a korábbi tradíció átértékelt, újraértelmezett törvényszerűségei (Pesovár E. 1980a).

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi