Újszerű pedagógiai kezdeményezések

Full text search

Újszerű pedagógiai kezdeményezések
Döbrenteiék publicisztikájának része volt az ifjúság jobb neveléséért, a pedagógia megújításáért folytatott küzdelem is. Ismerve Kölcsey sűrű és mélyről felfakadó panaszait a feudális társadalom iskoláinak korszerűtlenségéről, tudjuk igazán méltányolni ennek jelentőségét. A szerkesztő büszkén vallotta legnagyobb eredményének azt, hogy kilenc ifjút sikerült maga köré gyűjtenie, s ebben nyilván annak is része volt, hogy folyóirata az ötödik kötettől kezdve rendszeresen foglalkozott a neveléstudomány kérdéseivel. Valóban: az Erdélyi Muzéum cikkírói a kor demokrata pedagógiai zsenijének, Pestalozzinak tanításait kamatoztatva úttörőként léptek fel a későbbi reformifjúság alakításában fontos szerepet játszó emberformáló elvek korszerűsítéséért.
Munkásságukban feltétlenül újszerű, hogy a pedagógia céljait, funkcióját szerves kapcsolatba hozzák az időszerű társadalmi-politikai törekvésekkel. Elsősorban a már többször említett közösségteremtő intenciók vezetik őket a nevelés megújításában: a nemzeti társadalom megteremtésének, a polgári nemzetté válás szolgálatának igénye. A folyóirat munkatársai az ifjúság nevelésében kiváló lehetőséget látnak arra, hogy az ország túlemelkedni kezdjen a feudális partikularitáson-megosztottságon, hogy legalább az élet kezdőpontjánál, az új nemzedék arculatának formálásában megteremtődjön a vágyott polgári-nemzeti egység. Számukra a nevelés, az iskola egyöntetűsége kezdete annak a folyamatnak, amikor az össztársadalmi érdek lép az ezernyi csoportérdek helyébe. Az iskola kollektívuma tehát szemükben modellje a nagyobb kollektívumnak, megvalósulási terrénuma az osztályok egymás iránti lojalitásának.
De letéteményese a nevelés ügye természetesen a fejlődéselvnek is, hiszen az emberek változása, haladása, kiteljesedése itt mutatkozik meg a legnyilvánvalóbban. Az ésszerűen felépített iskolában a legkevesebb helye lehet a stagnálásnak, az állapotok megmerevedett rendjének. Az alsóbb osztályokban rejlő képességek viszont nyíltan mutatkozhatnak meg itt: az egyenlő nevelés során mindenkinek az adottságai kibontakozhatnak. Érvényre juthat a tehetség. Az ifjak pedig más helyet is elfoglalhatnak ennek révén, mint amire a rendiség előírásai predesztinálják 275őket – kerüljenek ki bár a legszerényebb rétegekből vagy mágnás kastélyokból.
A folyóirat pedagógiai tárgyú írásai között mindenekelőtt a már említett ifjabb Szilágyi Ferencnek, a kolozsvári református kollégium Göttingában végzett történészprofesszorának – aki később mind reakciósabb, aulikusabb nézeteket vallott – A közönséges oskolai nevelésnek a házival való összehasonlítása című, ifjúkori tanulmánya érdemel figyelmet (VI. 110–137.). Az említett szempontokat az ő gondolatmenetében sorra megtaláljuk, kiegészítve azzal, hogy az összes emberi intézmények közül az iskolát teszi az első helyre. Felfogása szerint az „ .. oskola maga is egy kisded köztársaság”. E megállapításai két másik, ezután következő gondolat fényénél nyerik el igazán gyakorlati értelmüket. Az egyiket Szilágyi fogalmazza meg, a másikat a cikkhez fűzött glosszájában a szerkesztő. A kollégiumi professzor olyan közösségnek minősíti az iskola köztársaságát, amelyben a tanulók szívesen kötnek belső hajlandóságból egész életre szóló barátságot. Az irodalmunk és egész nemzeti műveltségünk szempontjából oly gyümölcsöző Bajza – Toldy, Eötvös – Szalay, Pulszky – Henszlmann stb. barátságok ismeretében lehetetlen a cikkíró állításának igazat nem adnunk. Ami pedig Döbrentei jegyzetét illeti: az az akkori iskolarendszer kemény bírálata, egyszersmind első kritikája az 1795 után meginduló magyar nyelvű sajtóban a fennálló társadalom valamely intézményének.
Erre szolgál Döbrenteinek egy másik glosszája is. Szász Mózes kolozsvári unitárius prédikátor történeti áttekintést ad a folyóiratban az ókori népek nevelésügyéről (V. 146–176, VI. 3–30.), s az ehhez fűzött szerkesztői megjegyzés kárhoztatja azt, hogy az egyiptomi gyermekeknek holtig apjuk mesterségénél és állapotában kellett maradniok. „… nem a mindeneket egyenlőknek nézni kellető törvény és polgári rendtartás, hanem kinek-kinek tulajdon természete, hajlandósága s alkalmatos volta határozhatja meg azt helyesen, ki micsoda hivatalra, állapotra s mesterségre legyen születve” – hangzik az észrevétel. Hogy ez a szempont éppen nem eredeti, hanem merő átvétel Pestalozzinak híres yverdoni intézete fejlődéséről 1806-ban írott beszámolójából? Értékét, hazai reveláló szerepét ez éppúgy nem csökkenti, mint az irodalomkritikai anyagban bőséggel fellelhető kanti, herderi stb. átvételekét. Hiszen a folyóiratban olvasható gyakorlati pedagógiai cikkek is – gróf Mikó György és gróf Teleki József tollából – a nagy svájci pedagógus tanácsait hasznosítják hazai földön: az adaptáció nem mond ellen gondolataik itthoni újszerűségének (VII. 5–21., X. 181–190.).
Új iskola kell és új nevelési módszerek, de milyen erkölcsre tanítsák bennük, illetve általuk a jövő nemzedékét? Szász Mózes Okos élet reguláji című cikke erre a kérdésre hivatott válaszolni (IX. 146–155.). Az effajta vademecumok évszázadok óta elterjedtek voltak irodalmunkban, de az itt olvasható maximák valóban újszerű erkölcsfilozófiát rögzítenek. Mindenekelőtt és újra a reformevolúció elvét, a tökéletesedés felé múlhatatlan törekedés követelményét. Különösen az indulatok megfékezésének szükségességét köti többször is tanítványai lelkére. S azt, hogy a boldogság elérésében az „önmunkásság”-nak van a legnagyobb szerepe. Óv viszont a nagyotmondástól, a túlzó dicséretektől – életelve a kevés beszéd és a 276határozott cselekvés. Megannyi olyan karaktervonás tehát, amely éppen nem a dagályos frázisokba és tétlenségbe vesző nemesi tömegeknek volt a jellemzőjük. Kardcsörtetés, vitézi hazapuffogatás helyett az erkölcsfilozófus azt ajánlja a fiataloknak, hogy legyenek a maguk urai, hogy a nagy embereket ne csak kövessék, de haladják is meg, hogy csak saját lelkiismeretükre hallgassanak.
A feudális magatartásideál és erkölcsi értékrend helyébe tehát polgáriasuló etikai minőségek kezdenek lépni az Erdélyi Muzéum lapjain.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi