Ház, bútorzat.

Full text search

Ház, bútorzat.
A hazai románság saját építési módját leginkább a havasban s olyan helyeken tartotta fönn, a hol nagyobb tömegekben külön lakik. A román ház ős, haladott és új jelleget mutat. Az ős alak a rendszerint fából vagy sövényből épűlt pásztor kunyhó, a sztina vagy kaliba. A haladottabb jelleg a tulajdonképeni román ház (casă), mely a kalibához ragasztott pitvarból, gyakran pedig az ezen pitvarhoz épített szobából áll. Az első szoba a család lakóhelye, a pitvar a konyha, a hátúlsó szoba pedig az éléstár, illetőleg a gazdasági szertár. A román ház éjszaki oldalán ablaktalan, a többi oldalakon pedig apró ablakocskákkal van ellátva. A havasi vidékeken a ház eleje mindig tornáczos. A ház anyaga rendszerint fa, vessző, vályog vagy föld. Az általában magas és meredek födél szalma vagy nád; ritkán zsindely és deszka. A ház földje rendesen sikárolt agyag s csak igen ritkán deszkapadlós.
Az első szobába bemenve, jobbra találjuk a kemenczét. A kemencze és a fal közötti padka, mely a kemencze alapzatának a folytatása, téli időkben a gyermekek kedves tartózkodó helye. A szoba fő helyén áll a többnyire festetlen fenyűfa asztal rendszerint fehér vászon terítővel, vagy gyapjúból házilag készített színes szőnyeggel letakarva; balra tőle a fal mellett a fenyűfa ágy van, melyben a lepedővel letakart vagy zsáktokba tömött szalmát 1–6 szőnyeggel terítik be. Ezekre rakják a párnákat két sorban egymásra, gyakran egészen a padlásig. Az asztal és az ágy között rendszerint egy-két láda van. A másik oldalon a fal mellett hoszszában egyszerű vagy ládás padok húzódnak végig, melyek fölött a falon fogasok vannak megrakva különféle czifrázatú kancsókkal. A fogasok polczain szép sorban állnak a virágos porczellán vagy cserép tányérok. A fogasok fölött rudak nyúlnak végig, megrakva különféle házi szőttesekkel. A falakon rendszerint egy-két szent kép s egy tűkör is van.

Hátszeg-vidéki románok.
Pataky Lászlótól
A pitvar közepén, a külső ajtóval szemközt van a sütőkemencze, melynek nyílása előtt egy gödör van. Ebben áll az asszony, mikor beveti vagy, kiszedi a kenyeret. A sütőkemencze teteje egyúttal nyári tüzelőhely; ide egy horog függ alá s arra akasztják a főző bográcsot. A pitvar falain köröskörűl fogasok vannak a konyhaedények számára. A rézüsttel ellátott katlan a pitvar egyik sarkát foglalja el. A kemencze fölött van a koromtól fénylő füstfogó kas vagy kémény, a hol a disznóaprólék füstölődik. Az ilyen kémény olykor kinyúlik a tetőből, de legtöbbnyire csak a padláson végződik, honnan a füst vagy csinált nyílásokon, vagy csak a tető hézagain át tódúl ki a szabadba. A zsindely- vagy, deszkafödelű háznak is ritkán van kéménye. A szalmafödél többnyire kétszer akkora magas, mint a ház fala. Pincze, konyha csak az újabb házakban van.
Az ősjellegű román házaknál az udvar rendszerint pusztán, kerítés nélkül áll. A havasi és lapályi udvar között különbséget kell tennünk. A havasi udvarban a melléképűletek össze vannak zsúfolva. A lapályi udvar rendesen három részből áll. Az elsőben, a tulajdonképeni udvarban vannak a melléképűletek: a gabonás pajta, istálló, csűr, szekérszín, baromfi-ól; végében van a szemétdomb és a szénatartó. A ház előtt áll a gémes kút. Ez az udvar kerítéssel van elválasztva a második részt alkotó veteményes kerttől, mely mögött a gyümölcsös következik. A gyümölcsösben többnyire méhes is van. Az udvarnak ez a beosztása azonban nem általános.
Különbséget kell tennünk a havasi és a lapályon fekvő román falu között. A havasi falu gyakran 2–3 mérföldnyi terűleten fekszik, mert messze szétszórt egyes házakból és házcsoportokból áll. Utczái az ilyen falunak nincsenek. A falu részeit nem útczák, hanem hegyrészek szerint, vagy a benne lakó családokról nevezik el. A lapályon fekvő falvak képe egészen más. A házak egy tömegben, illetőleg sorokban vannak, s ha nem is épen szabályos útczák, de legalább szélesebb útak húzódnak a falun végig. A telkek rendszerint be vannak kerítve. A házak apró ablakai az útra néznek. Az út és a házak között egy kis kerített hely, gyakran virágos kert terűl el.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi