25I. Az európai forradalmak és Magyarország

Full text search

25I. Az európai forradalmak és Magyarország
A 19. század derekán Európa különböző zónái és országai a fejlődésnek igen eltérő stádiumaiban jártak. Franciaország, nyugaton, már majdnem két nemzedék óta a polgári országok közé tartozott. Kelet-Közép-Európa, a Habsburg-monarchiával és benne Magyarországgal, fejletlenebb gazdasági-társadalmi viszonyok között, még a feudális rendszerben élt. Miként történhetett akkor viszont, hogy 1848 forradalmai mégis szinte egyetlen hullámként, közel egy időben csaptak végig majdnem az egész kontinensen – ha nem is érintették, szélső esetként, Angliát az egyik, és Oroszországot a másik oldalon? Mi szinkronizálta e forradalmakat?
Először is az európai fejlődés alapvető azonosságára kell utalnunk. Tehát arra a tényre, hogy a különböző zónák és országok lényegében véve mind egy fő irányban haladtak, bár az út igen különböző állomásainál tartottak az adott pillanatban. Arra, hogy mindenütt volt egy, a feudalizmusból a kapitalizmusba vezető, hosszabb-rövidebb átmenet, amelyet, a feudalizmus utolsó, bomló szakaszában, a kapitalizmus feltételeinek kialakulása jellemez. Magyarországon nagyjából 1790-től szoktuk ezt az előkészítő időszakot – bár még nem a reformkort – számítani, tehát attól kezdve, hogy Franciaország már a polgári forradalomoz ért. S a reformkor példája – 1830 után – különösen jól mutatja, hogy a polgári nemzeti átalakulás, a polgári forradalmak, a fejlettebb országok példái maguk is hatással voltak a nyomukban járó, későbben érkezőkre, hiszen Európát hagyományosan a fejlettebb és fejletlenebb zónák együttese, kölcsönhatása jellemezte.
Második fő tényezőként azt említhetjük, hogy a XIX. század első felében az eltérő szintű országokban a különböző belső társadalmi-politikai ellentétek sorra mindinkább kiéleződtek. Franciaországban az 1830. júliusi forradalom után is kimaradt a hatalomból még a jómódú, ipari burzsoázia nagy része is, nem szólva a kispolgárságról, amely mögött pedig, soron következő, nagy erőként már az új munkásosztály készült a történelem színpadára lépni. Eltérően tehát Angliától, ahol különböző reformok lehetővé tették, hogy a polgárság különböző, szélesebb rétegei a kibontakozó chartista munkásmozgalmakkal szemben nagyjából közös frontot alkossanak, Franciaországban eleinte a jobb módú burzsoázia is hajlandó volt az adott kormányzat megdöntésére más erőkkel összefogni. Magyarországon, mint már a korábbiakból kitűnt, izmos magyar burzsoázia híján a polgárosodó középnemesség 26volt az, amely részint saját gazdasági-társadalmi feltételeinek változásai, a feudalizmus mind érezhetőbb válsága következtében, részint pedig a fejlettebb polgári országok mintáinak, a liberalizmus törekvéseinek ismeretében 1830 után élén haladt a nemzeti liberális reformmozgalomnak, a polgári reformért, és egyben, hangsúlyosan, a nemzeti önállóságért, az alárendelt politikai és gazdasági pozícióból való felemelkedésért vívott küzdelemnek. A liberalizmus politikai, közgazdasági, jogi, társadalmi, filozófiai nézeteinek hazai elterjedésére, sőt a radikális irányzat különválására, már a forradalom előtt, valamint az új, szocialisztikus eszmék némi visszhangjára, olykor ellenfeleik, vagy a polgári fejlődés hibáit elkerülni vágyó liberálisok részéről is, már az előző kötetben szó esett. A polgári nemesi politika fő meghatározói közé tartozott az a belső feszültség, sőt kirobbanással fenyegető antagonizmus is, amely a feudális jobbágysorban élő paraszti tömegeket állította szembe a kiváltságos, birtokos nemességgel, és amely a reformot, a veszélyek megelőzését javaslók érvei közt nem kis hangsúlyt kapott. Minden különbözőségük ellenére tehát mind Franciaország, mind Magyarország társadalmi és politikai rendszerét, más országokéval együtt, az ellentétek kiéleződése, a válság felé közeledés jellemezte.
Annyival is inkább, mivel – hogy a harmadik fő szinkronizáló tényezőre térjünk – a közvetlenül 1848 előtti éveket mindenfelé rossz termés, sok helyt éhség, gazdasági válság jellemezte, amely forradalmi helyzet kialakulásához vezetett.
Végül pedig, negyedik és legközvetlenebb tényezőként, a forradalmak politikai láncreakciója működött. Az egyik forradalom, ha valahol kitört, elősegítette a többit is, nemcsak ösztönző példaként, hanem azzal is, hogy megváltoztatta az erőviszonyokat és a nemzetközi politikában bénítólag hatott a régi kormányrendszerekre.
1848-ban az első nagy lökést a februári francia forradalom adta. A másodikat pedig az ennek március 13-án nyomába lépő bécsi forradalom, amelynek hatását széles körűvé tette az a puszta tény is, hogy a Habsburg-hatalom, Metternich rendszere, egyszerre nehezedett rá a maga súlyával a német államokra, Itáliára és persze Magyarországra is. Ha tehát Bécs megingott, egyszerre többfelé jutott levegőhöz egy sor további mozgalom.
Az európai forradalmak e láncreakciója adott új lendületet a magyar reformellenzék lelassuló mozgalmának, és tette lehetővé, hogy Magyarországon is végbemenjen, forradalmi úton, a polgári nemzeti átalakulás, amelynek egyebek között a polgári sajtószabadság kivívása, a polgári sajtó megszületése is velejárói közé tartozott.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi