A PÁLYA CSÚCSÁN (1957–1978)

Full text search

A PÁLYA CSÚCSÁN (1957–1978)
Ortutay politikai és tudományszervező tevékenysége 1957-től kezdve bontakozott ki ismét. Amikor megválasztották a Hazafias Népfront főtitkárává, újra magával ragadta a közélet, a politika. Nyolc évig, 1964-ig töltötte be kényes megbízatását, s nem csekély részt vállalt a társadalmi konszolidációban. Eközben politikai nagygyűléseken szónokolt, ideológiai agitátorként taposta a sarat, azaz neves értelmiségiek és parasztok százait megnyerve segítette a kibontakozást. 1958-ban ismét országgyűlési képviselővé választották, s haláláig tagja maradt a parlamentnek. Ezt a megbízatást kevesen vették nála komolyabban: hűségesen látogatta Bács-Kiskun megyei választóit, és érdekükben gyakran vetette latba nem csekély befolyását. 1970–78 között az országgyűlés Kulturális Bizottságának elnökeként kamatoztatta a bosszú politikusi múlt tapasztalatait és páratlanul gazdag műveltségét. 1958-ban az Elnöki Tanács tagjává is megválasztották, s húsz éven át, egészen haláláig megmaradt e legmagasabb testület tagja. Ebben a két évtizedes életszakaszában vitathatatlanul egyike volt a magyar értelmiség legmarkánsabb arcélű, legtekintélyesebb közéleti képviselőinek.
Ortutayt az éltette, ha párhuzamosan több poszton kellett helytállnia. 1957 júniusában Hévízről – ahol reumáját kezeltette – rendelték be a minisztériumba. Ott azzal fogadták, hogy válságban van az Eötvös Egyetem vezetése, vállalja el a rektorságot. Egyik visszaemlékező írása szerint szabadkozott eleget, s hivatkozott a Népfrontban ráváró feladatokra, de végül is nem tudott nemet mondani. Bizonyára izgatta ez a munka is. S hogyan tudott helytállni a kettős szorításban? Erre a kérdésre a rektori székben és a TIT-ben is utódja, Ádám György professzor adta meg a választ: „Az Eötvös Loránd Tudományegyetem mai arculata viszont minden vonatkozásban Ortutay «keze nyomát» viseli magán: joggal állíthatjuk, hogy egyetlen vezető, egyetlen rektor sem tett annyit egyetemünk rangjának, presztízsének emeléséért, mint hétéves rektorsága alatt Ortutay Gyula!”
Ő maga azonban elégedetlen volt rektori teljesítményével: „… félek – írta 1975-ben – akkoriban keveset tehettem az egyetemért, pedig eleget instanciáztam ügyei jobbra fordításáért. A Parlament Kulturális Bizottságában azóta is hányszor kellett, szinte régi adósságként újra meg újra elővennem az ELTE nehéz gondjait.” Tény, hogy saját tanszékét és szakját a működési feltételek tekintetében inkább elhanyagolta, mint fellendítette hivatali ideje alatt, s ebben méltó társa volt a Bölcsészettudományi Kar dékánságát ugyanakkor viselő Tálasi István is. „Szemérmes koldúsnak üres a tarisznyája” – tartja a közmondás, s mondogatták a tanszéki munkatársak.
1964-ben a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat elnökévé választották, s ebben a közéleti tisztségében élete végéig megmaradt. Együttjárt ezzel a hivatalával a Valóság c. folyóirat szerkesztőbizottságának vezetése is. Ezt a munkáját, a lap köré tömörült szerkesztői kollektívát különösen szerette. Elnöki székéből betekintése volt a Gondolat Könyvkiadó és a József Attila Szabadegyetem irányításába. A Népfrontnak 1964-ben alelnöke lett, s továbbra is támogatta az általa kezdeményezett, s egyre terebélyesedő honismereti mozgalmat. Mindkét tisztségében – a TIT-ben és a Népfrontban is – saját művelődéspolitikai eszméit követve, teljes aktivitással fáradozott a közműveltség szintjének emelésén.
A közéleti teendők, a változó hivatali feladatok elvonták saját tudományos munkájától. Állandó feszültségben élt amiatt, hogy tudományos kutatásait is folytatni kívánta. 1958-ban a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagjává választották. Székfoglaló előadását Variáns, invariáns, affinitás címen tartotta meg és a szájhagyományozó műveltség törvényszerűségeit boncolgatta benne. Ez az elméleti kérdéskör pályakezdésétől fogva élete végéig foglalkoztatta. Az 1960-as években azonban tudományos munkássága megcsappant, s már ritkán írt új témáról. Új könyveiben régebbi tanulmányait, cikkeit, előadásait gyűjtötte össze. Három gyűjteményes kötete, az Írók, népek, századok (1960), a Halhatatlan népköltészet (1966) és a Fényes, tiszta árnyak (1973) főként tudománytörténeti, művelődéstörténeti cikkeket tartalmaz. Még válogatott dolgozatainak angol nyelven kiadott kötetében, a Hungarian Folklore-ban is (1972) kevesebb a konkrét tárgyelemző, az elméleti-módszertani dolgozat, mint a tudománytörténeti esszé.
1967-ben az MTA Nyelv- és Irodalomtudományos Osztályának vezetője, s egyben a Magyar Tudományos Akadémia elnökségének tagja lett. Két ciklusban betöltött osztályelnökségét dinamizmus, sok irányú érdeklődés és naprakész tájékozottság jellemezte. Szabolcsi Miklós írásából tudjuk, hogy Ortutaynak fontos szerepe volt a Bartók Archívum, majd a Zenetudományi Intézet felállításában, az Altaisztikai Kutató Csoport és a Kőrösi Csoma Társaság megalapításában, az Irodalomtörténet c. folyóirat újraindításában, a stilisztikai, romanisztikai, germanisztikai bizottság megalakításában stb.
Közéleti feladatai, változó hivatalai mellett is mindig megtartotta vezető, irányító szerepét a néprajztudomány hazai életében. Egy rövid megszakítástól eltekintve 1945-től haláláig elnöke volt a Magyar Néprajzi Társaságnak. A Társaság ügyeinek intézésében operatív módon vett részt, telefonált és levelezett, vezette elnökségi, választmányi és plenáris üléseit, elnökölt közgyűlésein, vándorgyűlésein, kisebb-nagyobb nemzetközi rendezvényein. A Néprajzi Társaságot Hunfalvy Pál szellemében vezette, s olyan egyesületnek tekintette, amely a néprajz minden hazai munkását hivatott tömöríteni, összefogni. Hosszabb ideig főszerkesztője volt a Társaság folyóiratának, az Ethnographiának (1949–1956), s az Acta Ethnographica szerkesztőbizottságát is ő vezette 1950-től 1978-ig.
Tanszékén már az Acta megindítása előtt foglalkoztatta az idegen nyelvű szakfolyóirat terve, s 1949-ben kiadta a Folia Ethnographica első kötetét.
Ortutay a Néptudományi Intézet megszűnésekor is tudta, hogy a néprajz behozhatatlan hátrányba került a szerencsésebb társadalomtudományokkal szemben. Külföldi útjain – keleten és nyugaton egyaránt – tapasztalhatta a kutató intézetek növekvő szerepét a tudomány világában. Ezért az 1960-as évek elején hazai néprajzi kutatóintézet felállítására tett javaslatot. 1962-ben vezetésével jött létre az ELTE Folklore Tanszéke mellett egy mindössze hét kutatót számláló kutatóhely, tanszéki csoport. Munkatársainak zöme a Néprajzi Múzeum akkori épületében, a Könyves Kálmán körúton dolgozott. 1967. január 1-jétől kezdhette meg működését az önálló intézet, teljes nevén az MTA Néprajzi Kutató Csoportja, melynek alapításától haláláig, 1978-ig igazgatója volt. Az új kutatóhely elhelyezése csak 1969-ben oldódott meg, amikor a budai várnegyedben kialakított akadémiai épülettömb egyik emeletén, az Országház utcában kapott megfelelő számú munkaszobát. Igazgatóként Ortutay mindent megtett a néprajzi intézet fejlesztéséért. Nemcsak szervezeti kereteket, működési feltételeket teremtett, de tudományos programot is adott. Programjában a régóta tervezett, de szervezeti háttér nélkül többször meghiúsult, félbemaradt korpuszok, kézikönyvek megalkotását állította első helyre. Bekerült az intézet munkatervébe a magyar néprajzi atlasz, a néprajzi bibliográfia, a mese és más folklórműfajok katalógusai, a néprajzi lexikon, s végül a nagy álom, a magyar népi kultúra népszerű kézikönyve. A szintézist hagyta utoljára, mivel az atlaszt, a lexikont, a katalógusokat ehhez szükséges előmunkálatnak, forrásfeltárásnak és rendszerezésnek tekintette. A lexikon főszerkesztését magára vállalta, s elsősorban neki köszönhető a mű páratlanul gyors megvalósítása. 1975-ig elkészült az összes szócikk a-tól z-ig, de Ő csak az első kötet megjelenését és szép sikerét élhette meg.
Archívumok létesítését, közeli eredményt nem ígérő kutatások támogatását nem szívesen vállalta. Annál többet tett a publikációs lehetőségek bővítéséért, új kiadványok megteremtéséért. Szerkesztésében indult meg a Néprajzi tanulmányok c. könyvsorozat (1967) és a Népi Kultúra – Népi Társadalom c. évkönyv (1968), mindkettő az MTA Néprajzi Kutató Csoport kiadványaként. Ezek a ma is élő, nívós sorozatok az intézeti műhelymunka megszervezését és a kutatóhely elismertetését egyaránt előmozdították. 1968-ban Magyar Népművészet címen indult a szerkesztésében egy újabb sorozat a Corvina Kiadónál. Egy másik sorozatot A magyar néprajz klasszikusai címen a Gondolat Kiadónál indított el 1971-ben. Neki köszönhető A múlt magyar tudósai címet viselő könyvsorozat elindítása 1972-ben. Ezt is haláláig szerkesztette, s benne a néprajznak meg a rokontudományainak kitüntetett helyet biztosított.
Ortutay páratlan áttekintő képessége, gyorsasága mellett is hallatlan erőfeszítést, munkabírást követelő feladat volt a rázúduló rengeteg kézirat elolvasása, véleményezése, szerkesztése, s a kiadók, szerzők instruálása. Az 1970-es évek első felében a néprajz új divatját, az érdeklődés tömeges megnyilvánulását elsősorban Ortutay örökmozgó lénye gerjesztette. 1969-től Kis magyar néprajz címen előadássorozatot indított a rádióban, amit nem maga írt, hanem munkatársai, de az előadások minden sorát elolvasta. Azokban az években folklórvetélkedők zsűrijének munkáját vezette a televízióban, színpadi adaptációt írt a Kalevalából, filmforgatókönyvet írt, s elősorolni is hosszú lenne, hogy még mi mindent vállalt a népi kultúra, a folklór megismertetése, népszerűsítése érdekében. Rádiós és televíziós szereplések, újságinterjúk sorozata, fesztiválok, múzeumi kiállítások megnyitói aprózták el idejét. „Mindent vállalt, néha többet is, mint amennyire egy ember képes” – állapítja meg erről az életszakaszról Kállai Gyula. „Állandó rohanásban volt, egyik tanácskozásról a másikra. Gyakran előfordult, hogy egyiknek csak az elején, másiknak csak a végén tudott részt venni. Röviden elmondta véleményét és már szaladt is tovább.”
Közéleti szerepvállalása, tekintélye nélkül azonban a Néprajzi Múzeum is aligha kapott volna méltó elhelyezést a Kossuth téren. Személyes közbenjárása kellett a Szabadtéri Néprajzi Múzeum megalapításához és kialakításához Szentendrén. Támogatta a vidéken épülő szabadtéri néprajzi gyűjtemények ügyét is.
Az 1960-as évek elejétől nemzetközi kötelezettségei ismét megnőttek. Évekig volt a Finn-Magyar Kulturális Vegyesbizottság magyar tagozatának elnöke. Kustaa Vilkuna finn professzorral együtt Ő volt a nemzetközi finnugrisztikai kongresszusok sorozatának elindítója (Budapest, 1960; Helsinki, 1965; Tallin, 1970; Budapest, 1975) és legfőbb hazai irányítója. A finn-magyar kulturális kapcsolatok ápolásáért a legmagasabb finn kitüntetésekben részesült. Tiszteleti tagja volt a Finn Tudományos Akadémiának, a Szicíliai Tudományos Akadémiának, alelnöke a Folk Narrative Research nemzetközi társaságnak.
1966-ban megkapta a Finn Oroszlán-rend parancsnoki fokozatát. Egyetemi díszdoktorság (Helsinki), nemzetközi folyóiratok szerkesztőbizottsági tagsága (Fabula, Demos), tudományos társaságok tisztségei jelzik külföldi elismertségét. 1961-ben megkapta a palermói Pitré-díjat, 1972-ben pedig a bécsi egyetemen átvehette a Herder-díjat. Újabb hazai kitüntetései közül a protokoll a Magyar Népköztársaság Zászlórendjét és az Állami díjat (1976) helyezi az első helyre. Nem vehette már át személyesen az 1978-ban neki ítélt Akadémiai Nagydíjat. Nem láthatta meg a Balassa Ivánnal együtt írt kézikönyvük, a Magyar néprajz impozáns kötetét sem, amely azóta német és angol nyelven is megjelent, egyszerre szolgálva a hazai ismeretterjesztést és a külföld tájékoztatását a magyar népi kultúráról. A Magyar Néprajzi Lexikon első kötetét még kézbe vehette, s örülhetett a kedvező fogadtatásnak, az elismerő recenzióknak, de a további négy kötet megjelenését már nem élte meg.
1978. március 22-én hosszan tartó betegségben hunyt el. Munkáját az utolsó napokig folytatta, s szeme a betegségtől meggyötörve is a végső percig tisztán tekintett ránk.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi