Bocskor divatja.

Full text search

Bocskor divatja.
Az a kérdés már most, lehetett-e olyan időpont s melyik volt az, midőn a bocskor nálunk olyan elterjedést nyerhetett, minőről a velenczei képek tanuskodnak? a bocskor a honfoglalóktól itt talált szlávoknak volt a viselete, kezdetben tehát csakis a legalsóbb nép-rétegnél volt használatban. Hogy a felsőbb körökben is elterjedjen, arra csakis a byzanczi udvar befolyása adhatott alkalmat. Történelmileg tudjuk, hogy a görög befolyás a magyar királyi udvarban I. Géza király idejétől fogva kezd nagyobb jelentőségre emelkedni; Dudas Mihály császár (1071–1078) koronát küld «Geóbitznak (Gyeóvicsnak), a hív uralkodónak, Turkia kraljának» s Géza Nikephoros Botoniates (1078–1081) császár unokahugát veszi feleségül. Még erősebb lesz e befolyás a Komnenosok uralma alatt a XII. században, midőn Álmos, Borics és Géza herczegek s II. László és IV. István Konstantinápolyban keresnek menedéket s egyik-másik görög segítséggel szerzi meg a magyar trónt, III. Béla király pedig ott nevelkedik s csak 11 évi távollét után 1173-ban tér vissza Magyarországba, hogy elfoglalja a bátyja halála után üresen maradt királyi széket. Velük együtt párthíveik, magyar főurak jutnak a keleti császárság fényes udvarába, mely Mánuel császár (1143–1180) idejében éri el utóvirágzásának tetőpontját, görög urak házasodnak a királyi házba, mint András somogyi ispán s magyar főurak görög családokba, mint a Csák nembeli Miklós ispán, a kik Magyarországban terjesztői lesznek a byzanczi szokásoknak. Ebből az időből valók a velenczei képek s ép azért, ha első pillanatban feltünőnek látszik is, a viszonyok számbavétele után természetesnek találjuk, hogy a bocskor viselete, miként Byzanczban, a XII. századbeli magyarságnál is kezdve az udvartól minden társadalmi osztályban általános divattá vált. Nálunk nem sokáig tartott divatja, a balkáni államokban azonban fenmaradt, XIV–XV. századbeli byzanczi képeken a szentek bocskorral vannak ábrázolva ép úgy, mint Mircse oláh vajda az ardsisi zárda egy régi képén.*
András somogyi ispán az ujabb kutatások sz. a magyar Kádár-Kaluz nemzetségnek volt a tagja. Turul. XVII. 1899. 158. – Miklós ispán maga mondja, hogy első felesége görög leány volt. Fejér: Cod. Dipl. III. 2. 227. és Turul. XIV. 1896. 5. l.
A bocskort leszámítva, a viselet többi része, mint már az előző fejezetben kifejtettük, összhangzásban van mindazzal, a mit tudunk a régi keleteurópai viseletről, a hogy az a hunn korszaktól kezdve a középázsiai Szasszanida-turk s a feketetengermelléki byzanczi áramlatok hatása alatt megalakult és tovább fejlődött.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi