1. KATOLIKUS ELLENZÉKI POLITIZÁLÁS

Full text search

1941. KATOLIKUS ELLENZÉKI POLITIZÁLÁS
A Mátyás Deák megjelenésének első negyedévében még megnyerő keretet biztosított egyoldalú és merev nézeteinek kulturált, művelt hangnemével, tájékozottságával. Már ekkor is kizárólag a katolikus érdekeket védte, de e szemszögből a tanügytől a sajtóig és a tudományos irodalomig minden érdekelte.
Ekkor már névleg sem volt Deák-párti, hanem a pápai tekintély elsőségét valló, a Vatikán politikai céljait szolgáló ultramontán, egykorú magyarosított gúnynévvel „hegymögi”. Még az arisztokráciát is támadta, ha nem katolikus és nem konzervatív elemeiről volt szó. A választási harcok idején, 1872 tavaszán teljesen beszűkült témaköre a katolikus érdekű politizálásra, hangja pedig a kocsmák hangneméig züllött. Minden támadásának végső érve az volt, hogy a nép nevű szamarat a zsidók lovagolják, kezükben a liberalizmus bunkósbotjával.
A tényleges belpolitikáról igen kevés szó esett a lapban. Széchenyivel ugyanazt tette, mint a balpártok Kossuthtal: eszméire hivatkozott, de tanait meghamisította és igyekezett kisajátítani. A pártok közül a legtöbb támadást a Deák-párt ellen intézte, főként személyeskedés formájában. Eötvöst halála után is átkozta tanügyi reformjai miatt, Deákot durván támadta a polgári házasság és a felsőház reformja ügyében végzett munkálkodásáért, örömujjongással fogadta Lónyay Menyhért miniszterelnök bukását; Andrássy Gyulát a protestáns németekkel való tárgyalásai miatt, az egész pártot pedig liberalizmusa-szabadkőművessége miatt ócsárolta szünet nélkül. A balközéppárt és vezetői, főként Tisza Kálmán és Jókai szintén támadásának állandó céltáblái voltak – antiliberális és vallásfelekezeti szempontok alapján. A 48-as pártról nem vett tudomást, csak egyes vezetőit támadta.
A Mátyás Deák ultramontán szemléletéből következett, hogy számára a nemzeti-nemzetiségi kérdés távolról sem volt olyan fontos, mint a többi élclapnak. A katolikus politikai célok elérésével minden más politikai probléma automatikus megoldódásában hitt.
Szintén eltérve a kortársi élclapoktól, a Mátyás Deák nagy teret engedett a külföldi és külpolitikai eseményeknek – természetesen mindig a pápaság és a katolicizmus oldaláról nézve ezeket. Az újraéledő francia katolicizmust és Franciaországot példaképül állította Magyarország elé, mert „Ős hite ad, nem a kard-vas / Neki dicsőséget”. A protestáns Poroszországot viszont, Vilmos császárt és Bismarckot szüntelenül támadta, s eközben a német militarizmus veszélyeit is felmutatta. Többször óvta Magyarországot a német étvágytól, Vilmost pedig úgy festette le, hogy „lelkében jámbor és istenfélő, mert hisz ő találta fel azt a »Gottes Furcht«-féle szép preussisch Miatyánkot, melyre az Amen: Krupp ágyú!” (1873. 9.)
 

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi