Árkádia

Full text search

Árkádia
(Írják: a Nyugat munkatársai.)
„Csokonai síriratára nézve Kazinczynak az volt a véleménye, hogy a sírkőre név és dátum után csak ez az egy mondás vésessék:
Árkádiában éltem én is.
ami annyit jelent: „Művész valék, s boldogul éltem a művészi szép élet szférájában.” A debreceni írók azonban felháborodtak ezen a sírfeliraton. Ők t.i. azt olvasták Calepinusból, hogy Árkádia földje igen derék marhalegelő, kivált – szamaraknak.”
(A magyar irodalom történetéből.)
Napkelet. Egy irodalmi folyóiratunk legújabb számának vezércikkében olvassuk „Be kell végre látni, hogy nem elég irredenta szólamokban kibúsulni a nemzeti fájdalmat rá kell eszmélni, hogy mialatt politikai integritásról álmodozunk, elvész kulturális integritásunk.”
Mi vall ebben a helyes és józan intésben Árkádiára? Az, hogy a revü, melyben megjelent, éppen az a revü, mely
1. Irredenta jelszavakkal alakult, és
2. Az új magyar szellem legnagyobb értékeiről egyáltalán nem, vagy csak ellenséges hangon vesz tudomást.
Micsoda kulturális integritás az, amelyből Adyt lenyesik?
Az irodalom története. Kíváncsi vagyok Pintér tanár úr véleményére Csokonairól. Azt olvasom, hogy „Cs. Nemcsak a bornak s szerelemnek volt a dalosa, hanem a filozófiai irányú elégia- és ódaköltést is nagy tehetséggel művelte”.
Akarom tudni, mit mond Berzsenyiről? Ezt: „Tagadhatatlan, hogy ódáinak javarésze Horatiusra emlékeztet… Jelentékeny részüket csak a nyelv és szellem teszi magyarrá.” Ez a tagadhatatlan, ez a csak… S mi még valamikor elégedetlenek voltunk Beöthy Zsolt frázisaival… Mit mondhatnak a mai fiatalok?
Az irodalom elmélete. Ez is mulatságos tudomány Árkádiában. Felnyitok egy könyvet, melynek címe: Bevezetés az irodalomtudományba. Az irodalmi hatásokról van szó:
„Mindenek előtt a hatás létrejöttét csak úgy foghatjuk fel, hogy a hatás forrásában és elfogadójában bizonyos hasonlóságot teszünk fel, kell, hogy alkatrészeik közt bizonyos közösség, találkozás, egyezés legyen:
A (a+b+c+d) ---) B (a+b+e+f)
Ez azt jelenti, hogy A azért hat B-re, mivel alkotó tényezőik közt a és d azonosak…” Ez nem vicc. A könyvet Tolnai Vilmos írta.
Talajtalanság. Talán igaza is van Sik Sándornak a Kiss József talajtalanságáról: sokan vannak ma talajvesztettek. De mi még mindig jobban szeretjük a szélbenhányt virág talajtalanságát, – noha a szélbehányt virág megsápad, – mint a festett karó mindig és mindenütt könnyű talajba illeszkedését. A Kiss József küzdelme a talajért mély nosztalgia és fájó küzdelem – a Sik Sándor tetszelgése új és könnyen szerzett talajában maga a legnagyobb talajtalanság bizonyítványa. Mi (akik tehetséges embernek tartjuk Sik Sándort) csak azt kívánhatjuk: bár új gyökérverésének erőfeszítése épp oly fájdalmas és őszinte lenne, mint a Kiss József talajtalanságának nosztalgiája!

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi