3. A TUDOMÁNYOS ÖNIGAZOLÁST ELLÁTÓ SZAKMAI FOLYÓIRAT: A SZÁZADOK

Full text search

3. A TUDOMÁNYOS ÖNIGAZOLÁST ELLÁTÓ SZAKMAI FOLYÓIRAT: A SZÁZADOK
A kiegyezés évében életre hívott Magyar Történelmi Társulat a tudomány aktív művelői mellett a történelem iránt érdeklődőket, a történelmi munkák olvasóit is befogadta sorai közé. A társulat rövidesen megindult folyóirata, a Századok, a „szakírók”és a „nagyközönség” közötti „közvetítést” tartotta feladatának. A történelem iránti viszonylag széles körű érdeklődésre jellemző, hogy a Társulat tagjainak illetményként adott lap kezdetben nyolcszáz, a hetvenes években ezerötszáz, a nyolcvanas években pedig már több mint kétezer példányban jelent meg. Alig akad példa arra, hogy egy szakmai folyóirat csaknem napilap-példányszámot érjen el, és így jelentős anyagi hasznot biztosítson kiadójának – a Magyar Történelmi Társulatnak. Pedig a közérdeklődést eleve korlátozhatta, hogy 1815 utáni korszakból soha nem jelentettek meg cikket. A folyóirat kelendőségét nemcsak a történelem iránti általános érdeklődés, hanem e tudomány társadalmi-ideológiai funkciójának széles körű, hangoztatott felismerése biztosította. A kiegyezés Magyarországán a történelem, illetve az azt feltáró történettudomány lett a fennálló társadalmi rendszer legfőbb eszmei igazolása, legitimációs bázisa. „A magyar egyesítette rendezett állammá a Kárpát-medencét – hangoztatta Mikó Imre gróf, a Társulat első elnöke –, csorbítatlan fennmaradása: erőkifejtésének feltétele, Európa és a civilizáció érdeke.” (Századok 1868. 362. l.) Vagy ahogyan a Társulat titkára néhány évvel későbben fogalmazott: „Az összetartozandóság szilárd tudatát a Magyarország területét lakó népfajoknak a közös hontörténelem adja meg. Ehhez képest alig van talán ország, melyben a nemzeti történelem mívelésére s a történelmi érzék ébrentartására nagyobb gondot kellene fordítani, mint éppen nálunk.”(Századok 1890. Máramarosi kirándulás füzete 5. l.)
A szerkesztés a Társulat titkárának feladata volt, így Thaly Kálmán kezébe került. Ambiciózusan látott munkához, de kezdetben nehezen jutott kidolgozott cikkekhez: a szintézis és a monográfia kedvelt műfajai mellett tanulmányok – szaksajtó híján – alig készültek ekkoriban. A nem csekély terjedelmet (a folyóirat évi hat száma negyven, utóbb hatvan íven jelent meg!) többnyire saját, a romantikus köznemesi felfogáson alapuló, a kuruckort dicsőítő historizáló jellegű cikkeivel töltötte ki. Mások tanulmányait nem 496hagyta szó nélkül. Sűrűn odabiggyesztett lábjegyzeteiben folyvást korholt vagy vállon veregetett. Monopolhelyzete folytán azonban – Salamon Ferenc kivételével – a magyar történettudomány teljes élgárdájától kapott cikkeket. Kétségkívül ügyesnek és energikusnak bizonyult a szomszéd országok történetírásának feltérképezésében, az ekkoriban megnyíló magánlevéltárak figyelemfelkeltő leírásában, az új könyvek ismertetésében vagy a társulati hírek közlésében. Mégis, hungarocentrizmusa, önkényessége, sekélyes szellemi felfogása szerencsére egyre szaporította ellenfelei számát, s amikor azután elhagyta a kormánypártot, végre a szerkesztésből is kimozdították.
Utóda 1875-től a szerkesztőnek és történetírónak egyaránt szorgalmas, felkészült, bizalmat és megbecsülést élvező és érdemlő Szilágyi Sándor lett, aki élete végéig, 1899-ig szerkesztő maradt. Igaz, az ajtón kidobott Thaly visszatért az ablakon: sajtóhibákra, pontatlanságokra hivatkozva ellentámadást indított, s elérte, hogy a folyóiratra szerkesztő bizottság gyakoroljon felügyeletet, s magát ide sikerült beválasztatnia. Szilágyi azonban nem érdem nélkül kapta a „nagy kiegyenlítő” megbecsülő jelzőjét, s a szerkesztő bizottság gyámkodását ügyesen el tudta hárítani. A szerzőgárda azonnal felfrissült. Szilágyi összeköttetései Arany Jánostól az erdélyi értelmiségig terjedtek, s így széles körű támogatást tudott szerezni. A felkészült fiatalok számára is bőven adott teret. A társulat titkáraként felolvasó üléseket szervezett s azok anyagát tanulmányként jelentette meg. Tudományos közleményei mellett a Századok jól szerkesztett társulati-közéleti anyaga az értelmiség egészének érdeklődésére tarthatott számot.
A Századok egy számában rendszerint egy-két tanulmány látott napvilágot. Azután a kisebb tudományos közleményeket, cikkeket tartalmazó különfélék, majd a két-négy munkával igen részletesen foglalkozó könyvbírálatok, végül a tárca rovata következett. A tárcában kaptak helyet a Társulat hírei, a nekrológok, a folyóiratszemlék, iskolai értesítők bemutatása, vidéki társulati hírek. Valóságos szakmai pletykarovatot alkotott tehát, s a páratlanul gyors nyomdai átfutás csak növelte érdekességét, aktualitását.
A személyeskedő polémiákat nívós szakmai viták váltották fel. Teret adott külföldi levéltárak ismertetésének éppúgy, mint például városaink nemzetiségi viszonyaival foglalkozó közleménynek. Száraz forrásközlések nem terhelték a szerkesztőt, mert ezek kiadására időközben megindult a Történelmi Tár.
Szilágyi óvakodott személyiségének előtérbe állításától. A vitákat tompította, Thaly mindig bőven termő publikációit a minimumra szorította. A könyvismertetések – a tanulmányrovattól eltérően – a 19. századdal foglalkozó munkákra is kiterjedtek. Elméleti igényű, történetfilozófiai tanulmányt viszont alig közölt, s erre nem is támadt igény: a pozitivizmus általános filozófiai alapzatán kimunkált, nálunk Thalyt és társait végleg anakronisztikussá tévő históriai-kritikai módszer ekkor hódított teret, s újabb elméleti megalapozást nem igényelt. A történelem pozitivista tudományosságába vetett hitet jól példázza Mikó Imre gróf elvi nyilatkozatnak is szánt elnöki megnyitója. Eszerint „csak az adatok sorozatának hézagos volta az egyetlen 497ok, mely miatt a történelemben nem tudunk éppen olyan megdönthetetlen bizonyossággal következtetni okról okozatra és megfordítva, eredményről okra, mint a mathematicai elvek szerint számoló természettudományban”. (1875. 515.) Az 1815 előtti múlt feltárása pedig valóban túlnyomórészt csak igazolhatta a magyarság államalkotó képességét éppúgy, mint a nemzetiségek nagyobb konfliktusok nélküli együttélését.
A Századok így betöltötte hivatását: a kor tudományosságának nívós orgánumaként széles körben fogadtatta el: az ezredéves Magyarország az államalkotó magyarság vezetésével jogszerűen és méltányosan, valamint a múlt tanulságait egzaktan feltárva és hasznosítva, tehát a jövendőre ezért sikert ígérően vezetheti a Kárpát-medence népeit a következő évezredbe. –S amikor ez a hit majd az új század elején megrendül: a Századok példányszáma is, színvonala is nagyot fog zuhanni.
IRODALOM
Fejérpataki László: Szilágyi Sándor. Bp. 1901. – Glatz Ferenc: A Magyar Történelmi Társulat megalakulásának története. = Századok 1967. 233–251. – Uő.: Szerkesztőségi munka az induló Századoknál. = Századok 1967. 665–678. – Incze Miklós: A száz esztendős Századok. = Száz 1967. 1174–1176. – R. Várkonyi Ágnes: Thaly Kálmán történetírása. Bp. 1961. – Mann Miklós: Adatok a Századok történetéhez Szilágyi Sándor szerkesztői korszakából (1875–1899). = Száz 1968. 205–239.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi