Az időszaki sajtó kialakulása Közép- és Kelet-Európában

Full text search

Az időszaki sajtó kialakulása Közép- és Kelet-Európában
A közép- és kelet-európai országok sajtója általában nagy késéssel követte a nyugati sajtó fejlődését. Jellemző, hogy a 18. század elején Angliában már napilap indult, és létrejöttek az egész európai sajtó jellegét befolyásoló új folyóiratok; Kelet-Európában pedig még csak ekkor kezdődött meg a rendszeres hírlapirodalom. E mintegy évszázados késés ellenére, a sajtó fejlődési fokai, az egyes laptípusok és általában a nyugati lapok hatása szempontjából, természetesen sok rokon vonást találunk a kelet-közép-európai és a nyugati sajtó között is. A Habsburg-birodalomhoz tartozó országok lapjai között, érthető módon, szintén sok hasonlóságot fedezhetünk fel.
A Habsburg-birodalomban, miként a francia és az angol abszolút monarchiában, a szigorú cenzúraviszonyok miatt csak lassan tudott kibontakozni a hírlap- és folyóirat-irodalom. És amikor 1703-ban, a Ghelen-nyomda kiadásában megindultak az első lapok (Posttäglicher Mercurius, Wienerisches Diarium), ezek sokáig nemcsak követőkre nem találtak, hanem még közülük is hamarosan megszűnt az egyik. Ettől kezdve a Wienerisches Diarium töltötte be azt a szerepet, amelyet Franciaországban a Gazette: gyakorlatilag az abszolút monarchiákra jellemző hivatalos újság lett. Címét 1780-ban Wiener Zeitungra változtatta. A vidéki lapok, sőt a birodalom számos országának hírlapjai, például az első pesti lap, vagy az első cseh nyelvű újság jórészt a bécsi hírlap fiókkiadásainak számíthatók. Noha referáló stílusát megőrizte, mégis irányító szerepet töltött be az egyes országok sajtójára nézve. Bizonyos tárgykörű híreket, főleg a forradalmakkal, felkelésekkel összefüggőket, csak a bécsi hivatalos lap nyomán volt szabad közölni.
Az ausztriai folyóiratirodalom a morális hetilapok mintájára fejlődött ki a 18. század húszas éveinek végén. E lapok itt is kisebb ellenállásra találtak a cenzúránál, mint a hírlapok. Neves osztrák tudósok és írók: de Luca, Klemm, Sonnenfels egymás után jelentették meg folyóirataikat. Az úttörést Gottsched végezte, aki német nyelven kiadta a Spectatort, saját erkölcsi hetilapot indított és nagy szerepet játszott e folyóirattípus ausztriai elterjesztésében.
31II. József cenzúrarendelete nyomán a röplapok mellett az időszaki sajtó is jelentékenyen felduzzadt; Bécsben valóban érvényét vesztette az újságprivilégium rendszere, de a birodalom többi országában általában sértetlen maradt. Bár felmerült a kormányzat egyes tagjai részéről az aktív sajtópolitika lehetősége, maga az uralkodó és a hivatalos irányzat nem igyekezett az újságok vélemény-nyilvánítását saját céljai érdekében felhasználni. Az uralkodó eszménye még a referáló újság volt, mégpedig az olyan lap, amelyik lehetőleg csak rendeleteket és utasításokat tartalmaz. A bécsi lapok, különösen a folyóiratok, főként az egyházpolitikai küzdelmekben, így is nagy segítséget nyújtottak a jozefinista eszmék terjesztéséhez. II. József uralkodása végén megszorításokat alkalmazott a sajtóval szemben, amely – korábbi enyhítései ellenére – soha sem élvezett cenzúrától való mentességet.
A cseh felvilágosodás történetében is fontos szerepet játszottak a cseh és német nyelvű hírlapok, folyóiratok. Az első cseh nyelvű újság szerkesztője, Václav Matéj Kramerius, a cseh jozefinista népfelvilágosítás szervezője volt. Gottsched, Van Swieten és Sonnenfels példájára a prágai írók és tudósok is szervezkedni kezdtek, és 1770-ben kiadták az első prágai hetilapot, Die Unsichtbare címmel. Erkölcsi hetilap volt, amelynek szerkesztője, mint Sonnenfels tanítványa, a prágai szellemi élet híreit akarta közvetíteni a német irodalmi élet számára. Mint láttuk, az Acta Eruditorum mintájára 1771-ben a piarista Voigt is indított egy tudományos folyóiratot.
1779–1781 között a cseh felvilágosodás kiemelkedő személyisége, Dobrovský adott ki folyóiratokat, melyben kora irodalmi és tudományos munkásságáról kívánt tájékoztatást adni, mert ő is – akárcsak Rát Mátyás a magyarokkal kapcsolatban – azt tapasztalta, hogy a nyugati kiadványok nem vesznek tudomást a hazai munkákról.
A szlovák időszaki sajtó megindulása időben és helyileg is nagyjából egybeesik a magyar nyelvű hírlapirodalom megszületésével. Pozsonyban, 1783-ban indult Presspůrské Noviny címmel – bár még cseh nyelven – az első szlovák újság. Megindulását ugyanaz a pozsonyi evangélikus líceum készítette elő, amely korábban Bél Mátyást, majd később Rát Mátyást is elvezette az újságíráshoz. A lap szerkesztői ugyanis éppen úgy a pozsonyi iskolával álltak kapcsolatban, mint elődeik. Az újság megindítója és kiadója Tállyai Dániel volt. Nem sokkal később Besztercebányán megindult az első szlovák folyóirat is, a Staré Noviny Literniho Umeni. Munkatársai azok közül a szlovák jozefinista evangélikus lelkészek közül kerültek ki, akik a besztercebányai Societas Slavicának – a lap szerkesztője által alapított tudományos egyesületnek – voltak a tagjai. Az egyesület már bizonyos szlovák nemzeti öntudat kialakítására törekedett; a folyóirat a gottschedi morális folyóiratok stílusában íródott.
A szerbek hazájuktól távol, Velencében, 1768-ban indították meg az Orosz Akadémia folyóirata mintájára első időszaki lapjukat: a Slaveno-Serbskij Magazint. A kilencvenes években Bécsben jelentek meg szerb lapok; itt adták ki 1792-ben az első szerb néplapot, a Slaveno-Serbskija Vjedomostit. 1797-ben megindult az első szlovén újság is, a Ljubljanske Novice.
A kelet-európai országok közül legkorábban Lengyelországban jött létre a nemzeti 32nyelvű újságírás. A Merkuriusz Polski 1661-ben Krakkóban indult, majd átköltözött az új fővárosba, Varsóba. Folyamatossá csak a 18. században vált a lengyel újság- és folyóiratirodalom; kifejlesztésében nagy szerepet játszottak a piaristák. Morális hetilapok is szép számmal voltak, latin, német, francia és lengyel nyelven egyaránt. A varsói Monitort, amelyet a Spectator mintájára adtak ki, a lengyel felvilágosult írók legkiválóbbjai írták. A politikai sajtó elterjedését a cenzúra erősen korlátozta, teljesen szabad újságírásról csak 1794-ben, a Kościuszko-felkelés alatt beszélhetünk. Ekkor jelent meg az első lengyel napilap, a Gazete Rządowa is. Valószínűleg a Kościuszko által kiadott francia nyelvű lapok (Journal Historique des événements de Varsovie depuis le 17 avril 1794; Bulletin National Hebdomadaire) alapján tájékozódtak a hazai jakobinus körök a lengyel felkelés eseményeiről.
 
Az orosz időszaki sajtó kifejlődése szintén a 18. században indult meg. Az első orosz újság, a Vedomoszti Moszkovszkogo Goszudarsztva 1703-ban indult, Nagy Péter reformjai idejében. Utóda, a pétervári hivatalos lap 1728-tól orosz és német nyelven jelent meg. Ez utóbbi változata rendszeresen járt Bécsbe, és minden valószínűség szerint e lap közleményei alapján jelentek meg a bécsi és a hazai lapokban az oroszországi hírek.
Az orosz felvilágosodás is létrehozott folyóiratirodalmat. Kiemelkedő szerepet játszottak Novikov szatirikus folyóiratai, amelyekben élesen bírálta a társadalmi visszásságokat. A felvilágosult abszolút cárnő, II. Katalin, miután – a francia forradalom hatására – egyre inkább hátat fordított a felvilágosodásnak, 1792-ben Novikovot kritikai tevékenységéért 15 évi fogsággal sújtotta.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi