AZ ÁRULÓ RÓZSA • 1882 (33. kötet)

Full text search

AZ ÁRULÓ RÓZSA •
1882
(33. kötet)
A minap, hogy otthon voltam, észrevettem, hogy a kis húgom már egészen elcsukta a bábut a szekrény fenekére. Nini, hiszen már hosszú ruhát visel ez a gyerek… Sőt ami több, egy vendéget, egy idevaló fiatalembert találtam nálunk, akiről az öregem kérdezősködésemre azt felelte kurtán:
– Ilonkának valami ismerőse.
Micsoda, az én kis Ilonkám ismerőse ez? Valami ismerőse. No, no, hát már ennyire vagyunk?
Az ismerős szolid fiatalembernek látszott. Csinos is a szó szoros értelmében. Nekem nem volt ellene semmi kifogásom, Ilonkának még kevésbé sem… de mit hímezzem-hámozzam, szerelmes volt fülig szegény kicsike. Itt ismerkedtek meg a Margitszigeten a tavasszal.
Míg otthon időztem, Sándor (így nevezték) azalatt meg is kérte a húgom kezét. Atyám lehetőleg rezervált választ adott, s engem kért meg, hogy miután én is a fővárosban hivataloskodom, szerezzek magamnak lelkiismeretes információkat az ismeretlen »ismerős« felől.
Nos, ez bizonyára nem valami kedves megbízás, de mit nem tesz meg egy kedves kis húgocska jövendő boldogságáért az ember? A cél, ha valahol, itt lehetőleg szentesíti az eszközöket.
Többször meglátogattam fiatalemberemet otthon szállásán, nem foglalkozott semmivel, úgy vettem ki némely elejtett szavaiból, hogy valahol az ország déli részeiben földbirtoka van, annak a jövedelmeiből él, különben hideg, zárkózott jellemű volt. Bővebb szálat, amin elindulhattam volna, egyszer sem ejtett ki. Csak tapogatóznom lehetett s napok múlva sem írhattam egyebet haza az öregemnek, mint azt, hogy: semmit sem tudok.
Pedig közelgett már a terminus, amikorra a döntő választ ígérték meg neki az otthoniak.
Már le is mondtam a reményről, hogy valamit megtudhassak jelleme és körülményei felől, midőn tegnap véletlenül találkoztunk a Váci utcában.
Vidámabb volt a szokottnál, s barátságosan szorított velem kezet.
– Hova siet ön? – kérdé.
– Csak úgy céltalanul kóborgok – mondám mosolyogva. – Azaz a Széll-féle betörőket kergetem.
Ugyanis rendőrhivatalnok vagyok a központban s evégre küldött ki reggel a főnököm. De eszemágában sem volt.
Sándor gúnyosan mosolygott. Meg se apprehendáltam rá. Hiszen mirajtunk szabad mosolyogni mindenkinek.
A szögleten rózsákat árult egy szegény asszony. Egy szép »Marschall-Niel« volt köztük, megvettem egy hatosért. Az asszony nem tudott visszaadni a két hatosos pénzarabból, még egy rózsát vettem hát s megkínáltam vele Sándort.
A gomblyukába tűzte, s együtt sétáltunk a lakásom felé.
– Várjon meg, mondám, megkérdezem a házmestert: nincs-e levelem?
Beszaladtam, s csakugyan levelem volt otthonról és abban egy kisebb levél a Sándor számára. Az »igen« van benne, mint atyám írta.
Elhatároztam, hogy némi bevezetés mellett adom csak át: előbb meg fogom tréfálni.
Kart karba fűzve mentünk tovább a Hatvani utca felé.
A Haris-bazárban egy fiatal úr üdvözlé Sándort s tréfálózva fenyegette meg.
– Ej, ej, uram! Ön ruházkodik… úgy látom, ruházkodik…
S pajkosan mosolygott hozzá.
Sándor elpirult s kedvetlenül felelt, mikor kérdeztem:
– Nem vár ön valamit?
– Nem!
(Úgy látszik, nem szereti eléggé húgomat! – dörmögém magamban.)
E pillanatban az öreg pocakos Mayer, a vén uzsorás a Három dob-utcából, mellettünk termett, s megveregette a Sándor vállát, aztán vigyorogva mondá a rózsára tekintve:
– Falusi rózsa, nemde? Hehehe! Ez már ott termett ugye azon a bizonyos csallóközi négyszáz holdon?… hehehe.
(Hm! Éppen ennyi a húgom osztályrésze Csallóközben.)
Sándor mérges szemeket vetett az uzsorásra. Ostoba! dünnyögé a foga közül s úgy ott maradt állva, mikor már Mayer elment is, mintha odagyökereztek volna a lábai.
– Sapristi! – kiált rá egy ismeretes, futva járó zsurnaliszta, ki majdnem beleütődött Sándorba. – Az ember meg se látja önt ettől a nagy rózsától.
– Igen? – kérdé Sándor zavarral…
– Az ördögbe is, olyan ismerős… Honnan is, honnan is? Igen, igen, hiszen nem nehéz kitalálnom, bizonyosan a vén báróné keblén volt tegnap a páholyban… hogy egy kicsit indiszkrét legyek – persze kivételesen… igenis kivételesen.
Sándor tűkön állt s fészkelődött.
– Nos, a báróné jó falat, kedvesem. Megér egy főispánságot. Remélem, ön nem fogja »elrontani« a kedves mamát. Ön nem elégszik meg a puszta rózsákkal. A báróné rózsáira – nagy ráfizetés jár. Ezekre még a börzén is adnak.
Sándor kékült, halványodott. Eleget tudtam. A rózsa elárult mindent. Zsebembe nyúltam a balkezemmel, ott volt a szivartárcám és a kis levél Sándor számára. Önkénytelenül összemorzsoltam. Nem neki szól az már – ezentúl. Ez már nem parti többé.
Fölfedeztem benne a betörőt, aki húgom szívébe galádul behatolt.
Elég ez nekem egy napra. A Széll-féle betörőket hadd fedezze fel Zsarnay.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi