Fizikai kémia

Full text search

Fizikai kémia
A múlt század 60-as éveiben a fizikai kémia még gyermekcipőben járt. Mikor Wartha beiratkozott a Zürichi Technikai Főiskolába, vagyis 1862 őszén, W. Ostwald, a fizikai kémia első rendszeres művelője Nyugat-Európában, mindössze 9 éves volt, s maga a fogalom is – amely Lomonoszovtól Származik – csak az ötvenes években kezdett testet ölteni; de Wartha egyetemi tanulmányai idején tudatosan, mégpedig úgy, ahogy azt Lomonoszov meghatározta, mint a fizika tételeinek és kísérleteinek alkalmazása a kémiai műveletek megvilágítására, még ismeretlen volt. Pedig Wartha professzorai közt Heidelbergben olyan nagy szellemek,. mint Bunsen és Kirchoff, a színképelemzés, vagyis a fizikai kémia egyik leghatékonyabb eszközének fölfedezői szerepeltek.
Mégis, Wartha első tudományos munkája, A melegség (vagyis, mint ma írnánk, a hő) összefüggése a vegyrokonsággal, amely kéziratban már a heidelbergi évek előtt megjelent Zürichben az ottani magyar hallgatók Zürich évkönyvének első kötetében, tehát 1864-ben, termokémiai, vagyis fizikai kémiai tanulmány volt. Látni fogjuk, hogy Wartha érzékenysége a fizikai módszerek iránt általában hozzátartozott sokoldalúságához. Így érthető, hogy mintegy 30 fizikokémiai publikációja jelent meg.
Második fizikokémiai munkája a szilárd szénkénegről szól, amelyet 1870-ben publikált a B. d. ch. G.-barí, s azután, 1871-ben, a T. K.-ben, s a harmadik, az égésről, ugyanott jelent meg röviddel az előbbi után. Másik fizikokémiai, de tulajdonképpen inkább művelettani munkája a célszerű gázfejlesztő készülékekről 1872-ben, a B. d. ch. G.-ban jelent meg. A következő évben Subic értekezését elemzi a gázok fajhőjéről, majd 1874-ben egy tanulmányt publikál az állandó jellegű normállángok előállításáról a B. d. ch. G.-ban és utána a Z: a. Ch.-ben. 1875-ben Bunsen jégkaloriméteréről számol be a B. d. ch. G.-ban, valamint 1876-ban ugyanerről a J. F:, Ch.ben. A svájci V: N: G. Z-ben a levegő alacsony és magas nyomásónak befolyását az égésre elemzi, s ezt a tanulmányt a Természettudományi Közlönyben és még két más német folyóiratban (P. p. J. és J. p. Ch.) is hozza ugyancsak 1876-ban. Magyarul is mégegyszer megjelenik a tanulmány, még ebben az évben, a M. L-ban.
Kiemelkedő jelentőségű munkái 1877-ben a Schuller Alajossal, a Műegyetem fizikatanárával végtett kalorimetrikus tanulmányok. Az első cikk erről az A. Ph. Ch.ben, a második a B. d. ch. G.-ban, a harmadik az MTA természet tudományi kiadványaiban jelent meg. Ugyanebben az évben leközli ezt a munkát a M. L.-ban is: Az érzékeny láng előállításáról is újra ír ebben az évben, de megjelenik egy műszertani tanulmánya is a fizikai kémia egyik legrégibb eszközéről, a termométerről, amelyet hegyi kristályból állított elő.
A következő évben (1878-ban) Wartha visszatér a nyomás és az égés lefolyásának összefüggésére (J: F. Ch., 1876.). Majd meglepetésszerűen egy elektrokémiai munkát publikál a fémes szelén vezetőképességéről, s annak molekulaméreteiről a T. K.-ben. 1881-ben a Z. a. Ch.-ben az alkoholgőz és levegőkeverékek gyulladási hőmérsékletéről számol be, s 1883-ban a színkülönbség és a hőmérséklet összefüggéséről ír a T. K.-ben. A következő évben még egy elektrokémiai munkája jelenik meg a koksz vezetőképességéről ugyanott.
Aztán majdnem 10 év múlik el, mielőtt egy fizikokémiai tanulmánya kerülne a nyilvánosság elé 1893-ban, ugyancsak a T. K.-ben, a megfagyott oltott mészről. További 7 év után a szesz denaturálásakor megfigyelt térfogatváltozások érdeklik (uo. 1900-ban), majd a következő évben a fajsúlytabellák normális hőmérsékletéről értekezik (uo. 1901-ben), megint egy év múlva a puskaporégés nyomás- és kőparamétereivel (uo. 1902), valamint a tágulás okozta lehűléssel (uo.) foglalkozik, 1903-ban egy. magától értetődőnek látszó. cikke jelenik meg ugyanott a száraz homok súlyának változatlanságáról zárt térben, s végül utolsó; ugyancsak eleminek tetsző fizikokémiai munkája még ebben az évben a jég sózásáról.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi