Szent-Iványi család. (Iklód-szent-iványi)

Full text search

Szent-Iványi család. (Iklód-szent-iványi)
Doboka vármegyében jelenleg puszta Iklód-Szent-Ivány, * hajdán B. Szolnok megye nyugoti szélén feküdt. Erről irja ezen Szent-Iványi család előnevét. Őseit a XIV. században mutatja fel, midőn 1380-ban Zenth-Iváni Miklós és fiai Gergely és János és ennek leánya Erzsébet és mindkettőnek fiai, (kik az oklevélben meg nincsenek nevezve) a hűtlenségi vád alól, mellyel vádoltatva László akkori erdélyi vajda és szólnoki főispán által, Szent-Iványi birtokuktól megfosztattak, – fölmentvén, azokba Erzsébet és Mária királynénak és az ország tanácsának 1380. évi Pál fordulása utáni hatodik napon Visegrádon kelt és a kolosmonostori konventhez intézett iktató parancsa folytán vissza helyeztettek. *
Hodor, Doboka várm.
Kolosmonostori konvent Török Antal közlése szerint.
1492-ben Zent-Iváni György özvegyét Potentianát és fiait Imrét és Jánost a kolosmostori convent által evocáltatni rendeli Telegdy István alvajda zamosfalvi Mikola Ferencz, Kémeri György és István, Valkai Tamás, és Thamásfalvi Imre részére Szent Iványi bizonyos zálogos részek kiadása végett. *
Ugyan ott.
1497-ben Zenth-Iváni Anasztázia Pad Benedekné iklód-szent Iványi egy nemes udvartelkét és két puszta telkét 46 ftért, továbbá Szent-Iváni Imre és János, Györgynek fiai zenth-iványi eddig lakott nemes udvartelkeiket, három puszta jobbágytelekkel, úgy a Viz-Szamoson lévő malomrész birtokot eladták Zamosfalvi Mikola Ferencznek. *
Kolosmonostori konvent Török Antal közlése szerint.
1643-ban már Nagy-Iklódon lakott Szent-Iványi Miklós és Borbála técsi Nagy Györgyné a már pusztává (praedium) lett Iklód-Szent-Ivánt kijártatván, abban részeiket Tholdalaghi Ferencztől és Gábortól kiváltják és erről hiteles okmányt készítetnek.
1717-ben Márton Ferencznek testvére osztozik az Iklód-Szent-iványi pusztán eredeti osztálylevél szerint. Ferencz az akkori háborús időkben elesvén, fia György panaszt emelt atyja testvére Márton ellen, hogy ez apai részét kiadni nem akará, 1738-ban. *
Az eredeti a családnál.
A családfa az 1492. előtt élt Györgytől kezdve * következő:
E leszármazás a kolosmonostori conventben be helyezett genealogiáról van véve a család közlése szerint Török Antal által. A chronologia szerint a családfa némileg hiányosnak látszik.
György (Potentiana özv. 1492.); Imre 1487.; János 1497.; Anasztázia (Pad Benedek); I. Ferencz; Kálmán.; Gáspár.; András.; Boldizsár.; II. Ferencz 1646.; Miklós.; Gergely.; Klára 1646.; Anna 1646.; Borbála 1643. (técsi Nagy György); III. Ferencz.; Márton; Anna.; György.; András.; Mihály; András.; «»VI. Ferencz ügyvéd (Gaszner Anna); Kálmán kormányszéki irnok; Ilona.; Blanka.
Szent-Iványi Miklós és Borbála técsi Nagy Györgyné testvérek az iklód Szent-Iványi részben osztoztak, mutatja a fönnebb idézett 1643. évi kijártató oklevél.
Hogy Boldizsárnak gyermekei II. Ferencz, Borbála a técsi Nagy Györgyné, Miklós, Gergely, Klára és Anna testvérek voltak, 1646-ban Sárosi János itélőmester hivatalos esketése igazolja.
II. Ferencznek kitett három gyermekét szintén 1643-ban kelt okmány, 1702-ben törvényesen átirva, mutatja.
Az utóbbi leszármazás az 1717. évi osztálylevél, 1738. évi kérvény és 1791. évi tanuvallatás által igazoltatik, és 1845-ben az erdélyi kir. tábla az iklód-szent Iványi családot itéletileg adományos nemes családnak elismerte.
Nem találjuk a családfán iklód-szent-iványi Szent-Iványi Sámuelt, ki 1794-ben Belső-Szolnok megye protokollistája volt.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi