Harsány család. (Sárospataki és kis-harsányi).

Full text search

Erdély és Magyarországban kiterjedve; ez utóbbi Magyarországból szakadt, s lehet hogy az előbb emlitettekkel is vérséges viszonyban áll, de arról bővebb adatok nélkül bizonyost nem állithatunk.
A család ismert törzse kis-harsányi Literati Mihály a kis-harsányi (Baranya megyében?) határon egy hársfa mellett nehányad magával egy portyázó török csapatra bukkanván, az azt vezénylő agát levágta, s fejét a magyar táborba vitte, a miért Mátyás királytól 1467-ben „Michael Literati de Sárospatak et Kis-Harsány“ királyi adományt nyert Kis-Harsányra, és – mint iratik – innen van a család czimerében a vért kék udvarában egy magyar mentés bajnok, jobb kezében kivont kardot, bal kezében levágott törökfejet tartva; ugyanez alak nől ki a vért fölötti sisak koronájából is, mint a metszvény ábrázolja.
A család leszármazása I. Mihálytól kezdve következőleg * jó le:
Hodor K. ur szives közleménye.
Mihály Literatus de S.-Patak et Kis-Harsány. 1467.; I. Tamás; Benedek; I. István; II. Tamás; Jakab † ; II. István; András; II. Mihály †; Miklós †; II. János; Ferencz †; I. János (Szentmártoni Bora 1716.); Zsigmond; III. István; III. Mihály †; György; II. János (Kabos Mária); József (Hatfaludy l.); III. János †; Zsigmond; Mária (Bakó Márton); III. János 1760. (Vásárhelyi Sára); Sára (Lészai Sándor); IV. János † 1819. (Dobokai Francziska); Borbála (Szacsvai Zsigmond)
A családfán látható I. János ezredes 1716-ban Erdélybe házasodván, feleségül vette Szentmártoni Borbálát, kivel kapja az Alsó-Fejér megyei Sárdi és az e körül fekvő jószágok egy részét, – és következőleg ugyancsak Sárdon a Semsei, Szőcs, Adorján, Borza és Bohos jogokat, – mely családok kihaláshoz közeledtek, – örök áron megvásárolván, azokra III. Károly királytól 1718-ki jul. 24-én királyi beleegyezést nyert. Igy származott be Erdélybe a Harsányi család ezen I. János által, kinek utódai házasság útján a Récsei, Tisza, Kabos, Veér, Buda, Szeredai és más családokkal is összeköttetésbe jövén, Erdély több megyéjében és Magyarországon is Tisza-Füreden birtokos leve.
A táblázaton állók közül emlitendők még Jakab, ki I. Apaffy Mihálynak gyermekkori oktatója volt, a török nyelvet beszélte, és 1651-ben a brandeburgi fejedelemhez menvén, ott mint tanácsos * még 1676-ban életben volt.
Bethlen Miklós Önéletirása. Kiadta Szalay L. I. köt. 423. 1.
Hogy a följebbi családfa nem teljes, mutatja az, hogy azon többek a következők sem találhatók:
Az erdélyi ágból: Harsányi Cal. József előbb főjegyző, 1771-ben kir. pénztárnok Küküllő vármegyében stb.; Sámuel ennek testvér-öcscse előbb kir. testőr, 1785-ben gubernialis hivatalnok. 1809-ik év körül az erdélyi kir. tábla val. ülnöke. Francziából magyarra forditá és kiadá „D’Arnaud meséit.“ Nejével Véer Annával gyermeket semmi nem nemzett.
1771-ben leljük harsányi és m.-bényei Harsányi Lászlót Küküllő vármegye ülnökeül.
1796-ban kis-harsányi Harsányi Ferencz Alsó-Fejér vármegyében adó-rovó biztos.
Mózses ugyanott irnok.
1796-ban H. József Doboka vármegye levéltárnoka, majd szolgabirája 1796–1809-ig. Lakott Hid-Almáson. 1810–1813-ban Arendae regiae Perceptor volt. Ez vagy másik József az, kinek neje Diószeghy leány, kitől leányai: Zsuzsa † 1819. és Mária.
Nincs a családfán Harsányi Benedek sem, valószinüleg II. Jánosnak testvére, – 1790-ben már csak özvegye Biró Kata él.
A családfán álló IV. János az erdélyi tartományi főszámoltató hivatalnál ingrossista volt; meghalt 1819-ben mint rationum consultor. Benne az erdélyi ágazat fi-ágon kihalt, egyetlen leánya Erdélyben a Harsányi család utolsó sarjadéka Borbála Szacsvai Zsigmondné.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi