Az ipar.

Full text search

Az ipar.
Az ipar Alsó-Ausztriában igen ki van fejlődve, de annak egyes részeiben nem egyenletesen van megoszolva. A régi negyedek vagy kerületek, melyeket a Bécsi-erdő meg a Manhart elválasztó gerinczei után ugyanígy nevezünk, természeti jellegük sajátosságai szerint, valamint gazdasági, úgy ipari tekintetben is külön természetűek. A Bécsi-erdő alatti negyedben főjelentőségű a nagyipar; a bőséges vízi erő, könnyű közlekedés és Bécs közelsége alsó-Ausztriának ezt a részét a malom- és papíriparnak, a fonó- és szövőiparnak, a fémárú-gyártásnak és sok más iparágnak főhelyévé teszik. A fémipar a Bécsi-erdő fölötti, vasban gazdag negyedben is virágzik, míg a Manhartsberg alatti és fölötti negyedekben kevés a nagyipar, mivel a Manhartsberg alatti mély, sebes vízfolyásokban szegény síkföld túlnyomólag földmívelést űz s iparágai közt csak a malomipar meg a répaczukor-gyártás nevezetes; a Manhartsberg fölötti felföld azonban, az úgy nevezett Erdőnegyed (Waldviertel), a házi iparnak a voltaképi területe. Készítenek itt durva faneműt, mint puttonyt, kosarat, faczipőt, lapátot, zsindelyt és egyéb „erdei iparárút”, továbbá a schwarzwaldiakhoz hasonló órát, de különösen szövet készűl itt sokféle, bécsi kereskedőházak megrendelésére. Számokban beszélve, az 1880-ban Alsó-Ausztria síkföldjén megszámlált 643 iparűző nagy üzletből és 45.000 munkásból 406 ily iparvállalat és 33.000 munkás a Bécsi-erdő alatti negyedre esett, míg a többi három kerület együttvéve csak 237 gyárat s alig 13.000 munkást tudott fölmutatni. A bécsi-erdő alatti negyedben tehát, Bécset és külvárosait ide nem számítva, közel kétszer annyi volt a gyár s csaknem háromszor annyi a munkás, mint Alsó-Ausztria többi részeiben.

Paraszt férfi és nő az Ybbs völgyéből.
Greil Alajostól; chromozinkographiáját Angerer C. és Göschl műintézete készítette.
Hogy az ipar a vidéken meggyökerezhessék, az csaknem mindenkor a rendelkezésre álló vízi erőtől függ. Azelőtt, a nagyipar keletkező korában, mikor még a gőzt egyátalán nem, vagy legalább nem elég czélszerűen tudták hajtó erőnek fölhasználni, majdnem kizárólag csak a víz erejére voltak utalva az emberek. Az ipar a folyók és patakok mentén haladt fölfelé s még a legbarátságtalanabb járhatatlan vidékekre is betette a lábát, ha ott élő vizet talált. Ma már szabad útat tört a gőz, az ipar azonban még most is szívesebben marad a természetes víz-erek mellett, mivel ezek szolgáltatják a legolcsóbb mozgató erőt. Látjuk ezt Alsó-Ausztriában is. A hegyekről lerohanó csermelyek közűl a legkisebbik sem marad fölhasználatlanúl; azok, melyek az Ötscher-vízválasztótól gyors iramlással folynak éjszak felé, a völgyben nagy számú hámorokat hajtanak, míg odább, a belső vidéken, a hol már több víz-ér egyesűlt, hajtó erejöket más gyári foglalkozás fordítja hasznára. Azok a patakok és folyók ellenben, melyek a Schneeberg csoportjából fakadva kelet felé veszik útjokat s a Bécsi-erdő és a Lajta közti síkföldön vonúlnak keresztül, csakhamar a nagyipar szolgálatába állanak s e vidék száz meg száz gyárának adják a hajtó erőt. Hogy példát idézzünk, az ötvenes évek vége felé 67 zúzó-, nyújtó-, üst-, kasza- és sarló-hámor, aczélhámor és hengererőmű állt a Ybbsen és mellékvizein; úgy szintén az Erlaf és mellékfolyói mellett is 44 hámor és több aczél- és vasgyár állott. A Schneeberg vidékéhez tartozó folyók közűl a Schwechat meg a Pittenbach mellékvizeikkel, úgy szintén a Fischa több mint 100 gyárnak szolgáltattak hajtó erőt. A nagyipar nőttével azonban a gőz alkalmazásának is aránytalanúl nőnie s a vízi erővel szemben túlsulyra kell jutnia.
Így már 1880-ban Alsó-Ausztria sík földén kerek számban 20.000 lóerejű gőz állt a nagyipar szolgálatában, csak valamivel több, mint 13.000 lóerejű hajtóvízzel szemben. Amabból több mint 14.000, emebből közel 11.000 a Bécsi-erdő alatti negyedre esett.
A Bécsi-erdő alatti gyárak szorosan csatlakoznak Bécs és külvárosai iparos kerületeihez, melyeknek természetes folytatásai. Ha a várost pl. a déli vaspályán hagyjuk el, szemünk először a kéményeknek egész erdején tekint végig, melyek füstfelhővel töltik el a levegőt; odább már ritkúlnak soraik, de elkisérnek útunkon a síkságon végig még a hegységbe is, s itt hol csoportokba szorúlva, hol szórványosan s egyenkint tűnnek föl a szemhatáron. Ugyanezt a képet látjuk az Aspang-vaspálya vagy azon mellékvasútak mentén, melyek a Bécsi-erdő és a Lajta közötti vidéket átszeldelik; mindenfelé magas kémények, s ugyanazon feltűnő jelei az ipari tevékenységnek.
Nem könnyű dolog e gyárakról olyan valamit mondani, a mi mindenikre rá illenék. A síkságokon szélesen elterűlő gyártelepek külseje egészen más, mint a szűk völgyzugokban regényesen épülteké, s azok, melyek az őket hajtó víz mellékén feküsznek, egészen más látványt nyújtanak, mint a gőzerőtől hajtottak. Aztán a gyár külső képe lényegesen függ attól is, mit gyártanak benne; mert szembeötlőleg különbözik az oly gyárépűlet, melyben gyapotfonál, az olyantól, melyben tégla, ászoksör vagy kénsav, gummilabda vagy gőzgép készűl. Az alsó-ausztriai iparnak azonban mindezen és még sok más készítményei a nagy piaczra, sőt részben a világforgalomnak vannak szánva. Ha ezek értékét tudakoljuk, olyan számot kapunk feleletűl, mely kisebb ugyan, mint az iparűző Bécs és szorgalmas előhelységeinek ipari készítményeié, de így is elég magas, sőt a vállalatok számához képest tekintélyesnek mondható. Az alsó-ausztriai gyárakban készűlt czikkek értéke kerek számban 122 millió forintot tett úgy, hogy egy-egy vállalatra átlag 190.000 forint esett, míg Bécsben és környékén az átlagos szám csak kevéssel nagyobb 101.000 forintnál. Ha csak a Bécsi-erdő alatti negyedet egymagában veszszük, az arányszám – 406 vállalat 90.7 millió forinttal – még sokkal magasabb, azaz kerek 224.000 forint, vagyis a Bécsi-erdő alatti gyárak egyre-másra több, mint kétannyi értéket termeltek, mint Bécs és környékének azon fajtájú iparűzletei. A vidéki gyárak nagyobb terjedelmét munkásaik nagyobb száma is mutatja. Míg Bécsben és vidékén egy-egy gyárra 40, addig a vidéken egy-egy gyárra 41, a Bécsi-erdő alatti gyárakra meg épen 80, tehát épen kétszer annyi munkás esett, mint a fővárosban. De az alsó-ausztriai gyárak túlsulya Bécs és környéke gyáraival szemben akkor a legszembeszökőbb, ha az itt és ott alkalmazott gépeket, különösen a műszaki lóerőt hasonlítjuk össze. Bécsben és környékén ugyanis, a hol pedig igen sok iparág minden műszaki hajtó erő nélkűl dolgozik, átlag véve csak 4 lóerő esik egy-egy vállalatra, holott a vidéken 52, a Bécsi-erdő alatt meg épen 62. Így bizonyúl igaznak az a tapasztalat, hogy épen a legtömegesebb iparűzletek keresik föl a vidéket, mint a hol kényelmesebben berendezkedhetnek és terjeszkedhetnek, mint a főváros drága talaján.

Részlet a kis-schwechati sörgyárból.
Greil Alajostól
Ha az iparágakat csoportonként vizsgáljuk, első sorban az élelmi és élvezeti czikkek ipara ötlik szemünkbe hatalmas termelésével (közel 53 millió forinttal). Egyéb iparágak mellett ide sorozandó a malom- és sörfőző ipar is, melyek közűl az előbbeni Alsó-Ausztriára különösen nagy jelentőségű. Nem kevesebb, mint 232 nagyobb őrlőmalom 800 gőz- és több mint 4.600 vízi lóerővel s 1.220 munkással egyedűl a vidéken több mint 23 millió forint értéket termelt, mely a bécsi malmokéval 26 1/2 millióra emelkedik. A vidék malmainak nagyobb része a Bécsi-erdő alatti negyedre esik, különösen Schwechat, Baden és Ebreichsdorf kerületeire.
Az alsó-ausztriai malomipar egyébiránt nem csupán nagy kiterjedésével tűnik ki, de van egy más nagy jelentősége is, mely messze túl hat a tartomány határain; ennek köszönhetők ugyanis az őrlés javítása körűli legfontosabb vívmányok, melyeket „bécsi őrlés” név alatt mindenütt alkalmaztak. Illő Alsó-Ausztriának e büszkeségét külön megemlítnünk.
A kereszténység előtti időből származó régi vízimalmok, melyekben a liszt és korpa elkülönítése kézi szitákkal történt, meglehetősen változatlanúl maradtak, csakhogy a XVI. század óta a kézi sziták helyét posztó zacskók foglalták el. Ilyen volt a „régi német malom” berendezése, s a paraszt- vagy bérmalmoknál maig is ilyen. A gőz föltalálásával az átalakúlás új korszaka vette kezdetét. Az amerikaiak voltak az elsők, a kik a gőzt malmoknál is alkalmazták hajtóerőnek s a garatokat akként rendezték be, hogy ezentúl nem mindenkinek volt külön vízi kereke, hanem egy kerék és egy főtengely a köveknek egész sorát hajthatta. Ugyanakkor a nehézkes faszerkezet helyére a vas lépett s végűl az eddigi zacskószekrényt – pitlét – magában működő hengerszekrénynyel cserélték föl. Az ily csigahengerekkel és fölhúzókkal ellátott malmokat nevezték „amerikai műmalmoknak”.
Maga a lisztkészítés azonban még semmi haladást sem tett e javított szerkezetek által; most is, mint az előtt „parasztra” őröltek. Határozott javítást ez irányban csak e század elején tett Paur Ignácz alsó-ausztriai molnár, az ú. n. dara- vagy „műőrlés” föltalálója. Paur a malomköveket magasra helyezte, hogy sok darát nyerjen, aztán ezt a darát többször keresztűl járatván a köveken, egyre elaprózta, miközben egy elmésen készített tisztító gép mindig lefújta róluk a korpát, míg végre az egészen tiszta szép darát őrölte meg az azóta oly ismeretessé és keresetté vált „béllisztté”. Ez az őrlési rendszer, mely az alsó-ausztriai s később a magyar lisztnek is hosszú időn át oly kiváló helyet biztosított a világpiaczon, ma már általános alkalmazásban van; a parasztra őrlés csak a kisebb malmokban tartotta fönn magát, melyeknek száma rohamosan apad. Mennyi költészet fűződik e régi malmokhoz! A kerék zubog, a malom kelepel, a molnár szétvetett lábbal áll az udvar közepén s üdvözli a parasztokat, a kik lovakkal, szekerekkel csapatostúl vonúlnak befelé, hogy gabnájukat a garatra öntsék. Különösen száraz időjáráskor, úgy aratás után, 20–30 őrlővendég is táborozott szekerével a malom táján, várva, míg a sor rájok kerűl, a mikor aztán a felöntést és a liszt zsákba takarítását magoknak kellett végezniök. Mennyire más lett ez is az óta! A kereskedelmi malmok nagyszerű műszaki berendezéseikkel a bérmalmokkal jóformán már végkép elpusztították; a paraszt ma már veszi a lisztjét, a gabonáját pedig piaczra viszi.

A trumaui fonógyár hajtókerekei.
Charlemont Húgótól
Alsó-Ausztriának egy másik jellemző országos ipara, a sörfőzés is évről-évre nő kiterjedésben és jelentőségben. A vállalatok száma csökken ugyan, a helyett azonban egyes sörfőző-telepek, mint a kis-schwechati, st.-marxi, liesingi valódi óriásokká növekszenek. 1880-ban 31 nagyobb sörfőzést számláltak a vidéken, 500 lóerejű hajtógéppel s 2.000-nél több munkással. A mi árút ezekben a sörfőzőkben, a bécsiekét és a bécsvidékiekét is ide számítva, előállítottak, mintegy 20 1/2 millió frt értékű. Nem kevesebb ez, mint kerekszámban 2,350.000 hektoliter csapos-sör és ászok-sör, s e nagy tömegnek java része mindjárt magában a tartományban fogyott el is, nem kis mértékben járúlva hozzá, hogy a nép jó hangúlatát és humorát fönntartsa közmondásos színvonalán.
Az Alsó-Ausztria egyik főiparát képező szövőipar számos ágai között különösen kimagaslik a gyapotfonás. Mintegy 7.000 munkást foglalkoztat s 427.000 orsón kerekszámban 13 millió forint értékű fonalat készít. A st.-pölteni kerületben levő két vállalat kivételével, ez az egész ipar a Bécsi-erdő alatti negyed területére szorítkozik, hol az ebreichsdorfi, bécs-újhelyi, badeni és neunkircheni, a lajta-brucki és gloggnitzi, a pottensteini és schwechati járásokban vert gyökeret. Hét gyár a műszaki gyapotszövést a gyapotfonással többnyire összeköttetésben űzi s ezekben 1.600 munkás több mint 18 millió méter szövetet állít elő mintegy 3 1/2 millió forint értékben. A gyapjúfonást Alsó-Ausztriában a vöslaui gyaratoló gyár és möllersdorfi fiókja képviseli kiválóan, 4 1/2 milliónyi értékű árút készítvén. A vidéken levő gyapjúszövő telepek között az ebergassingi szőnyeggyárat nevezzük meg, mint legjelentékenyebbet, a hol bogozott szőnyegeket is készítenek keleti modorban. Egy 14 méter széles és 9 méter hosszú olyatén szőnyegen, a minőt a budapesti új dalműszínház számára szállítottak, 20 leány, egy sorban űlve, mintegy két hétig dolgozott. 4200 szál képezi a lánczot, minden tíz szál egy-egy más színűvel van a többitől elválasztva; a rajzot az ügyes újjú leányok fűzik bele, mire aztán a bogok vagy szemek megkötődését a vetélt beverő eszközli. A vetélésre következik az ütés, hogy a szövet egybeállóvá váljék. A lánczfonalak egy fésű forma, két végén ólomba foglalt vasbordán futnak keresztűl, mely nem úgy, mint a közönséges szövőszéken, hanem vízszintesen fekszik. E bordát valamennyi leány egyszerre emeli föl s aztán a „kész” vezényszóra egyszerre ejti le, mikor is igen nagyot üt; a lányok pedig rögtön folytatják a munkát, hogy megint új sort kössenek. Az egész szőnyeg mintegy három millió szemből áll, így tehát minden leányra 150 ezer szemvetés esik, vagyis minden munkanapra 12.500.
A fém- és fémárú-iparnak is nagy jelentősége van Alsó-Ausztriában, különösen pedig a Bécsi-erdő alatti negyedben. Körűlbelűl 70 nagyobb, különnemű vállalat, csaknem 9.000 lóerővel s több mint 6.000 munkással, kerekszámban 11 millió értékű árút készít. Ide tartoznak a nagy számú hámorok, aztán a lemez-gyárak, henger- és kavaró-művek, sodrony-, tengely-, csavar- és szegecs-gyárak; továbbá aczél- és aczélárú-gyárak (Ternitz, St.-Egiden stb.), sárga rézárú-gyárak (Öd és Simering), alpacca- és chinaezüst-árúgyárak (Berndorf és a Triesting melletti St.-Veit). Bessemer-fémet csak Ternitzben készítenek. Tekintsük csak meg egy ily Bessemer-töltés nagyszerű látványát. A Bessemer-féle eljárás tudvalevőleg abban áll, hogy a vasnak fölös széntartalmát a keresztűlhajtott levegő segítségével addig égetik, míg a nyers vas öntött vassá, vagy öntött aczéllá nem vált. A nyers vasat gázzal fűtött kemenczékben olvasztják meg, akkor a csapot kiütik s a híg fém azonnal hatalmas izzó tűzpatakban indúl meg belőle, mely csatornába fölfogatván, a fölfordított converter vagyis egy óriási vaskörte nyilásához vezettetik, melynek gyomrában az izzón folyós fém eltűnik. Mikor minden fém lefolyt, a hatalmasan sistergő convertert egyenes állásba helyezik s a vaskörte fenekén levő fúvókon keresztűl nagy erővel levegőt szorítanak a híg vastömegbe. A sistergés még nagyobb, a körtéből előtörő láng szélesebb, gyorsabb, heventébb lesz, a zizegés és sustorékolás erősödik s most a láng őrült sebességgel öltögeti nyelveit, izzó szikrafelhő tör elé a körte belsejéből, szinte attól kell tartani, hogy a gyártetőt is magával viszi. Minden egyes légáramlat egész izzó szikraesőt lök ki a körte gyomrából kétszer, háromszor; hatalmasan dolgozik a fölszabadított, de mégis féken tartott elem. Most a láng fényesebb és tisztább lesz, de egyúttal dühösebb és emésztőbb is s ekkor kormos férfiak vasdarabokat hánynak a lombik torkába, mintha le akarnák hűteni. Annál nagyobb szikraeső támad minden ily töltésre. Most úgy látszik, a körte nem bir többé megállani helyén, remeg és ingadozik talpain s egy adott jelre méltóságosan aláhajol, most már sötétebb lángot eresztve, hatalmas tűzkéve tör elő belőle s vörösbarna gőz tölti meg a helyiséget. Hirtelen belevetünk még nehány tükörvastöredéket a tüzes torokba, a hol az rögtön föl is olvad, mint a hó a napon. A körte még alább hajol s sziporkázva ömlik tartalma a serpenyőbe, melyből aztán az öntőformák nyerik tölteléküket.

Szőnyegszövés az ebergassingi gyárban.
Charlemont Húgótól

A Bessemer-féle hámor Ternitzben.
Charlemont Húgótól
A vegyészeti ipar csoportjában, mely a vidéken s Bécsben és környékén együttvéve közel 5.000 munkást foglalkoztat s 25 milliónyi értéket állít elő, figyelemre méltó a kénsavgyártás, aztán egyéb fém-savak, műtrágyák, chlor-mész, stb., továbbá a festék és fénymáz, gyújtószer és világító gáz készítése. Különösen élénk lendűlete van Bécsben, Liesingben, Stockerauban s még nehány más helyen a gyertya- és szappangyártásnak, melynek évi értéke meghaladja az 5 milliót s mely nagy kivitelnek képezi tárgyát.

Egy gőzkocsi fölszerelése a bécs-újhelyi gyárban.
Charlemont Húgótól
A következő iparcsoportoknak nehány ágát még ki kell emelnünk, mint olyanokat, melyeknek magasabb nemzetgazdasági értéke van, és pedig első sorban a gőzmozdonyok készítését. Három gyár (a bécs-újhelyi, gross-jedlersdorfi s Bécs X. kerületi) az utolsó években 200–300 gőzmozdonyt és közel 200 szerkocsit szolgáltattak. A legnagyobb gyártelep a bécsújhelyi, a mely 1885-ben űlte meg a kétezredik mozdony elkészítésének ünnepét, rendes üzem mellett 30–40 gőzmozdonyon dolgozik egyszerre; egynek-egynek elkészítése körűlbelűl négy hónapi időt kiván.
A téglagyártást nagy arányokban mindössze 40 vállalat űzi. A legtöbb és legtöbbet szolgáltató telepek Bécstől két-három mérföldnyire vannak, így Inzersdorfban a Wienerbeg alatt, Brunnban, Vösendorfban, Biedermannsdorfban, Neudorfban, Guntramsdorfban, Oberlaaban, stb. E telepek a szerint, a minő az építkezés, 200–300 millió darab téglát gyártanak.
A papír-ipar 39 vállalatnál 3.400 munkást foglalkoztat ez idő szerint s 7 1/2 millió forint értékű árút szolgáltat. Ennek is a Bécsi-erdő alatti, vízben gazdag negyed a voltaképi hazája. Itt különösen két iparág veendő figyelembe, a farostból nyert papíranyag s maga a tulajdonképi papír készítése. A vászonrost helyett a faanyagnak papírkészítésre való fölhasználása még igen új dolog, de egyre általánosabbá válik. Magában Alsó-Ausztriában 18 telep foglalkozik a fának papíranyaggá való köszörűlésével. Azok közt a gyárak között, melyek iró-, nyomtató- és itatós papír, továbbá táblapapír és sajtótábla készítésével foglalkoznak, a legnagyobbak Schlöglmühlben, Pittenben, Klein-Neusiedelben és Ebergassingban vannak. Ezek évenként 125–130.000 métermázsa rongyot, továbbá fát és szalmarostot, stb. dolgoznak föl. A rongyokat többnyire Magyarországból s a vele szomszédos kevésbbé művelt országokból szerzik, a hol még házilag készűlt erős, szívós vásznat viselnek az emberek, olyat, mely papírgyártásra a legalkalmasabb. Mennél nagyobb a műveltség, annál rosszabbak a rongyai. A bankónak való papírt vitorlavászonból és hajókötelekből készítik s a bankjegyek többnyire megtették már a világ körűli útat, mielőtt másod ízben útjokra elindúlnának.

A payerbachi facsiszoló gyár belseje.
Charlemont Húgótól

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi