DR. HOMOKI JÁNOS

Full text search

DR. HOMOKI JÁNOS
DR. HOMOKI JÁNOS (FKGP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Azt hiszem, mindenki egyetért abban, hogy Magyarországon a pénzvilág 1990 óta torz módon fejlődött. Nem teljesültek a bankszférában sem a rendszerváltáshoz fűzött remények.
Köztudomású, hogy az elmúlt években igen sok, részben állami tulajdonnal is gazdálkodó bank tönkrement, illetve botrányos körülmények között csődöt jelentett. Ezen bankvezetők hozzá nem értő, felelőtlen magatartása következtében a magyar nép szorgos munkájával évtizedeken keresztül megteremtett vagyona veszett el, amely nagy felháborodást váltott ki és jelenleg is kivált a lakosság körében. Így ment tönkre az Ingatlanbank, mely milliárdokat helyezett ki ingatlanokra, de ez a pénz magánvagyonná transzformálódott. Az Ybl Bank 6 milliárd forinttal károsította meg betéteseit. Ezután a tulajdonosok és érdekköreik jutottak közben az állam által megtámogatott betétállományhoz. Az Iparbank Rt.-nél 4 milliárdot mostak ki a bankból. Ez a csőd ugyancsak kezelve lett az állam által, ugyanis 4 milliárdot helyezett a bankba, ebből 300 milliót tőkeemelésként. Ez az összeg is a részvényeseket gazdagította, mivel tizennégyszeres osztalékra és szavazati arányra jogosította fel őket.
A bankcsődök előidézőinek felelősségre vonásáról szinte semmit nem hallottunk. Az elmúlt években a kormány a parlament által támogatva mintegy 315 milliárd forinttal támogatta meg, töltötte fel a bankokat az úgynevezett bankkonszolidáció keretében.
Ugyanakkor a magyar kis- és középvállalkozói szektor nem jut hitelekhez. A nyugati bankok 5-12 százalékos kamatra adnak hiteleket Magyarországnak. A magyar bankok viszont a vállalkozások fellendítése címszó alatt 25-45 százalékos hiteleket nyújtanak. Kérem, aki ezt fölveszi, azonnal csődöt jelenthet!
A hitelezés gyakorlata bürokratikus, áttekinthetetlen és lassú. A lakosság körében bankellenes hangulat uralkodik. Miután a pénzintézetekben áll a pénz, a feketepiacon kettő-tíz napra 20-30 százalékos kamatra adnak kölcsönt az uzsorások!
(16.10)
A bankcsődöket nagyrészt a gondatlanul vagy szándékosan történt helytelen pénzkihelyezések okozták. Egyes bankok szűk csoportok, baráti társaságok részére, kellő biztosítékok nélkül, hatalmas - több tíz- vagy százmilliós - összegeket fizettek ki. Ezen összegeket soha nem fizették vissza, sok esetben a felvevő és a pénz másnap már külföldön volt - a soha vissza nem térés szándékával.
A napokban az Agrobankkal kapcsolatban kirobbant botrány vetette föl bennünk a kérdést:
1. A jelenlegi pénzügyi kormányzatnak szándékában áll-e folytatni a központi segélyprogramot, az úgynevezett bankkonszolidációt?
2. Amennyiben igen, milyen formában és eszközökkel kívánja elvégezni a "mérlegcsinosítást"?
3. A kormány hivatalba lépése óta végzett-e felelősségrevonást - vagy esetleg visszamenőlegesen kíván-e ilyet tenni - a felelőtlen, bűnös bankvezetőkkel szemben?
4. Mikor kezdi meg a kormány a bankok privatizációját?
5. A privatizálni kívánt bankokat - amennyiben mérleghiányosak - fel kívánja-e tölteni az állam az esetleges sikeres privatizáció érdekében? Köszönöm. (Taps a jobb oldalon.)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi