Lakodalmi énekek és halotti búcsúztatók

Full text search

106Lakodalmi énekek és halotti búcsúztatók
Az alkalmi énekszerzés két legfőbb ihletője a házasság és a halál; illetve az életnek ezekkel kapcsolatos nyilvános eseményei: a lakodalom és a temetés – vagy kivégzés, melyek a versek előadásának is a színterei voltak.
A lakodalmon elhangzott énekszövegek egy része szorosan kapcsolódik egy bizonyos réteghez: a diáksághoz, mégpedig annak szegényebb, az iskolát még el nem végzett részéhez. A tréfás gúnydaloknak ők voltak a szerzői is, előadói is. Tevékenységük célja a pénzszerzés volt. A régebbi korok hivatásos mulattatóinak gyakorlatát folytatták és valószínű, hogy témáik egy része is régebbi gyakorlatból eredt. Verseik egyik csoportja mulatónóta (Hallad-e pendítsd az lantot…, Vásárhelyi-dk.), legfőbb tárgyuk azonban a csúfolódás; ennek főbb típusai: tréfás leány-seregszemle (Nem szólok én senkiről, Csak az asszony népekről…, Vásárhelyi-dk., Mátray-k.); vénlány- és asszony-csúfoló (Az vén asszony borjút őriz…, Vásárhelyi-dk.) és a lakodalmi sereg kigúnyolása. Társadalmi környezetük is más, mint a szerelmi énekeké; a trágár szavakkal kicsúfolt lakodalmi sereg legtöbbször különböző mesteremberekből áll s a vőlegény és a menyasszony is megkapja a magáét. Efféle énekek aligha hangozhattak el nemesi vagy éppen főúri esküvőkön.
A lakodalomban előadott énekek egy másik része már komolyabb hangú, s a 16. századi házasénekek hagyományát folytatja. Ezekben a menyasszonyt intik leendő asszonyi kötelességeire, vagy tréfás hangon mondják el, mi a különbség a jó és rossz asszony között, nyilvánvaló oktatási szándékkal (Asszony népek vegyétek eszetekben…, 1622. Szentsei-dk.; Uj hírt mondok minden reá hallgasson…, 1636. Szentsei-dk.). Szerzőik iskolamesterek és prédikátorok, talán éppen azokból a deákokból lett prédikátorok, akik a trágár hangú gúnyénekek szerzői és előadói voltak. Az ő versszerzői tevékenységük a magasabb szintű prédikátor-költészettel is érintkezik; az egyik ilyen erkölcsös lakodalmi ének (Aki indul hosszú útra… ) az Istenes énekek függelékébe is bekerült. Az ugyanitt két igényes bűnbánó verssel szereplő Kőrösi István komjáti rektornak az egyik lakodalmi éneke (Szoktak házasokat megajándékozni…, 1621. Komáromi-ék.) viszont a kéziratos énekeskönyvekben terjedt el valamelyest. Ez utóbbi egyúttal ajándék-kísérő vers is: az ajándékul küldött madár tulajdonságait állítja követendő példának a menyasszony elé.
A rektorok és prédikátorok másik fontos feladata volt a halotti búcsúztatók készítése. E műfajnak ebből a korból maradtak fenn első példái – feltehetőleg korábbi gyakorlatot követve –, s a 17. század folyamán igen általánossá váltak. (Mint láttuk, e műfaj kereteibe még a politikai propaganda is belefért, a következő korszakban pedig a vitézek harcra buzdítására tették alkalmassá.) A halotti búcsúztatók tipikus formai megoldása az első személyes előadásmód. Vagy maga a halott szólal meg bennük, mint Kőrösi Istvánnak egyik halotti énekében (ebben Forgách Miklós meghalt leánya beszél a gyászoló sokasághoz), vagy a halott valamelyik hozzátartozója, mint a Mely csalárd ez világ, ki mer neki hinni… kezdetűben, mely az özvegy nevében búcsúzik a halottól. Ezek az alkalmi szövegek nyomtatásban is terjedtek és a terjedés során a szöveg egyéni vonatkozású strófái lekoptak, s a megmaradt strófákat bármely hasonló helyzetben alkalmazni lehetett. Ily módon a halotti búcsúztatók egy része az egyházi temetési énekek közé is bekerült.
107Az első személyben írt s az egyéni sors konkrét mozzanataira is utaló halotti búcsúztatóknak rokona egy ma már bizarrnak tűnő verstípus: a halálraítéltek búcsúéneke. Nehéz ugyan elképzelni, hogy egy halálra ítélt személy kivégzése előtti utolsó éjszakáját azzal töltse el, hogy éneket írjon, a 17. század fordulójáról azonban három ilyen éneknek a szövege is fennmaradt. A műfaj térbeli és társadalmi elterjedettségét mutatja, hogy az erdélyi Gyaluban, a felvidéki Újfaluban (Sáros m.) és a dunántúli Sárvárott készültek; az egyiket, Báthori Boldizsár szerzeményét (1594), az előző periódus udvari lírájának tárgyalásakor már említettük; a másiknak a hőse, közönséges tolvaj (Nagy Péter), a harmadiké egy polgár (Lakatos Péter). E búcsúénekek sablonos mozzanatai: az ártatlanság hangoztatása vagy a vétkek töredelmes bevallása, a forgandó szerencse álnokságának emlegetése, búcsúzás a rokonoktól és ismerősöktől, az elítéltet bámuló nép megszólítása. Ez utóbbiból arra következtethetünk, hogy e szerzeményeket a kivégzés előtt el is énekelték. Az említett énekek a kéziratos énekeskönyvekbe is bekerültek (Lugossy-k., Lipcsei-k., Szentsei-dk.), a műfaj pedig a 19. századig nyomon kísérhető, egyes elemei a betyár-balladákban lelhetők fel.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi