VI. A TÍPUSTEREMTŐ: A DEÁK-PÁRTI BORSSZEM JANKÓ

Full text search

195VI. A TÍPUSTEREMTŐ: A DEÁK-PÁRTI BORSSZEM JANKÓ
A Deák-párt és a kormány elhanyagolta azokat a propagandaeszközöket, melyek Kossuth politizálásának egyik jelentős eszközét képezték, s melyek ezáltal a baloldali pártoknál is nagy szerephez jutottak. A kényszer azonban rávitte a Deák-pártot a lapok alapítására és fenntartására. Ezek között kellett lennie egy élclapnak is.
1867 novemberének utolsó napjaiban számos visszautasított kísérlet után jutott el Ágai Adolfhoz Andrássy Gyula miniszterelnök megbízásából Ludassy Mór, a miniszterelnökségi sajtóiroda főnöke. Ugyanebben az időben a Deák-párt másik vezéralakja, Csengery Antal meg az országgyűlési gyorsíró iroda munkatársával, az újságíró és grafikus Maszák Hugóval tárgyalt egy élclap létrehozásáról. A két szerkesztőjelölt összehozásával, több hetes huzavonával s Ágai szerkesztői megbízásával sikerült végül 1868. január 5-ére megalkotni az első számot. Ez már megjelenésében is elütött laptársaitól: negyedrét formájú, 12 oldalas füzet volt, szükség szerint, szabadon, változó helyen közölt karikatúrákkal. Mintegy 5 – 600 előfizetővel indult meg, egy év alatt azonban 2800 fölé emelkedett, 1870-re pedig elérte a 4000-t előfizetőinek száma, bizonyítva ezzel minden más laptársát felülmúló népszerűségét.
A Borsszem Jankót mindvégig mint a kormány élclapját támadták az ellenzéki lapok, és legendák keringtek arról, hogy milyen hatalmas összeggel tartja fenn a kormány „a szegény népnek véres adófilléreiből”. Ezzel szemben előfizetőinek – és hirdetéseinek – nagy száma nemcsak a fennmaradáshoz, hanem a nyereséges üzlethez is bőségesen elegendő volt. Különben sem a kormány, hanem a Deák-párt élclapja volt 1875-ig, amit a kormány tagjai és politikájának nem egy területe elleni gyakori támadásai is bizonyítottak.
A lap címére az ötletet Andrássy Gyula adta egy népmesei figura zempléni neve nyomán. A lap jellege különböző mintaképek alapján, de ezekből egyedivé válva alakult ki. Maga Ágai a londoni Punchot és a berlini Kladderadatschot nevezte meg példaképeinek. Őket követte a lap a kiállítási formával is, de elsősorban szellemével s az érdeklődési kör és politizálás sokoldalúságával. Mellettük azonban kétségtelenül nagy hatást gyakorolt rá a Magyarországon is széles körökben elterjedt német élclap, a Fliegende Blütter és akkor már Európa-hírű költő-rajzolója, Wilhelm Busch is.
Hazai vonatkozásban csak arra hivatkozott Ágai, hogy a Borsszem Jankó 196a Vasárnapi Újság egykori szerkesztője, Pákh Albert „egyik fiókjában” született meg. A hazai élclapok közül mégis leginkább Kecskeméthy Aurél Handabandája előlegezte meg a Borsszem Jankó szemléletmódját és stílusát. A Handabanda programját elevenítette fel a Borsszem Jankó: görbe tükörrel kívánta önismeretre tanítani a politikai harcokban elkábított nemzetet. Sőt Kecskeméthy nem egy élce és élcformája is újra feltűnt lapjain.
Maga Ágai szorosan kötődött a Bolond Miskához is. Első figuráit ott kísérletezte ki, s ugyancsak jelentősen befolyásolta a szerkesztői munkát; erről nyilvánvalóan tanúskodott a kiválása utáni teljes átalakulás.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi