Császár család. (Kolgyári).

Full text search

Császár család. (Kolgyári).
Eredeti, és lakhelye Zala vármegye. Egyike azon régi magyar családoknak, melyek ősi telkeiket nem igen hagyják el. Hajdan a kolgyári pusztán, most inkább Szent-György völgy egyik fordulatán van elterjedve. A régi oklevelekben a Császár név gyakran „Chazar“-nak irva fordul elő, és e család magát hagyományképen Kazar ivadéknak tartja. E hagyománnyal áll kapcsolatban a család czimere is, mely, mint itt látható, a kazarok szokása szerint paizson fölemelt Árpádot mutatja. Azonban e hagyományt oklevél vagy egyéb emlékirat nem istápolja.
Legrégibb nyomait a családnak azon uj adomány-levélben találjuk, melyet Albert király 1439-ben Kolgyári Balásnak fia László, és ennek testvérei Miklós Péter, továbbá Császár Bereczknek fia Mihály; Császár Pálnak fiai Jakab és Péter; és Császár Miklós fiai Gergely és Péter részére Kolgyár helységre nézve kiadott, akképen, hogy a nevezett helység felébe Bereczk fiai, hasonfelébe pedig a többi Császár nevezetüek iktassanak be. Később a kolgyári birtok idegen kezekre jutván, azt Császár Péternek fia Tamás és rokonai Bálint, Mihály és Miklós, és nevezett Bálintnak fia János visszaváltották, és magukat II. Ulászló királynak Budán 1498-ban kelt iktatási parancsa folytán abba a Szala kapornaki Convent által ugyanazon évben minden ellentmondás nélkül be is iktattattak.
Ezen jogon birta a család Kolgyárt, honnan később a szomszéd Sz.-György völgyére és Baksára szakadt át. Sz.-György völgyén találjuk 1630-ban Császár Jánost, Lászlót és Tamást. – Sz.-György völgyén 1703–1725-ig leljük Ferenczet, Mártont, Jánost, Istvánt és Tamást. 1703–1713-ig Pétert. – 1716-ban ifjabb Istvánt 1749-ig. – 1728-ban már ismét egy másik Ferenczet, és ifjabb Jánost is 1747-ig, sőt 1749-ig, midőn ismét György, Tamás, és egy még ifjabb János jő elé a nemesi összeirásban a többi legközelebb emlitetteken kivül. Igy szaporodva mindég, az 1752. 1754. 1762. 1770. és 1786-ki összeirásig, midőn már Sz.-György völgyén tizenkilenczre ment a család fi-tagjainak száma *.
Zala megyei jegyzőkönyvi kivonat.
1738-ban Baksán leljük Istvánt, hol 1754-ben már hatan laktak, 1786-ban pedig csak Ádám és József. – 1752-ben Kerkakutason Mátyás és Márton; – a Győrfai pusztán pedig Tamás és Márton laktak. – 1754-ben Nemesnépen leljük Pétert beirva.
Korunkban megyéje határain kivül is ismertté e családnevet Ferencz tevé, ki Zala-Egerszegen, hová atyja József Sz.-György völgyéről szakadt, született 1807-ben *. – Egykor Fiumeben tanár, később az ottani váltótörvényszék jegyzője, majd 1840-dik év óta Pesten a váltó-feltörvényszék ülnöke, 1846–1849-ben a hétszemélyes királyi tábla váltó osztályi előadó ülnöke volt. Ezenfelül a magyar akademia tagja, és mint jeles költő szépirodalmi és váltó-törvénytani iró is ismeretes, jelenleg Pesten lakik. Ágazata imez:
Zala megyétől 1835. évi nov. 12. 2487. sz. a. vett ki nemesi bizonyitványt, mely Zágráb és Pest megyében is kihirdettetett.
János; József; Ferencz sz. 1807. lak. Pesten.; Titus.; Arpadine.; Gusztáv.; Ferencz Géza.; Emma.; Edvin.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi