Emil Isac: Take Jonescu

Full text search

Emil Isac: Take Jonescu
Ez az ember a jövő embere. Nekem mindig kedves volt a mosolya, bíztam az okosságában, csodáltam finom lelkét. Hatvan esztendős öreg úr – aki fiatalos Lavalliére-nyakkendőt visel, ha nem látják: Beethovent lopja hegedűjének húrjaira s a legkedvesebb állatja egy kölyök oroszlán… Könyvtárszobájában mindig nagy a füst, a Maitre – ahogy őt nevezik, sokat dohányzik olvasás közben s finom telefonján gyakran átrezzen a román király szava. Take Jonescu a jövő embere… Élete Sagan herceg kópiája, okossága: teuton, indulatai: latinságok. Viveur és rajongó, mint egy gáláns francia márki – gazdag ügyvéd volt, parasztok válási ügyeit intézete, a Greenwichi csillagdában Halley üstökösét várta fagyos éjjeleken – a bukaresti Dacia teremben demagóg volt, mert Sinajában királyok és diplomaták között a románok Carlyle-jává vált – Take Jonescu a modern Románia legnagyobb diplomatája, a jövő embere, aki a múlt konzekvenciáit izgalommal sietteti.
Ha egy embernek vállain nyugszik egy egész nemzet sorsa – ha egy embernek okossága egy nemzet politikájának kormánykereke, akkor ennek az embernek a pszichikai lényét idealizálni kell. Ce vrea Take – mit akar Take, ez Romániában és a románok között épp oly szimbólum, mint a germánoknál az Est ist erreicht, a franciáknál Tout pour la France, az angoloknál a Time is money. Amit Take akar – az már a román történelem egy lapja. Ő indított vér nélküli háborút Bulgária ellen, ő rendezte a román-albán kérdést, s az emlékezetes augusztusi román koronatanácsban ő volt az, aki szembeszállva Sasonow és Iswolski barátjaival, Carp Pétert, a demokrata oláh Bismarckot támogatta… Az oláh Bismarck: Carp Péter, a libanesti remete vállain szintén egy egész nemzet sorsa nyugszik. A porosz tábornok külsejét viselő Carp Péter se tagadja meg a jövőt: ő a románokat a szlávok ellen ingerli, irtózik a gloire-tól és megveti a Romanowokat, s a Greenwichi Csillagda bronzmíves tornyából szívesen nézte a Hadak útját.
*
Sokszor elnéztem Take Jonescu fejét, késő bukaresti éjszakákon, a Capsában. A Capsa a bukaresti Hotel Pimodan. Ide jár a dölyt és a schöngeist – a bojár itt veri le asztrakán sapkájáról a havat. Sokszor elnéztem – a Take Jonescu fejét –, amelyet egy kényes Abbé Gallianitól örökölt – szemei csodálatosan gazdagok színekben, mélységben. Hangja dallamos, mint a bernevali harangé, amelyet Oscar Wilde úgy szeretett – gesztusai nyíltak, mint a sasszárnyak. Sohasem féltem, hogy a szavai szőnyegek, amelyek rejtélyt akarnak – nem miniszteres aforizmákban beszél, ha azt mondja: hiszem, már úgy gondolom, hogy tudja is ennek az okát – Carol Rex is azért szereti Take Jonescut, mert mindig megmondja – a hitét – s talán azért vált Romániának politikai szimbólumává a Ce vrea Take
*
Nagyon szereti a parasztokat és bár tagadja Luzzati előtt, még a zsidókra se haragszik. Minden szabadságot szeret, mert a szabadságot nemzeti kincsnek tekinti – ír és olvas szenvedélyesen, s közben miként nagy Vilmos, szóba áll a külvárosi grájzlerekkel –, szalonjában nemcsak houbigant-os bojár asszonyokat, de téglavörös arcú, perkálkendős munkásnőket is szívesen lát. Nem szereti a különvonatot, a díszszázadot, a lobogókat, az ünnepélyes frakkot – amidőn Londonba ment, egy-egy csapzott hajú, sápadt újságíró kísérte a vasúthoz –, hányszor láttam út, a vasúti trafikban olcsó szivart vásárolni, ropogtatva a tíz boni-s Regáliát, s sohasem jutott eszébe, hogy az, amit csinál, a román történelem egy napja, amelyet Európa aranykönyvébe is beilleszt a sors keze.
*
Take Jonescu kétségkívül ma Romániának jó Ahrimánja… Az oroszok őt így nevezik, mert félnek tőle – s mert Take Jonescu nem szereti Potemkint. Az ő lelkében a Pohod na Sybir csendül meg, s nem a tulai pénzverdében vert rubel –, Take Jonescu nem állhatja a szláv szenteket román templomokban, s az ikonok helyébe Rubens-t kíván. Ezt a jó Ahrimánt hiába próbálta megkörnyékezni a szent szidónus, hiába kínált neki díszhelyet az orosz Akadémia – hiába közölte vezető helyen balkáni expozéit a Novoje Vremja –, Take Jonescu Weimarban tanult, s tudja jól a különbséget a Faust és az orosz kancsuka között. Amíg ez az ember intézi a sorsot és a jövőt Romániában, ne féljen senki a szláv monstrumtól. Take Jonescu a jövő embere, s ő nem tagadja meg a múltját, ő mindég szeretni fogja a parasztokat, akiknek földjein még nem szánt végig a rabszolgaság ekéje – Ce vrea Take, amit Take akar, az történik Romániában…
*
Ha nem lenne hatvanesztendős, s ha nem lenne éjjelenként siralmasan felköhögő, áldanám a sorsot, hogy ezt az embert tudom primus interpares-ként… Egy vérbeli művésznek nem is lehet nagyobb megnyugvása, mint az, hogy nemzete gerincét egy emberben látja, aki erős és okos…
De ha nem bízom testiségében – gyöngülő izmaiban s halványuló mosolyában, ha reszketnem kell arra a gondolatra, hogy egy elmeszesedett ér elpattanása képes Románia legnagyobb emberét csöndes halottá tenni, mégis bíznom kell és hittel hinnem, hogy Take Jonescu intellektuális nedvei felszívódtak a román organizmusba s ezt munkára éltetik…
Ennek a nagy embernek múltja már a román jövő maga, s ezt soha sem fogja megtagadni a balkáni latin.
*
Isac kollégánk ez érdekes sorait még Carol király halála előtt vettem. Most kétszeresen érdekesek, hogy a nagy tekintély viselőjének kidőltével az tovább s lejjebb oszlik az ország néhány vezérlő férfija közé.
I-s

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi