Bessenyey család. (Galanthai.)

Full text search

Bessenyey család. (Galanthai.)
A galanthai Bessenyey családnak törzse Bessenyey András, ki 1425-ben kapta adományban Galanthát, és ezen kivül Temesközi Bálint és Jánossal Pozsony vármegyében Német-Födemes, Ujfalu, két Baka, Seprős, Makháza, Süly és Bodok helységeket, és Bars vármegyében Valkázt *. Ezen «»Andástól így jő le a család:
Geneal. authen. ms. nro. 207. tom. II.
András 1425.; Péter 1440. (sz. mártoni Kun Kata.); Kata (nebojszai Balogh Istvánné.); Erzse (Gányi Dávid Lászlóné.); Pál.; Imre (Bavagyoni Kata.); Margit (Kajasi Pecsényes Pálné.) 1510–1515.; István; Erzse (Balogh Bálintné.); Borbála (kajali Demjén Györgyné.); Kilian Bessenyey de Baka.; János.; László; Erzse.; György.; László (bári Ponya Kat.); Kata.; György; György (de Födimes). János. László. Ilona.; Ilona (kakasfalvi Kakas Andrásné.); Magdolna (Vizkóczy máskép alsó-barsai Csorba Andr.)
A törzsül álló Andrásnak három fia volt. Péter és Pál, kik galanthai előnévvel irattak első, vagy harmad izen kifogynak. A harmadik fiu Kilián bakai előnevet használt; míg öt unokája a nemzékrend utolsó izén álló György már Födimesi praedicatummal élt.
Lehoczky a törzs Andrásnak fiául teszi Lászlót is*, ki a fölebb említett jószágokat 1488-ban birta, és kinek arczképét szinte Wiedeman közli.
Stemm. II. 51.
De forrásunk szerint voltak még a galanthai Bessenyey családnak egyéb ágai is, ámbár a fölebbi nemzékrenddel összeköttetését nem ismerjük. Így egy másik ágat mutat a következő családfa:
István. 1478.; Péter; Tamás. Erzse (Baloghné). Anna (Arady Mihályné.). Kata (kajali Csömös Pálné.); György 1490–1510.; Péter (Hegyi Frusina.); Mátyás (Bucsányi Kata). Kata (Nagy Lázárné.)
Ez ág törzse István a kort tekintve, fia vagy unokája lehetett az előbbi nemzékrend élén álló Andrásnak. Ez ágazat is Mátyásnál megszakad.
Még egy harmadik és negyedik ágazat is van e családból, mellyeknek táblázata itt következik*:
Az idézett Geneal. auth. mss.
Tamás; Kata. (1. Kovács Ferencz. 2. Bakács János.); György.; Anna (Morocz Antalné) 1591.; Zsófia (Macsidy Pálné.)
A másik ágazat pedig imez:
Tamás (neje Frusina.); Potentiana (Fekete Mártonné.); Anna (Baranyay Bálint, kitől; Erzse (1. Ferenczfy András it. mest. 2. «»Potunyay Tamás.); György.; István.; Anna (nebojszai Bos (?) Benedek.); Kata.; Bora.
Mindezen családfák nagy részint év-szám nélküliek, de – mert pörökből valók, – hiteleseknek látszanak. Ezen kivül voltak még a Bessenyey családnak ágazatai, azt onnan sejthetjük, mert így találjuk Ilonát, ki Eszterházy Miklós nagyanyjául iratik. Más hiteles leszármaztatásnál találom Bessenyey István leányát Annát, mint Dalmady Istvánnét. – 1647-ben említetik István mint kir. asztalnok és kis-komáromi várkapitány*.
Lehoczky Stemm. II. 51.
E családhoz számítatik az iró Bessenyey György * is, ki 1740-ben született Berzelen Szatmár megyében, idővel magyar testőr lőn, majd Bécsben a császári könyvtár őre, és a magyar irodalomnak a mult század végén egyik első harczosa. Több munkát irt, és adott ki. Meghalt 1811-ben Berettyó-Kovácsiban Bihar vármegyében*. Testvérei voltak Mihály, Boldizsár és Juliánna.
Horányi nov. mem. 455. lapján. Ellenben Vay László Német hivség 607. lapon a bessenyei Bessenyey családból származott irja, mi valószinübb, mivel a galanthaiak Dunán tul és Pozsony vármegyében székeltek, amazok pedig Tiszán tul.
Lásd életrajzát Horányin kivül Magyar irók életrajz gyüjtem. 54. l.
A galanthai Bessenyey családtól több család származott le leány ágon, és birtokossá vált Galanthán, és ezek némellyike a galanthai előnevet is fölvevé: mint Eszterházy, Fekete, Balogh stb.
Czimere a családnak – mint metszvényünk is mutatja – nagyon egyez az Eszterházy családéval. A vért alján koronán áll a grif, első jobb lábán kardot villogtat, hasonló emelkedik ki a vért fölötti sisak koronájából*.
Trophaeum Estoras. czimeres tábláján.
Már a régibb időkben is találunk történeteinkben a Bessenyey nevezetre, és miután a vérségi kapcsolatot ezek közt ugy sem ismerjük, álljanak tudomásul azok is e helyen:
Bessenyey János veszprém megyei főispán volt 1382-ben, és hive özvegy Erzsébet királynénak, ki őt a dalmacziai zavarok lecsendesitésére küldte Zádorba.
Mihály Mátyás király korában 1459-ben alnádor volt.
István 1526-ban II. Lajos király apródja küldöttje volt Bács, Bodrog, és Valko vármegyéhez, a bácsi káptalanhoz és bosznyákországi püspökhez a banderiumok kiállitása végett*.
Engel: Monumenta 214.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi