ANONYMUS BŰVÖLETÉBEN

Full text search

ANONYMUS BŰVÖLETÉBEN
1920. november 15-én Melich János székfoglaló előadást tartott az MTA I. osztályának ülésén „Anonymusnak egy helyéről” címmel. (Nyomtatásban megjelent: „Bolgárok és szlávok. [Ada
lék Anonymus Szalán fejedelemről szóló fejezeteinek hitelessége kérdéséhez.]” Magyar Nyelv 1921: 1-15, 6578.) Különleges fontosságot tulajdonított a gesztában szereplő Salanus vezérnek (az ő nevét olvasta Vörösmarty Zalán-nak, holott Anonymus helyesírása csak Salán vagy Csalán olvasatot enged meg), akinek őse, a bolgár-szláv kagán (cár) a Duna-Tisza közén elterülő földet elfoglalta, s lakosul szlávokat meg bolgárokat (Sclavos et Bolgaros) tett oda. Melich értelmezése szerint Salanus szlávjai déli szlávok (szerbek, horvátok, bolgárok, esetleg szlovének), Salanus bolgárai pedig (bolgár-)törökök lehettek. Betelepülésük legvalószínűbben 917 előtt, tehát Simeon bolgár cár birodalmának megalapítása előtt történhetett. Déli szlávok (közelebbről bolgár-szlávok) hozták magukkal a duka méltóságnevet, s tőlük származtatható számos földrajzi név: Csongrád, Nógrád, Tapocy, Tapolca, Zemplén, Zimony. Amennyiben Salanus szlávjainak és bolgárainak egykori területén ma mások, mint magyarok laknak, azok egytől-egyig mind a magyaroknál későbbi lakosok. Vonatkozik ez a megállapítás éppúgy az északon fekvő Zemplénre, Ungra stb., amint vonatkozik a délen fekvő Bács-Bodrog megyére és a Szerémségre. Az itt levő nem magyar lakosságot a magyar uralom telepítette. Az Ungban, Zemplénben, Sárosban, Abaúj-Tornában, tömörben lakó szlovákok is tehát a magyarnál későbbi jövevények.
Ilyen messzemenő következtetésekre késztette Melichet Anonymus gesztája. Kimondta, hogy az Anonymusról való jelenlegi vélekedés („költő”, „meseíró”) hiperkritikus, és ideje visszatérni a helyesebb értékeléshez, azaz Anonymust „oda sorolni, a hova őt korabeli nagy műveltsége és nagy tudása miatt már rég sorolni kellett volna, t. i. a legjelesebb magyar történetíróink közé.” (Magyar Nyelv 1922: 78.)
Az Anonymus iránti rajongás élete végéig nem hűlt ki Melich Jánosban. 1960-ban, nyolcvannyolcadik évének második felében írta „Anonymus mint történeti forrás” című dolgozatát. Ehhez rövid epilógust csatolt, amelynek kezdő mondata így hangzik: „Ezzel a munkámmal búcsúzom kedvelt Anonymusomtól.” (Dolgozatok II, 28.)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi