A NEVELŐ

Full text search

A NEVELŐ
Bátky írásai munkára, tudományos gondolkodásra, új feladatok megoldására serkentenek. Szinte minden mondata további kutatásra váró problémákat tár elénk. Írásai töprengések és útbaigazítások. Éppen ezért a felderített összefüggések és megállapítások mellett lényegesek azok az utak, amelyeket megnyit előttünk, amelyek új kutatási területekre vezetnek. Munkáiból láthatjuk, mint küzd a rendelkezésére álló, gyakran morzsákként összehordott néprajzi anyaggal, hogy abból népi kultúránk történetéről értékes megállapításokat csiholjon elő. Gondoljunk csak A. Hämäläinen egyik munkájáról írt ismertetésére, amelynek során nemcsak a méhészkedés területén való jártasságáról tesz bizonyságot, hanem arról is beszél, hogy milyen fontos volna ennek az ősfoglalkozási águnknak monografikus feldolgozása. Ő veti fel, hogy a magyar cifraszűr könyvet érdemelne. Házbúvárlatai során eredményeinél is fontosabbnak tartja a munkára való ösztönzést, az anyaggyűjtést. Egyik tanulmányát ezekkel a szavakkal fejezi be: „a magyar ház belső életének búvárlása s közben elsősorban a tűzhelyeké, a magyar tárgyi népkultúra kutatás legigazibb hivatása és annak, a hozzátapadó nyelvi anyaggal együtt leggyümölcsözőbb terméke”. Munkára serkentő szavainak gyakran ad széles etnológiai távlatot. Hangsúlyozza, hogy a kérdések tisztázása nálunk, ahol „idők folyamán annyiféle nép és műveltség találkozott, illetve keveredett, tehát a tárgyi kultúrában is sokféle, sokszor érthetetlen és kevert forma jött létre, fölötte nehéz”. Nyilvánvaló, hogy az ilyen és hasonló ösztönzései nyomán indult meg az 1930-as évek elején a magyar lakóházkutatás, s Vajkai Aurél, Gönyey Sándor, Viski Károly, Seemayer Vilmos, Vargha László és mások értékes tanulmányokat tettek le a néprajz asztalára. Bátky inspiráló kérdésfelvetései tükröződnek Cs. Sebestyén Károly különböző háztanulmányaiban.
Tanításait, útbaigazításait, gyakran éles kritikáit évtizedekre kiható tanulsággal hallgatta az 1930-as évek elején a Néprajzi Múzeumban dolgozó fiatal nemzedék. Legendás hírük volt szemináriumszerű megbeszéléseinek, amelyeken éppen úgy szóba került a magyar eke, a székely ház problémája, mint a néprajz valamelyik elméleti kérdése. 1938-ban svédországi tartózkodásom idején Stockholmba írt leveleiből idézek: „Én – sajnos – úgy nézem, hogy a néprajz nálunk nem fölfelé, hanem lefelé megy, vagy legalábbis stagnál. Nincs megfelelő utánpótlás és modern nevelés. A »levegő« valahogyan nem kedvező. A múzeumba csak néha nézek át [ekkor már nyugdíjas volt]. Nincs akivel szót váltsak, gondolatokat kapjak. Azt inkább mindenki tőlem várja. Én persze adnék, ha tudnék, de igazi komoly kérdést nem hoznak szőnyegre. A folyóiratok színvonalával nem vagyok megelégedve. Tessék tehát jól kihasználni az időt s új szellemet hozni haza!” Majd a Néprajzi Múzeum fiataljaira célozva így ír: „Az ifjúság (Edit, Márkus, Gertrud, Nemeskéri) kérésére az igazgató úr [Bartucz Lajosról van szó] felkért, hogy hetenként egy délelőtt tartsak velük »beszélgetéseket«. Eddig csak kettőt tarthattunk s azt mondják– persze túlozva –, hogy rendkívül tanulságosak voltak. Ez ám örvendetes is, szomorú is. Mert nagy az elesettség! A múzeumi levegő meg sok tekintetben kifogásolható. De a zászlót nem szabad cserben hagyni.” Egy más alkalommal arról ad hírt, hogy az „egyik beszélgetésen” Márkus Mihály ismerteti a tűzikutyákról, a magyar házról írt tanulmányait, s azokat ő maga is bírálja, rámutat hibáikra, mert „ez a tárgyilagosság!”. Meglepő mélységben ismerte Bastian, Ratzel, Preuss és mások elméleteit, s ezekről – magyar és közép-európai példákkal kiegészítve – órákon át tudott beszélni. Figyelmeztetett a francia emberföldrajz módszerére. Különösen sok tanulsággal járt Bátkynak Adolf Bach Deutsche Volkskundejáról tartott beszámolója, többszöri elmélkedése, amelyre heteken át készült. A „beszélgetés”-hez elkészített kb. 30 oldalnyi jegyzetét ma is őrzöm. A beszélgetéseken állandóan szóvá tette a magas szintű nyelvismeret fontosságát. „Tanító lélek és alkat volt” – írja róla Marót Károly.
Az ifjú etnográfusnemzedék többször tanújelét adta iránta való hálájának. Kitűnő tanítómesterére halála után is a legnagyobb tisztelettel emlékezik. Erre utal az is, hogy a folklorista Honti János egyik tanulmányát (Gondolatok a néprajzról, Az Ország Útja, 1942) Bátky Zsigmond emlékének ajánlja, s hasonlóan tette ezt Vajkai Aurél Veszprém megye népi építkezése (Néprajzi Értesítő 1940) c. tanulmányával.
De Bátky nemcsak múzeumi, egyetemi és akadémiai szinten látta a néprajz jelentőségét. Nagy szerepet szánt a néprajznak a középiskolában is. Többször szóvá tette, hogy nem elég azt tudni, hogy hol laknak a magyar népi és nemzetiségi csoportok. Műveltségükkel, hagyományaikkal is meg kell ismertetni a tanulóifjúságot, s erre a földrajz és más tárgyak nem nyújtanak elegendő lehetőséget. A Sopron vidéki avar, besenyő és magyar településekre hivatkozva mondja, hogy ezt kell elsősorban tanítani iskoláinkban, s csak azután azt, hogy deflációs-e a Kisalföld, meg milyen kőzetből áll a Lajta hegység.
Bátky kimagasló nevelő és tudósi tulajdonságait külső intézmények, személyek is észrevették. Az 1920-as évek végén Milleker Rezső geográfus professzor fáradozott azon, hogy katedrát kapjon a debreceni egyetemen. Bátky azonban még a szándékot is szerényen elhárította, s egyengette annak az útját, hogy Viski Károly Debrecenben legalább előadói megbízást kapjon. A trianoni béketárgyalások anyagának előkészítése során Bátky közelebbi kapcsolatba került Teleki Pállal, aki szintén szervezett volna számára katedrát a Közgazdasági Egyetemen. De ez elől a terv elől is kitért.
Ha néhány évtizedet katedrán tölt el, a magyar néprajz európai látókörű művelőinek nagy számát nevelhette volna…

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi