4. A TESTVÉRISÉG

Full text search

3824. A TESTVÉRISÉG
Az Általános Munkás-Újság megszűnése után mintegy félévig ismét nem volt szocialista lap Magyarországon. 1871. február 5-én jelent meg a Testvériség első száma. A lap az Általános Munkás-Újsághoz hasonlóan ugyancsak magyar és német kiadásban jelent meg (Brüderlichkeit). Az újság még az év áprilisában megszűnt. Szerkesztője és számos cikkének szerzője – fiatal kora ellenére máris a hazai szocialista újságírás veteránja – Politzer Zsigmond volt. A lap, mint az „Ált. Munkásegylet tulajdona”, alcímében a „magyarországi munkások közlönye”– nevet viselte.
Az 1867 utáni években megjelent magyarországi munkáslapok közül a Testvériség volt a legforradalmibb. Ennek oka, hogy megjelenése idején az I. Internacionálé magyarországi szekcióinak munkája nyomán megerősödött a marxista-internacionalista, és bizonyos fokig háttérbe szorult – bár még mindig erőteljesen megmutatkozott – a lassalleánus befolyás az Általános Munkásegyletben. Figyelembe kell vennünk, hogy a lap megjelenése idején, 1871 kora tavaszán a nemzetközi munkásmozgalom XIX. századbeli fejlődésének egyik kiemelkedő csúcspontját, az I. Internacionálé tevékenységének virágkorát érte el. Ez a párizsi kommün győzelmének időszaka (1871. március 18.).
A párizsi események, a proletariátus forradalma, a munkásosztály felszabadításának nagy kísérlete lelkes visszhangra talált a magyarországi szocialista munkásság körében. Ezt a lelkesedést illusztrálja a Testvériség is. A párizsi forradalom felvetette a proletárhatalom kérdését. A Testvériség rendszeresen közölt internacionalista meggyőződéstől áthatott kommentárokat a francia eseményekről (leginkább a „Külhírek” című rovatban). Ezek az első olyan cikkek a magyar sajtóban, amelyek a munkáshatalomról szólnak. A lap állásfoglalását jól jellemzi Nemes Dezső a következőképpen:
„A Testvériség mint a proletariátus szószólója Magyarországon, síkra szállt a proletariátus lefegyverzése ellen. („… és a nemzetőrök jól tudják, hogy mire való a fegyver, jól tudják, hogy egyedül az a valódi alkotmány, mely számukra az emberi jogok élvezetét biztosítja”– március 19.) Nagy jelentőségű forradalmi állásfoglalás ez, bármily sok minden tisztázatlan volt a Munkásegyletben és a lap szerkesztőségében. A szocialista forradalom lényege a Testvériség előtt nem világos, és az eseményekhez fűzött magyarázatot lassalleánus ideológia hatja át.”(Nemes Dezső: Az Általános Munkásegylet Története, Bp. 1951. 153.) A lassalleánus ideológiának a hatása nyilvánul meg a március 19-i szám párizsi tudósításának a burzsoá francia kormányról szóló cikkében, mely szerint az előbb-utóbb kénytelen lesz a munkanélküliek foglalkoztatására, „produktív társulatokat alakítani és evvel egy új társadalomnak alapját megvetni…”
A Testvériség amellett, hogy igyekezett beszámolni olvasóinak a nemzetközi munkásmozgalom helyzetéről, nyomon követte a hazai munkásszervezkedés eseményeit is; rendszeresen hírt adott a különböző munkásmegmozdulásokról, 383az Általános Munkásegylet közgyűléseiről („Hírek” rovat). Figyelmet érdemel a „Tudnivaló a munkás számára” című rovat, amelyben Politzer olyan fogalmakat igyekezett közérthetően kifejteni mint a burzsoá-proletár, tőke, osztályharc, profit, pauperizmus stb. (Az 1871. február 5-i számban jelent meg.) így a kis terjedelmű lap változatos, színvonalas tartalommal, fontos hírekkel szolgált olvasóinak. Úgy tűnik, hogy az internacionalizmus eszméjének szolgálata mellett a Testvériség szerkesztőinek másik vezéreszméje az egységes munkásszervezkedés gondolata volt. 1871. március 26-i számának A pártszervezet című vezércikkében arról ír, hogy „Valahányszor a munkáspárt még fellépett, oly akadályokra akadt, aminőre még egy párt sem”. A munkásmozgalomnak „szoros pártszervezetre” van szüksége. Ennek feladata „egy felvilágosult és szilárd tömeg élén állani”. A cikk foglalkozik az egyletek tevékenységével is. Kiemeli, hogy ennek országos jellegűnek kell lennie. „A munkásegyletek minden eszköz által igyekezzenek a tagok számait szaporítani és a szociál-demokrata elvet terjeszteni. Felolvasások, társasestélyek, oktatás, más, a társaséletbe vágó intézmény csak buzdítólag hat a tagokra nézve. Az egylet körében alakuljanak bizottmányok, kik a gyülekezéseket és népgyűléseket rendezzék.”
Politzer mint szerkesztő egyik előharcosa volt annak a küzdelemnek, amely a magyarországi munkásság szocialista pártjának megteremtését célozta.
A Testvériség március 26-i számában megjelent tudósítás nagy örömmel és lelkesedéssel üdvözli a párizsi kommün kikiáltását: „Éljen a szociáldemokrata Köztársaság! Csak ezen szavak tódulnak ajkunkra és folyhatnak ki tollamból e percekben. Elvtársaink tegnapi napon minden kardcsapás nélkül elfoglalták a városházát, amelyen most a veres zászló lobog!”
A párizsi kommün megteremtése, az a történelmi esemény, hogy ott a proletariátus saját kezébe vette a hatalmat, óriási lelkesedést váltott ki a magyar munkásságban, megnövelte a radikális politikai változásba vetett hitét. 1871. május 8-án nagy politikai tüntetést rendeztek a munkások, az ugyanebben az időben egyesült két fővárosi munkásegylet (az Általános Munkásegylet és a Munkásképzőegylet) kezdeményezésére, a régi képviselőház Sándor utcai épülete előtt. A tüntetők összecsaptak a kivonult rendőrséggel és katonasággal. Számos gyárban és üzemben sztrájkoltak. Június 11-én, már a párizsi kommün leverése után, a munkásság vezetői nagy gyásztüntetést rendeztek, hogy mint egy kortárs (Schulhof) írja „ezzel is jelét adják a burzsoáziának annak, hogy nem tartják ügyüket elveszettnek, mert leverték a párizsi kommün forradalmát… Hosszú – beláthatatlan sorokban vonultak ki a munkások a városligetbe – itt elénekelték a Marseillaise-t, azzal a módosítással, hogy: éljen az új forradalom, az általános forradalom”.
A párizsi kommün idején a magyar munkásmozgalom, az Általános Munkásegylet – jóllehet a proletárforradalom elvi kérdései még homályosak voltak – hitet tett a munkáshatalomért folytatott nemzetközi forradalmi harc eszméje mellett.
384A párizsi kommün nyomán lezajlott magyarországi eseményekről azonban már nem olvashattunk sem a Testvériségben, sem német nyelvű testvérlapjában: mindkét lap 1871 májusában megszűnt.
A lap megszűnésének oka tisztázatlan. Nyilván itt is közrejátszottak a korabeli magyar munkásmozgalom krónikus anyagi nehézségei. Mindez azonban aligha magyarázat. Valószínűleg különböző személyi ellentétek és ezek mellett a sajtó jelentőségének nem kellő értékelése is útját állta a lap további megjelenésének.
A Testvériség utolsó számában is bizonyságot tett a munkásosztály győzelmébe vetett hitéről. „Valamint a XVIII. meghozta az emancipációt a polgárság számára – írta –, úgy a jelen század munkája lesz azt a proletárság számára érvényre juttatni.” (1871. április 9.)
Maga az Általános Munkásegylet nem sokkal élte túl a Testvériséget. A június 11-i tüntetés után a munkásmozgalom vezetőit letartóztatták, majd hosszú vizsgálati fogság után 1872 tavaszán bíróság eléállították („Hűtlenségi per”), az egyletet pedig gyakorlatilag feloszlatták. A per egyik vádlottja Politzer Zsigmond volt, akinek a bíróság előtt – többek között – a Testvériség Kommünt méltató cikkeiért is helyt kellett állnia.
*
A Munkások Újságja és az Arany Trombita jelentőségével már foglalkoztunk. Az Általános Munkás-Újság és a Testvériség érdemét elsősorban abban látjuk, hogy a marxizmus eszméit terjesztették a magyar munkásság soraiban. Szerkesztőik, munkatársaik felismerték a korabeli magyar munkásmozgalom előtt álló feladatokat és lapjaikkal ezek megvalósítását, a szocialista munkáspárt megteremtését szolgálták. Elsősorban nem rajtuk, hanem a korabeli magyar munkásmozgalom általános fejletlenségén, a hatóságok elnyomó intézkedésein múlott, hogy ezt a feladatot a hetvenes évek elején még nem sikerült valóra váltani. Az Általános Munkásegylet nem válhatott ugyan a magyarországi munkásság szocialista pártjává, de ennek a pártnak, a magyarországi szocialista munkásmozgalomnak nagy reményekre jogosító előfutára volt. Sajtójának munkatársai megalapozták a szocialista újságírást magyar földön.
Szépen jellemzik az Általános Munkás-Újság és a Testvériség célkitűzéseit az Általános Munkás-Újság 1870. június 12-i számában megjelent következő sorok: „Az összes társadalmi demokrata pártokat Magyarországon egyesíteni törekedtünk, hogy azt a nemzetközi alapon fekvő nagy munkásmozgalom egyedül helyes, győzelemre vezetőösvényére térítsük. De nem csupán Magyarországra terjed ki ezen agitációnk. Hazánk határain túl, Szászföldre, Szerbiára, egész le Moldváig szállítja az Általános Munkás-Újság az ismeret 385szikráit; igen, egészen a Duna torkolatáig nyomul az ébresztő szózat, hogy fölébredjenek a munkások a hosszú álomból”.
1871-et Európa-szerte reakciós ellentámadás követte. A párizsi kommün leverése utáni ellenforradalmi hullám nyomán – mint már említettük – a magyar munkásmozgalom vezetőit letartóztatták, az Általános Munkásegyletet ha formálisan nem oszlatták fel, lényegében szétverték. A bíróság elé állított munkásvezetők bátor és ügyes fellépése, a kormány-önkény ellen tiltakozó polgári ellenzék közbelépése következtében a vádlottakat Politzer kivételével felmentették. (Politzer másfél évi fogházat kapott felségsértésért. Nem cikkeiért, hanem mert egy, a Testvériségben is megjelent felszólalásában Ferenc Józsefről, mint közönséges állampolgárról nyilatkozott.) Mindazonáltal a kormány az Általános Munkásegylet szétzúzásával nagy csapást mért a magyar munkásmozgalomra. A pártépítő munkát a meglevő szervezetek szétzilálásával sikerült megakasztani, s így a magyar munkásmozgalom legfontosabb feladata továbbra is a szocialista munkáspárt megteremtése volt.
Az I. Internacionálé magyarországi szekciói, Farkas Károly vezetésével, az Általános Munkásegylet megszűnte után is – természetesen illegálisan – tovább működtek. Farkas a magyar munkásság képviseletében részt vett az Internacionálé 1872-es (hágai) kongresszusán, amely a párizsi kommün történelmi tapasztalatait értékelve állást foglalt az önálló, egységes munkáspártok létrehozásának szükségessége mellett. Farkas és munkatársai, Marx és az Internacionálé útmutatásai nyomán, haladéktalanul hozzákezdtek a pártépítő munkához. Ez a munka igen nagy nehézségbe ütközött, mert a kormány az Általános Munkásegylet szétverése után többször kinyilvánította, hogy semmiféle országos munkásszervezet létrehozását nem szándékozik megtűrni. Farkas Károly, Ihrlinger Antal, Politzer és mások elsősorban az Általános Munkásegylet feltámasztására gondoltak. Ennek a munkának a során nagy reményeket fűztek a munkássajtó felélesztéséhez. Farkas és Ihrlinger első lépésként egy új szocialista újság kiadását tűzték napirendre. A munkássajtónak nagy jelentőséget tulajdonítottak nemcsak propaganda-és agitációs szempontból, hanem a szervező munkát illetően is.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi